Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thënie me shumë kuptime

Dëbora

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Tet 26, 2020
Mesazhe
7,208
Shpesh hasim në thënie të ndryshme me mesazhe eksplicite, por ka edhe nga ato me disa kuptime.
Ja një shembull më poshtë:

“Më trajto si lojë dhe të tregoj si luhet”

Në varësi të kontekstit, kjo është ose një sfidë ose flirtim.

Le të marrim skenarin e sfidës. Le të themi që A është duke argumentuar me B dhe ka tendencë ta trajtojë B si fëmijë dhe prandaj bën vërejtje të gjalla që janë si lojë, duke joshur B. Atëherë B mund të përgjigjet me një kundërsulm, duke thënë se nëse A këmbëngul ta trajtojë B si një lojë, B do t'i "tregojë" atij se si "luhet", një mënyrë sarkastike për të thënë B është superiore në këtë lojë fjalësh me A.

Në një kontekst flirtues, mund të thuhet nga një femër që fton një mashkull ta trajtojë atë si një lojë, mbi të cilën ajo do ta udhëzojë atë se si ta bëjë atë që t'i përgjigjet pozitivisht përfitimeve të tij.

Quora. D.Morris

Jeni të mirëseardhur me shembuj të intetpretuar edhe nga vetë botëkuptimi juaj.
Ju mirëpres ?


IMG_1833.jpeg
 
Last edited by a moderator:
R.0925c507404fd9f7d0c3c3075abe7bf8
 
Nuk e kisha besuar kurre qe te ndryshoja mendim per disa njerez.
Sa e neveritshme tu shohesh fytyren e vertete!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.