Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sundimtarët më famëkeq të botës së lashtë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Sundimtarë famëkeq


Një përmbledhje e sundimtarëve më famëkeq të botës së lashtë​


Historia nxjerr në pah disa sundimtarë ikonë dhe famëkeq për ne. Këta sundimtarë shkaktuan tmerr të paimagjinueshëm në kërkimin e tyre për pushtet dhe njohje. Ata qeverisnin me pushtet absolut dhe shtypën pamëshirshëm të gjitha kërcënimet e mundshme. Perspektiva e një monarku të çmendur që zotëron fuqi dhe autoritet të pakufizuar mbi njerëzit e tyre mund të jetë e tmerrshme dhe magjepsëse. Sidoqoftë, praktikisht çdo qytetërim i madh dëshmoi ngjitjen në fronin e mbretërve dhe mbretëreshave famëkeqe në kohët e lashta, emrat e të cilëve do të hynin në histori.
Më poshtë është një listë e sundimtarëve më famëkeq dhe famëkeq në histori:

Komodus​

Komodus
Kredia: Wikipedia

Commodus ishte një sundimtar famëkeq famëkeq dhe një perandor romak, të cilin njerëzit e tij e urrenin gjatë mbretërimit të tij për sjelljen e tij të egër. Për shembull, ai deklaroi se ishte rimishërimi i Herkulit dhe deklaroi se do të luftonte publikisht me gladiatorët. Gladiatorët ishin të famshëm në mesin e njerëzve të thjeshtë në atë kohë, por romakët e klasës së lartë i shihnin betejat e tyre si një spektakël të thjeshtë në të cilin merrnin pjesë njerëz të skllevërve të klasës së ulët. Prandaj, shumë njerëz u zemëruan kur Commodus filloi të merrte pjesë haptas në periudhat e gladiatorëve. Për më tepër, ndeshjet e tij nuk ishin kurrë të drejta dhe ai do të luftonte gladiatorët e lënduar ose kafshët e gjymtuara për të demonstroj aftësitë e tij.
Ai u bë perandor i Romës. Romakët e mbanin të atin e Commodus, Marcus Aurelius, me respekt të lartë dhe historia me kënaqësi do ta falte atë që nuk ishte një trashëgimtar i mirë i babait të tij. Megjithatë, në çdo mënyrë, ai nuk arriti të bëhej një perandor i madh. Ai u tregua gjithashtu si një monark arrogant që kishte pak respekt për popullin e tij. Shfaqjet e tij qesharake të burrërisë zemëruan Senatin Romak dhe popullsinë e zakonshme. Ai mbahet mend sot për egon e tij të madhe dhe dhunën e tmerrshme.

Hun Attila​

Hun Antilia Sundimtarët Famëkeq
Kredia: Quora

Afërsisht nga shekulli i parë pas Krishtit, Hunët ishin një ushtri e fuqishme me ushtarë të egër që shkaktuan vështirësi të konsiderueshme për Perandorinë Romake. Kur u shfaqën për herë të parë në shekujt e zbehur të Perandorisë Romake, ata terrorizuan njerëzit e thjeshtë. Attila Hun shkaktoi më shumë shkatërrim në vetvete sesa të gjithë paraardhësit e tij së bashku. Në vitin 434 pas Krishtit, ai u bë udhëheqësi i Hunëve dhe gjatë dhjetë viteve të ardhshme, ai udhëhoqi pushtime të shumta dhe pushtoi tokat që përfshinin Hungarinë e sotme, Spanjën, Greqinë dhe Italinë.

Attila ishte një nga sundimtarët famëkeq dhe një kalorës i talentuar, si dhe një taktik ushtarak. Gjatë gjithë mbretërimit të tij, autoriteti i tij ishte i padiskutueshëm dhe ai i shndërroi Hunët në një forcë luftarake vdekjeprurëse. Ai shpesh shkonte në tërbime nëpër kolonitë e armikut, duke djegur ose pushtuar qytete dhe duke masakruar çdo qytetar të fundit. Attila bëri një kërdi të tillë në Itali, saqë qyteti i Aquileia u gjunjëzua. Ai i kishte mësuar luftëtarët e tij të ishin të pamëshirshëm kundër armiqve të tyre deri në pikën ku ata shkatërruan plotësisht qytetin. Si e tillë, ishte krejtësisht e pamundur të përcaktohej se ku kishte qëndruar më parë Aquileia kur mbaruan.

