Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Cili eshte libri i fundit qe keni lexuar ose jeni duke lexuar ?

Wilhelmine von Bayreuth
Eine preußische königstochter
Glanz und Elend am Hofe des Soldatenkönigs in den Memorien der Markgräfin Wilhelmine von Bayreuth
 
versioni i shkurt i përgjigjes për pyetjen tate:

Në fillim ishte Zoti dhe askush e asgjë tjetër. Pastaj ka mospajtime çka u krijua në fillim, lapsi, Froni (Arshi i Zotit), apo uji. Pastaj u krijuan shtatë pal qiej dhe shtat pal toka.. pastaj u krijuan kushtet për jetesë në Tokë. Pastaj u krijuan engjëj dhe xhinët (mes tyre ka të mirë dhe këqij, por djalli është një nga xhinët), pastaj u krijua njeriu i parë Ademi. Pas Ademit u krijua e shoqja e tij Havaja. Fillimisht jetuan në parajsë, por djalli i mashtroi që të hanin nga një pemë e ndaluar, e ky ishte momenti kur ata u nxorën nga ******* dhe filluan jetën mbi këtë Tokë. Pastaj lindën shumë fëmijë, zakonisht binjak, një djalë e një vajzë. Motër e vëlla ishin vetëm binjakët, ndaj edhe s'mund të martoheshin mes vete, por duhet të martoheshin me binjakët tjerë.... Ja kështu.
Adi mbrema mundesh te ma dergosh linkun ne shqip apo nuk Ka,?
 
Adi mbrema mundesh te ma dergosh linkun ne shqip apo nuk Ka,?
Mirëmbrëma, e dashur @Mignonne

Është libër shumë i madh , akoma nuk e ka marr guximin ndokush ta përkthej. Sepse përkthimi i tij, nëse punohet me intesitet të shtuar, do të kërkonte rreth 35-40 mijë orë punë. Përndryshe ai është një libër shumë i njohur mes studiuesve të fesë Islame. Autori i tij është Ibn Kethiri, ai është autor edhe një libri tjetër bazë për studiues të Kuranit. Sepse është një përmbledhje e mirë e interpretimeve të Kuranit. Veç këtyre dy veprave kapitale ka edhe plotë vepra tjera, kryesisht në histori Islame dhe në shkencën e tefsirit (komentimit të Kuranit).

Sidoqoftë, nëse të intereson diçka e veçantë prej atyre që përmenda, apo që të ka shkuar mendja se mund të lexosh në këtë libër, më shkruaj dhe të përgjigjem kurdo që kam kohë dhe jam i lirë.
?
 
Mirëmbrëma, e dashur @Mignonne

Është libër shumë i madh , akoma nuk e ka marr guximin ndokush ta përkthej. Sepse përkthimi i tij, nëse punohet me intesitet të shtuar, do të kërkonte rreth 35-40 mijë orë punë. Përndryshe ai është një libër shumë i njohur mes studiuesve të fesë Islame. Autori i tij është Ibn Kethiri, ai është autor edhe një libri tjetër bazë për studiues të Kuranit. Sepse është një përmbledhje e mirë e interpretimeve të Kuranit. Veç këtyre dy veprave kapitale ka edhe plotë vepra tjera, kryesisht në histori Islame dhe në shkencën e tefsirit (komentimit të Kuranit).

Sidoqoftë, nëse të intereson diçka e veçantë prej atyre që përmenda, apo që të ka shkuar mendja se mund të lexosh në këtë libër, më shkruaj dhe të përgjigjem kurdo që kam kohë dhe jam i lirë.
?
Faleminderit ?
Ne fakt do doja disa informacione lidhur me fen Islame por nuk di nga tja filloj.
Fillo ti me ndonje sygjerim nese e ke te mundur.
 
Temat u bashkuan kane te njejten kuptim

Tema : kete liber po lexoj
Ne shqip perkthehet " Hakmarrja e Engjejve"

9786180124934.jpg
 
Per momentin vetem librat e provimev.. edhe deri ta mar rrypin e kuq tani kqyrim
 
Kur'ani
 
Muze i pafajsis … nga Pamuk . Ende se kam mbaruar ? kam 1 muaj e ca qe e kam nisur . Por shum dramatik ?
 
Abetaren e para dhe e fundit ???
 
281088661_1371902976612812_816941385923310274_n.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.