Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

"Nuk arrije te të fsheh me. Gjurmët tua janë të qarta në zemren time. Edhe i verberi mund të dallojë fytyrën tënde në fjalët e mia".
Marrë nga "Letrat e Muhaxhirit" të Muhamed el-Kudumi

324889950_908848490118482_3505633027463975726_n.jpg
 
O Allah xh.sh, atë që e kemi në mendjet dhe zemrat tona, thuaj le të bëhet sa më parë...

325671861_766963190929440_7217012540571717733_n.jpg
 
FnRU9MLXkAAzJ9c.jpg
 
Nganjehere,tek udheton ne ditet e kaluara te jetes,takohesh me kujtimet tua.
Ndihesh sikur i rijeton perseri ne nje dimension tjeter shpirti dhe mendje.
Kjo quhet shija e jetes.
 
Vetmia është një gjendje dhe një ndjenjë njerëzore në të cilën individi izolohet me zgjedhjen e tij (nëse është i një natyre të vetmuar) ose sepse është i izoluar nga të tjerët.
Të dish të përdorësh vetminë në avantazhin tënd të bën të mençur, siç thotë Friedrich Nietzsche, sepse ofron mundësinë për t'u lidhur me pjesën më të thellë të vetes, pra pavarësinë e vërtetë. Në çdo rast, vetmia është një kryq dhe një kënaqësi për çdo mendimtar autentik.
 
Mbjellë mirësi

Nëse humbet vendin e farave që keni mbjellë një ditë, shiu do të tregoje ku e ke mbjell.
Kështu që unë mbjell më të mirën në çdo tokë, nën çdo qiell, dhe me këdo.
Asnjëherë nuk dini ku ta gjeni dhe kur ta gjeni..!
Mbillni të bukurën edhe nëse nuk është në vend e duhur ngase e bukura nuk humbet kudo që të mbillet.

Për të bukurën që mbillni mund ta gjeni shpërblimin e tij në këtë botë, ose ai do të jetë një pasuri për ju në botën tjetër.

Mos ia vjedh lumturine askujt dhe mos ia demto zemrën e askujt.

Jeta jonë është e shkurtër.Gjurma e bukur e gishtit mbetet, edhe nëse pronari i saj mungon.

Andaj, mbjell mirësi...

FB_IMG_1675088021151.jpg
 
Te urrej ndonjehere e di?
E here te tjera do doja mos te kisha njohur kurre, keshtu do evitoja te te doja kaq fort.
Te urrej sepse ti ma shkatrron qenien, ma trondit te teren. Me ben te dobet, thyeshem, me ben ta shkel krenarine me te dyja kembet.
Te urrej kaq shume qe te dua kaq, por dreqin edhe urrejtjen per ty e kam te perlyer plot dashuri.

Juno

Sa postime te bukura kam lexuar nga Juno & Rrelse ketu.
Mungojne shkrimet dhe postimet e dikurshme!
 
Dashuria është gjithashtu më shumë se një ndjenjë, dashuria është një aftësi. Ajo kërkon veprim dhe praktikë, jo vetëm për ta marrë atë siç duhet, por për ta mbajtur atë të fortë dhe të shëndetshëm.. Është e rëndësishme të mësosh se si të japësh dashuri, por është po aq e rëndësishme të mësosh se si ta lejosh atë të vijë.

Për të marrë dashuri, duhet ta lejojmë veten të jemi të pambrojtur. Ne duhet të jemi mjaft të guximshëm për t'i lënë të tjerët të na shohin ashtu siç jemi dhe të na duan pavarësisht nga të metat tona. Për të lejuar dashurinë të hyjë, së pari duhet të pranojmë dhe duam veten, në mënyrë që pasi të shohim cilësitë dhe të metat tona të reflektuara tek ne në sytë e atyre që na duan, ne nuk do të ndahemi...Të japim dashuria do të thotë shumë më tepër. Të ndihmosh dikë do të thotë të vësh veten në vendin e tij, të ndjesh vuajtjen e tij, pikëllimin e tij, trishtimin e tij si tëndin dhe ta bësh atë të shohë se ti je aty për të. Që do t'i ruash që të mos bien, dhe se nëse bien, ti do t'i ndihmosh t'i marrësh... Le të dashurosh..është sikur një dritë të kalojë në shpirtin tënd. Mund ta derdhja zemrën time si petale rubin, gjurmët do të të çonin gjithmonë te ti.

Dashuria zotëron një zemër të bukur. Nuk dorëzohet kurrë.

Dhe gjurma të çon gjithmonë tek ata që na kanë prekur..Imagjinata e dashurisë krijon mrekulli të pakufishme...❤..Nëse po pyet nëse kam nevojë për ty, përgjigja është e përjetshme. Nëse po pyet nëse do të të lë, përgjigja është kurrë. Nëse po pyesni se çfarë vlerësoj, përgjigja jeni ju. Nëse po pyet nëse dua, përgjigja është se dua...

Web
 
Nuk është sepse nuk kanë forcë t'i rezistojnë fjalëve të tyre të ashpra, por sepse zgjedhin pranë vetes njerëz që dinë të flasin më së shumti të vërtetat më të mëdha nê mënyrë tè bukur dhe elegante.
 
Si e shprehe dashurine tende me pyeti dikush?
Duke i treguar si te jete i lumtur pa mua.
Nje dit e pashe, e te gjitha sa i thashe, i kishte bere.
E kjo me beri te lumtur dhe pse me perveloi shpirtin pse une nuk isha aty!

Web
 
"Thuhet se sprovat i jepen një Njeriu sipas forcës së tij.
Vetmia i jepet më të fortit. Ky është privilegji i njerëzve të pjekur moralisht. Vetmia i frikëson të dobëtit.
I zemëron, i vesh, i shkatërron.
Për të fortin, vetmia nuk është shkak depresioni apo tragjedie. Ajo është një zgjedhje e vetëdijshme. Koha dhe mundësia për vetë zhvillim dhe njohje të vetvetes. Një zonë rehatie, një mënyrë jetese. Vetmia është një frymëmarrje e ajrit të pastër ose, më saktë, një vend ku ata shkojnë për të marrë frymë. Vetmia është gjithashtu një cilësi karakteri, aftësia për të mos kërkuar ose pritur asgjë nga të tjerët. Njerëzit që nuk kanë frikë nga vetmia, nuk kanë frikë nga asgjë..!"
 
Dhe pas 100 viteve kur nuk do të jesh më, a do të mbetesh ujë i freskët që bimët i gjallëron a diell i nxehtë që gjelbërimin në shkretëtirë e shndron?

FB_IMG_1675161667743.jpg
 
“Ka dy mbretëri.
Në të parën mbretëron gjërat materiale, në të dytën, shpirti.
Sfera e materies i ngjan ditës. Ju shikoni gjithçka qartë dhe e perceptoni atë lehtësisht.
Sfera shpirtërore është si nata. Për ta gjetur, duhet të ndezësh dritat e shpirtit.”
 
Gjërat e mira kërkojnë kohë.
Çdo gjë do të vej në vendin e vet, ndoshta jo tani menjëherë,
por do të vej.
Nëse do të kërkojmë përgjigjet,
do të gjejmë rrugëdaljen.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.