Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Traditat e zones tuaj.

E kam hapur un temen dhe aty brenda kam shkruajtur
Do te ta them egzakt zonen,?
jo asht ne lirine tane nese don me thane zonen fix.

Zonje apo zonjushe une vij nga nje fshat i cili ka nje kala qe daton qe ne kohen e Neolitit, aty permendet ne hartat ma te lashta ne bote kur nuk kishte as france as angli. Une ne fb tem e sjell shume shpesh kete fakt. Sa per te dhene nje detaj fahati jem gjendet ne hartat Peutingeriana.

Ne Kohen e bizantit ka qene nje zone e koklavitur pasi kemi pas njofte shume pushtime.

Me vone kjo zone i perket principates se Dukagjineve, ku edhe ka shume kala ne emen te tij.

Une i perkas fisit Thaç, Kabash e Berishe, tipik malsor 1000 karatsh.

Tradita?

Ne kemi shume gjana interesante ne tradite kulture trashigimi, por deshe me te sjell ne vendjen tane kte fakt.

Mbaj mend isha femije dhe prinderit po fejonin motren e madhe, ka ken zakon qe doren e vajzes e kerkonin ne shpi, ajo qe mbaj mend nga bisedat qe bente baba jem ishte "zotni ti qe ke ardhe me kerku doren e vajzes i nderum e i respektum qofsh por asht e rendesishme
me dit i cilit fi jeni"

Pse?

sepse nuk fejoheshim e martoheshim
brenda nje fisi, edhe pse fisi mund te kishte 20 breza ...

Kjo me ka ba ma shume pershtypje gjan te rralla qe sot nuk konsiderohen ma.....
 
jo asht ne lirine tane nese don me thane zonen fix.

Zonje apo zonjushe une vij nga nje fshat i cili ka nje kala qe daton qe ne kohen e Neolitit, aty permendet ne hartat ma te lashta ne bote kur nuk kishte as france as angli. Une ne fb tem e sjell shume shpesh kete fakt. Sa per te dhene nje detaj fahati jem gjendet ne hartat Peutingeriana.

Ne Kohen e bizantit ka qene nje zone e koklavitur pasi kemi pas njofte shume pushtime.

Me vone kjo zone i perket principates se Dukagjineve, ku edhe ka shume kala ne emen te tij.

Une i perkas fisit Thaç, Kabash e Berishe, tipik malsor 1000 karatsh.

Tradita?

Ne kemi shume gjana interesante ne tradite kulture trashigimi, por deshe me te sjell ne vendjen tane kte fakt.

Mbaj mend isha femije dhe prinderit po fejonin motren e madhe, ka ken zakon qe doren e vajzes e kerkonin ne shpi, ajo qe mbaj mend nga bisedat qe bente baba jem ishte "zotni ti qe ke ardhe me kerku doren e vajzes i nderum e i respektum qofsh por asht e rendesishme
me dit i cilit fi jeni"

Pse?

sepse nuk fejoheshim e martoheshim
brenda nje fisi, edhe pse fisi mund te kishte 20 breza ...

Kjo me ka ba ma shume pershtypje gjan te rralla qe sot nuk konsiderohen ma.....
Shume faleminderit per gjithcka ke shkruar te lexoj gjithmon me kenaqesi ?
Ne fakt te kisha shkruajtur nje koment te vogel dhe serisht e fshiva. Nga fshati qe vi un nuk ka kala por ka nje histori goxha te vjeter e cila fshatin tim e ka kthyer ne nje pike turistike,nuk kam kujtime si ty pasi vetem kam lindur aty dhe jam zhvendosur ne qytet pas lindjes dhe si rrjedhoj disa tradita humbasin nga zhvendosja por ruaj ne kujtes traditen kryesore te mikpritjes se zones son.
 
Shume faleminderit per gjithcka ke shkruar te lexoj gjithmon me kenaqesi ?
Ne fakt te kisha shkruajtur nje koment te vogel dhe serisht e fshiva. Nga fshati qe vi un nuk ka kala por ka nje histori goxha te vjeter e cila fshatin tim e ka kthyer ne nje pike turistike,nuk kam kujtime si ty pasi vetem kam lindur aty dhe jam zhvendosur ne qytet pas lindjes dhe si rrjedhoj disa tradita humbasin nga zhvendosja por ruaj ne kujtes traditen kryesore te mikpritjes se zones son.

Faleminderit ju!

Skam lan kala ne shqipni pa e shetit e studiu, qofsh me shendet me nder e me te mira.

