Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Teoria & praktika

Zeus

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 16, 2021
Mesazhe
4,316
Një thënje e Einstein thotë;
"Teoria është kur ju dini gjithçka dhe asgjë nuk funksionon. Praktika është kur gjithçka funksionon dhe askush nuk e di pse. Në këtë rast ne kemi bashkuar teorinë dhe praktikën: asgjë nuk funksionon ... dhe askush nuk e di pse!"

Ekziston një ndryshim i madh midis teorisë dhe praktikës.
Teoria supozon një rezultat, ndërsa praktika ju lejon të testoni teorinë dhe të shihni nëse është e saktë.

Në teori ....?
Në praktikë...?
 
Një thënje e Einstein thotë;
"Teoria është kur ju dini gjithçka dhe asgjë nuk funksionon. Praktika është kur gjithçka funksionon dhe askush nuk e di pse. Në këtë rast ne kemi bashkuar teorinë dhe praktikën: asgjë nuk funksionon ... dhe askush nuk e di pse!"

Ekziston një ndryshim i madh midis teorisë dhe praktikës.
Teoria supozon një rezultat, ndërsa praktika ju lejon të testoni teorinë dhe të shihni nëse është e saktë.

Në teori ....?
Në praktikë...?
do them vec nje shprehje qe babi I'm e thot peshku ne det tigan ne zjarr??
 
Teoria, esht nje supozim i dickaje qe mund te arrihet ne baze te teorise, por pa provuar praktiken kshuqe ngel ne dyshime, ndersa praktika njehere provohet, arrihen konkluzionet qe hedh poshte teorine, ose e kunderta, por nese hedh posht teorine arrihet dhe dicka tjeter qe ne baze te praktikes teoria rregullohet dhe behen ndryshime te thella! Kshuqe teoria duhet, por praktika esht fondamentale!

Jo ne te gjitha rastet kur praktika funksionon nuk dihet pse-ja
 
Kthehet djali nga shkolla dhe pyet te atin: "Babi sot ne shkolle po na shpjegonte mesuesja ndryshimin midis teorise dhe praktikes po nuk e kuptova shume. Do ma shpjegosh pak?"
I ati pyet te shoqen: "Grua,nese do te ofronte komshiu perballe 2 mij euro per nje nate do shkoje?" Oj te shkuar- thote gruaja- me vrap madje. Pastaj pyet te bijen: "Goca babit,nese do te ofronte cuni Qaniut 3 mij euro per nje nate, do shkoje ti?" Ai seshte noigje- i thote e bija- po per 3 mij euro do shkoja.
Ne fund kthehet nga i biti: "Pra te keqen babi, teorikisht ne kemi 5 mije euro ne shpi, praktikisht kemi vetem dy rrota k***ash."
 
Hajde shembull qe I paska dhene te birit hajde ? ku I vidhni k’to budalleqe Aman . LooL
 
Hajde shembull qe I paska dhene te birit hajde ? ku I vidhni k’to budalleqe Aman . LooL
Barsalete eshte....autori "populli" ?
 
Sa shpejt msohet shqipja kur duhet ?

Nuk ke sepse ben si skuth … Shqip dijme goxha per si gjuhe te dyte dhe gjithmone mundohemi ta perdorim si gjuhe primare edhe pse gjuhe e dyte … por ne te kundert nuk kemi as sepse te denohemi sepse gjuhe eshte dhe mjafton qe te kuptohemi mes njeri tjetrit… dicka qe ne shqip veme re qe njerezit me shume keqkuptohen se kuptohen . LooL

Alright skuth .. shko dhe Hapi dhembet diku tjeter Tani .. sepse askund nuk e kemi mohuar gjuhen Shqipe dhe as origjinen. ???
 
Nuk ke sepse ben si skuth … Shqip dijme goxha per si gjuhe te dyte dhe gjithmone mundohemi ta perdorim si gjuhe primare edhe pse gjuhe e dyte … por ne te kundert nuk kemi as sepse te denohemi sepse gjuhe eshte dhe mjafton qe te kuptohemi mes njeri tjetrit… dicka qe ne shqip veme re qe njerezit me shume keqkuptohen se kuptohen . LooL

Alright skuth .. shko dhe Hapi dhembet diku tjeter Tani .. sepse askund nuk e kemi mohuar gjuhen Shqipe dhe as origjinen. ???
1. Ske pse bo si e viktimizume se ste permendi njeri mohimin e gjuhes.
2. Jam i drejtperdrejte, sme pelqeu fakti qe kundershtoje por me argumenta ne ajer, kur ishe me mire te thoje qe sdi mir shqip dhe kaq ma boni hallall ose ndjese, por filloje me ca argumenta koti.
3. Lexo mire para se te replikosh, ose perpiqu te kuptosh ironine.

Kshuqe para se me bo si e viktimizume (qe thu se kam mohu asnjeher o skuth) lexoje ku ta kam shkrujt kte gjo ose ta kam thon dhe repliko prap.