Neron​

Sundimtarët Famëkeq Nero
Kredia: Blog i Muzeut Britanik

Nëse jeni njohur me historinë e lashtë romake, me siguri keni parashikuar që kjo listë të përfshijë disa perandorë romakë. Kjo është për shkak se Neroni ishte një nga perandorët më famëkeq të Romës. Ai është një monark i çmendur dhe një nga sundimtarët famëkeq me pushtet absolut, një sundimtar i shthurur që përçmonte të krishterët.

Ai është gjithashtu i famshëm për vrasjen e nënës së tij Agrippina dhe gruas së tij, Octavia dhe Poppaea Sabina, dhe se është një gjemb për njerëzit e thjeshtë. Pastaj është historia se si i vuri zjarrin Romës për të ndërtuar një qendër të re të qytetit me një pallat krejt të ri për veten e tij. Kur zjarri monstruoz më në fund u shua pasi gllabëroi pjesën më të madhe të qytetit, gjëja e parë që bëri ishte të ndërtonte një pallat të ri për vete.

Fu Sheng​

Fu Sheng Sundimtar Famëkeq
Kredia: TopTenz

Fu Sheng ishte një i turpshëm dhe një nga sundimtarët famëkeq perandor të dinastisë Qin, i cili mbretëroi vetëm për dy vjet gjatë dinastisë Dong Jin (317-420 pas Krishtit). Por mjaftuan dy vjet çmenduri dhe krenari të pashoqe për ta sjellë atë në vdekje nga duart e familjes së tij. Sipas mitologjisë, ai ishte i verbër në njërin sy, të cilin e humbi kur një shqiponjë e nxori jashtë në mënyrë të egër, ndërsa përpiqej t'i merrte vezët. Kur mori pushtetin, ai e bëri të paligjshme përdorimin e frazave si "pa", "i lirë" ose "mungesë", dhe ai i dënoi njerëzit me vdekje nëse e bënin këtë.

Ai fitoi turp kur filloi të vriste liderët kryesorë të qeverisë, sepse i pëlqente. Fu Sheng ishte një kundërshtar i fortë në betejë pasi ai posedonte forcë të konsiderueshme fizike dhe fuqi të papërpunuar përveç dëshirës për gjak. Ai ishte një pijanec i madh i shquar për faktin se ishte i dehur vazhdimisht dhe merrte vendime kyçe të shtetit kur dehte.

Perandori Yang i Suit​

Perandori Yang i Suit
Kredia: ChinaFetching

Yang of Sui ishte perandori i dytë i dinastisë Sui, që sundonte mbi Kinën kontinentale. Ngjitja e tij në mbretëri është gjithashtu e diskutueshme, pasi shumë historianë besojnë se ai vrau babanë e tij për të marrë fronin. Pasi fitoi fronin, Yang drejtoi shumë nga financat e dinastisë në ndërtimin e projekteve arkitekturore mjaft të mëdha dhe të panevojshme. Ai ishte një nga sundimtarët më të vetëkënaqur dhe më famëkeq të historisë, me përbuzje të plotë për gjendjen e vështirë të fshatarëve të varfër dhe të njerëzve të thjeshtë.

Për të mbështetur ndërmarrjet e tij, duke përfshirë restaurimin e Murit të Madh të Kinës, ndërtimin e Kanalit të Madh dhe rinovimin e të gjithë kryeqytetit lindor të Luoyang, ai vendosi taksa të mëdha mbi popullsinë e zakonshme. Projekte të tilla masive ndërtimi kërkonin një sasi të paprecedentë personeli dhe Yang kërkoi ndihmën e rreth tetë milionë punëtorëve për t'i ekzekutuar ato. Si rezultat, pati kryengritje të shumta kundër papërgjegjshmërisë së qeverisë së Yang, dhe ai përfundimisht kreu vetëvrasje duke u varur.

Pushuesi Vlad​

Pushuesi Vlad
Kredia: TIME

Të gjithë kemi dëgjuar për filmin Drakula, por pak njerëz e kuptojnë se roli i tij ishte i bazuar në një person real. Siç sugjeron emri, Vlad Impaler ishte famëkeq për shtyrjen e trupave të kundërshtarëve të tij në thumba të mprehta. Ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke kërkuar hakmarrje për vrasjet e babait dhe vëllait të tij më të madh, një kërkim që e kreu pa mëshirë. Ai kurrë nuk i la armiqtë e tij të vdisnin shpejt. Në vend të kësaj, ata do të vdisnin ngadalë, me shtyllat që u shponin barkun dhe gjoksin, duke u shkaktuar vuajtje të mëdha. Dhe këtu është kapja: vdekja me shtytje ishte dënimi i vetëm, pavarësisht nëse keni kryer vrasje apo keni vjedhur pak bukë.

