Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Traditat e zones tuaj.

She she ta paska lyp pv aaa ?????
Jo mi me vrap ti.
Po ku duhej folur per karakterin ai qiti shalen ? un sa kisha hapur syt ne ate kohe dhe varet si rastis mengjezi im? dhe bingua i ra atij per ta pasur inat deri neser ne te njejten ore ku @nsr Do jet tu me prit me nje trendafil ne dore ??
 
Jo mi me vrap ti.
Po ku duhej folur per karakterin ai qiti shalen ? un sa kisha hapur syt ne ate kohe dhe varet si rastis mengjezi im? dhe bingua i ra atij per ta pasur inat deri neser ne te njejten ore ku @nsr Do jet tu me prit me nje trendafil ne dore ??
Deksha une per nervat e tuaaa heeee ?????
 
Nje traditë eshte te vjedhesh nje luge ose nje gode ose nje piru ...dicka ne dasmen krushqit pa te pare njeri
 
Nje traditë eshte te vjedhesh nje luge ose nje gode ose nje piru ...dicka ne dasmen krushqit pa te pare njeri
Vec mos te shohi i zoti dasmes se ti preu duart ???
 
A nuk eshte pak e sikletshme kjo,?
Ndersa ne pasi vine miqet e nuses ne qoshe ulet i zoti i shtepis dhe perball tij po ne qoshe eshte i ulur personi me me pesh nga familja e nuses,prsh dajua ose xhaxhai dhe sipas peshes se familjarve vazhdon dhe radhitja e njejte per personin perball,duhet ti mbajn me muhabet gjithe kohes(te jem e sinqert urrej kur sikletosen njerzit duke ju then haje ushqimin mos ki turp nderkohe ti je duke ngren ?) dollit pastaj jan pafund ne momentin qe ti mere piroin per te futur ushqim ne goje, personi qe fillon te ngrej dolli do ti permensi te gjithe farefisin tend duke bere gezuar per ta,, pastaj vjen kenga do fillojn te kendojn ata qe jane ne qoshe dhe e gjithe tavolina do mbaj iso duke levizur buzet kot jo te gjithe dine te kendojn.
Keshtu e mbaj mend un dikur zonen time duke i pare nga larg kuptohet pasi ne femijet ishim spektator te ndonje cep dritareje duke vezhguar miqet e ardhur.
Kjo darkë është në vete, që ndodh diku katër ditë pasi të ketë mbaruar ceremonia e dasmës.
Të them të drejtën edhe mua mu duk pak e sikletshme, sepse 20 km më në perëndim, nuk është traditë e njëjtë.
Besoj është një mirësjellje e tepruar, po ja që ka edhe kështu. ?
 
E insipiruar nga nje antare mendova te hap nje teme lidhur me traditat e zones tuaj, na tregoni kuriozitete te cilat nuk i dime nga zonat e ndryshme qe ju keni origjinen. Po e filloj un ne zonen e jugut vazhdon tradita qe mikut kryesor i cili ulet gjithmon ne qoshe i serviret pjesa me e mire (sipas tyre) e mishit e cila eshte kerbishti ?nuk e di si i thone ndryshe por per ta kuptuar me qarte eshte fundshpina e qengjit,kecit,pules....etj.
Asnjeher se kam kuptuar vecorin e saj por ja qe eshte nje tradite qe brezat vazhdojn dhe e ruajn. @SweeTy dhe @Klodii me ndihmoni nese e kam gabim ??
Nga anët tona i qisin gjoksin e pulës ??
 
Si ne xhdo vend shqiptar dhe ka ne ka zakone tradita,disa jan ok disa kot fare per mendimin tem,disa per ti pas zili, un do ceki ate qe me plq me se shumti,te na kur hyn naten e par dhendri te nusja ,perpara se me hy kejt shoket e burat e familjes ja mshojn ka ni boks a shkelm,dmth e zhdepin mir ne dajak, une vdes per ket pjes kur i shoh ?
 
Si ne xhdo vend shqiptar dhe ka ne ka zakone tradita,disa jan ok disa kot fare per mendimin tem,disa per ti pas zili, un do ceki ate qe me plq me se shumti,te na kur hyn naten e par dhendri te nusja ,perpara se me hy kejt shoket e burat e familjes ja mshojn ka ni boks a shkelm,dmth e zhdepin mir ne dajak, une vdes per ket pjes kur i shoh ?
I mbetet me forc per brenda dhomes ??
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.