Nuk duhet me lane fshatin te boshatiset, duhet perkrahje dhe sovencionim
nga shteti per te gjithe ata qe kane deshire te bejne dicka ne fshatin e vet, duhet ti kthejme syte nga fshati, njeriu nga shpella ka ardhe dhe ne shpelle do perfundojme se kur nuk e dime, por asht e rendesishme qe ne te jemi te pergatit, dhe jo me lane fahatrat qyqe vetem djerre ...

P.sh. ne fshatin ku une kam lind nga 200 shpi sot kane ngel 10 shpi. Kurre ne historine e shqipnise qe kur une kam fillu me lexu duke fillu nga koha e principatave nuk kishte ba vaki qe fshati jem te kishte nje shperngulje keshtu te frikshme edhe kohen osmane kishte 160 shpi. Per kte shperngulje nuk flet asnje!

Kjo asht ajo per te cilen flas, kta te tjeret me flasin per kullat midis tiranes...
 
Nga ne maloket e vlores e si kudo n shqipri fusim ne shpi e ulemi ne sofer pa pagjykime dhe e shohim mikun n'sy
Kush esht burr e jo gjarper nga shkumbini rri burr, ke rre menja i prihen bo let e bohet nga elbasoni
 
Nga ne maloket e vlores e si kudo n shqipri fusim ne shpi e ulemi ne sofer pa pagjykime dhe e shohim mikun n'sy
Kush esht burr e jo gjarper nga shkumbini rri burr, ke rre menja i prihen bo let e bohet nga elbasoni
Bravo ju te Vlores ?
Nuk heq asnje gërmë nga ato qe ke thene!
 
Nga ne maloket e vlores e si kudo n shqipri fusim ne shpi e ulemi ne sofer pa pagjykime dhe e shohim mikun n'sy
Kush esht burr e jo gjarper nga shkumbini rri burr, ke rre menja i prihen bo let e bohet nga elbasoni
Vdes per maloket e laberis ?(Shaka)
Mos humbshin kurre keto tradita.
 
Ne te durrsit jena njerez allegro njerez qe sna bje mendja ca bojn te tjeret, mjafton qe kalojm mire dhe per te tjerat sna bje mendja!
Por kemi dhe nje shprehje qe trregon qe jemi qejfli njerez te qefit!
O durrsak torollak puno 1 jav han 1 tav!

Amo durrsi mbahet per qytet te qete paqesor, por durrsi nuk eshte aq i qete ?
Ne durres pervec durrsakve nuk bon njeri ligjin!

Dhe kush esht nga durrsi e din kte gjo!
 
Ne te durrsit jena njerez allegro njerez qe sna bje mendja ca bojn te tjeret, mjafton qe kalojm mire dhe per te tjerat sna bje mendja!
Por kemi dhe nje shprehje qe trregon qe jemi qejfli njerez te qefit!
O durrsak torollak puno 1 jav han 1 tav!

Amo durrsi mbahet per qytet te qete paqesor, por durrsi nuk eshte aq i qete ?
Ne durres pervec durrsakve nuk bon njeri ligjin!

Dhe kush esht nga durrsi e din kte gjo!
Uaaaa
 
Ne te durrsit jena njerez allegro njerez qe sna bje mendja ca bojn te tjeret, mjafton qe kalojm mire dhe per te tjerat sna bje mendja!
Por kemi dhe nje shprehje qe trregon qe jemi qejfli njerez te qefit!
O durrsak torollak puno 1 jav han 1 tav!

Amo durrsi mbahet per qytet te qete paqesor, por durrsi nuk eshte aq i qete ?
Ne durres pervec durrsakve nuk bon njeri ligjin!

Dhe kush esht nga durrsi e din kte gjo!
qyqja
 
Ďhe 1 kuriozitet:
Ne kohen e enver hoxhes kur do vinte te mbante fjalim ne durres, ne vendet e tjera te shqiperise dilnin t gjith banoret ne qytetet e tjera e prisnin enverin duke qajt gjith gezim!
Ne Durres kur erdhi sdilte njeri me e prit si binte mendja njeriut me dal per enverin, i kan nxjerr me zor nga puna qe ta prisnin.
 
Ďhe 1 kuriozitet:
Ne kohen e enver hoxhes kur do vinte te mbante fjalim ne durres, ne vendet e tjera te shqiperise dilnin t gjith banoret ne qytetet e tjera e prisnin enverin duke qajt gjith gezim!
Ne Durres kur erdhi sdilte njeri me e prit si binte mendja njeriut me dal per enverin, i kan nxjerr me zor nga puna qe ta prisnin.
he re se ketu ja fute kot ku kish byc mos me dal ateher njeri re???????? me zor pa zor ne rresht numrro
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.