Por me pelqen fakti qe ironia ime te nxehu kaq shume!
 
Nuk ke sepse ben si skuth … Shqip dijme goxha per si gjuhe te dyte dhe gjithmone mundohemi ta perdorim si gjuhe primare edhe pse gjuhe e dyte … por ne te kundert nuk kemi as sepse te denohemi sepse gjuhe eshte dhe mjafton qe te kuptohemi mes njeri tjetrit… dicka qe ne shqip veme re qe njerezit me shume keqkuptohen se kuptohen . LooL

Alright skuth .. shko dhe Hapi dhembet diku tjeter Tani .. sepse askund nuk e kemi mohuar gjuhen Shqipe dhe as origjinen. ???
Dhe e fundit ti spo mundoheshe fare mbrem me shkruajt me aq sa lexova meqe paske shkrujt siper Mundohemi.
 
1. Ske pse bo si e viktimizume se ste permendi njeri mohimin e gjuhes.
2. Jam i drejtperdrejte, sme pelqeu fakti qe kundershtoje por me argumenta ne ajer, kur ishe me mire te thoje qe sdi mir shqip dhe kaq ma boni hallall ose ndjese, por filloje me ca argumenta koti.
3. Lexo mire para se te replikosh, ose perpiqu te kuptosh ironine.

Kshuqe para se me bo si e viktimizume (qe thu se kam mohu asnjeher o skuth) lexoje ku ta kam shkrujt kte gjo ose ta kam thon dhe repliko prap.

Por me pelqen fakti qe ironia ime te nxehu kaq shume!

Une viktimen? LooL

Ti nuk je I drejtperdrejte je skuth dhe cinik dmth sado qe e nderron lekuren.. ngelesh Po ai i fillimeve . Loool

dhe sa per punen e gjuhes jemi bere boze tashme duke u shpjeguar non stop … dhe prb ne k’te rast ngelet tek pala e tjeter dhe jo tek une … sic edhe tani me ty Pshm .
 
Une viktimen? LooL

Ti nuk je I drejtperdrejte je skuth dhe cinik dmth sado qe e nderron lekuren.. ngelesh Po ai i fillimeve . Loool

dhe sa per punen e gjuhes jemi bere boze tashme duke u shpjeguar non stop … dhe prb ne k’te rast ngelet tek pala e tjeter dhe jo tek une … sic edhe tani me ty Pshm .
Un te thash qe nuk jam kundra e asaj qe the, por po kundershtoje pa argumenta thjesht boshe kot pa pik arsye llogjike ose shkence, thjesht per te mos pranu qe je gabim. Ne kena shprehje mos me ul hunen si i thojn.

Po e kuptove mire po se kuptove mir prap!
 
Une viktimen? LooL

Ti nuk je I drejtperdrejte je skuth dhe cinik dmth sado qe e nderron lekuren.. ngelesh Po ai i fillimeve . Loool

dhe sa per punen e gjuhes jemi bere boze tashme duke u shpjeguar non stop … dhe prb ne k’te rast ngelet tek pala e tjeter dhe jo tek une … sic edhe tani me ty Pshm .
Ai i fillimeve po qe tkritikoja te tema veshjeve!
Prap i drejtperdrejte kam qen!

Kot sthojn qe i drejtperdrejti nuk vlersohet per arsyet ja si puna jot qe ofendon e gjona kshu mo femrash

Po nejse.
 
Un te thash qe nuk jam kundra e asaj qe the, por po kundershtoje pa argumenta thjesht boshe kot pa pik arsye llogjike ose shkence, thjesht per te mos pranu qe je gabim. Ne kena shprehje mos me ul hunen si i thojn.

Po e kuptove mire po se kuptove mir prap!

Nuk me intereson fare se kundra kujt je ti .. per dicka qe nuk ka fare lidhje me ty dhe nuk te perket ty dhe k’tu duket qarte edhe llogjika dhe aftesia e jote .
 
Nuk me intereson fare se kundra kujt je ti .. per dicka qe nuk ka fare lidhje me ty dhe nuk te perket ty dhe k’tu duket qarte edhe llogjika dhe aftesia e jote .
Un nje fjali thash, e thash sot pasi ĺexova debatet qe kishit ti u hudhe me ofendime. Ktu duken 2 gjerat qe the me siper.
 
Ai i fillimeve po qe tkritikoja te tema veshjeve!
Prap i drejtperdrejte kam qen!

Kot sthojn qe i drejtperdrejti nuk vlersohet per arsyet ja si puna jot qe ofendon e gjona kshu mo femrash

Po nejse.

Jo ai i fillimeve qe kur nje femer mban distance… keni egon qe o ta poshteroni o s’ka … ok picurruk, shiko punen tende tani … se ujku qimen e nderron por zakonin nuk e harron. LooL
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.