Historitë për personazhin e tij të famshëm nuk mbarojnë me kaq. Kishte një periudhë kur njerëzit e Tirgovishtes (atëherë kryeqyteti i sundimit të Vladit, Vllahia) u rrënuan nga sëmundjet. Vlad Impaler vendosi të merret me problemin dhe të pastrojë rrugët e shkëlqyeshme. Ai i ftoi të gjithë të sëmurët dhe të varfërit në një festë të madhe në një nga kështjellat e tij. Vlad, një nga sundimtarët famëkeq, u justifikua me qetësi pasi të gjithë kishin mbaruar, e mbylli të gjithë vendin nga jashtë dhe më pas e dogji ndërsa të gjithë ishin ende brenda. Ai nuk thithi gjakun nga qafa e viktimave të tij si Drakula e Bram Stocker. Preferonte të hante bukë të zhytur në gjak.
 

Ivani i tmerrshëm IV​

Ivani i tmerrshëm IV
Kredia: Historia e Sky

Disa car rusë mund të kenë bërë një listë, por Ivani i Katërt, i pari nga të gjithë, merr një vend në pesëshen e parë për shkak të famës së tij. Po, ai ishte i dobishëm në krijimin e një Rusie më qendrore dhe më të qëndrueshme, por ai është gjithashtu i famshëm për shpërthimet e tij të shpeshta të dhunshme, të cilat kanë rezultuar në vdekje të shumta. Kur gruaja e tij e parë vdiq në 1560, gjithçka filloi të shpërbëhej. Ai ra në depresion dhe paranoja e tij u përkeqësua. Ai ishte i sigurt se djemtë aristokratë kishin vrarë gruan e tij të dashur.

Një nga sundimtarët famëkeq, ai sundoi me kontroll absolut për 24 vitet e ardhshme, duke i vrarë kundërshtarët e tij në mënyra të tmerrshme dhe duke terrorizuar rregullisht popullatën e përgjithshme. Pafytyrësia në dukje e djalit të tij të madh e acaroi atë në një moment. Kështu ai e vrau në çast në një sulm të tërbuar duke e goditur në kafkë me një shufër hekuri prej 30 kilogramësh. Jeta e djemve të tjerë të tij nuk përfundoi mirë. Fëmija i tretë vdiq në mënyrë të pashpjegueshme në moshë të re, dhe i mesëm ishte i sfiduar mendërisht. Ky rajon i ftohtë i Rusisë u zgjerua në një rajon të frikshëm perandori gjatë mbretërimit të Ivanit, por trashëgimia e tij e vetme është emri që mori nga krimet e tij të tmerrshme.

Herodi​

Herod Sundimtari Famëkeq
Kredia: Study.com

Herodi përshkruhet si një nga sundimtarët famëkeq dhe megaloman i çmendur me paranojë të rëndë. Ai gjithmonë synonte të vriste Jezusin dhe njerëz të tjerë të pafajshëm në Bibël. Herodi kreu disa mizori të njohura, por ky portretizim është padrejtësisht i njëanshëm ndaj tij, veçanërisht duke pasur parasysh besimin e tij pagan. Gjatë mbretërimit 37 para Krishtit - 4 para Krishtit, ai e konsideroi veten si një shpëtimtar i klientëve paganë dhe një kujdestar i hebrenjve në Palestinë dhe jashtë saj. Megjithatë, ndërsa ai rritej, aspekti i keq i natyrës së tij u bë më i dukshëm.

Paqëndrueshmëria e tij mendore u përkeqësua nga pandershmëria dhe mosbesimi në rritje i familjes së tij. Salome, në veçanti, përfitoi nga situata e tij e vështirë, duke e helmuar mendjen kundër familjes së tij. Ai vrau Mariamne, gruan e tij të dashur, dy djemtë e saj dhe anëtarë të tjerë të familjes. Gjërat u përkeqësuan edhe më shumë në vitet e tij të mëvonshme pasi u çmend dhe urdhëroi vrasjen me shumicë të foshnjave në Betlehem. Ndër çrregullimet e tij të shumta, ai tentoi vetëvrasjen pa sukses dhe vdiq në vitin 4 para Krishtit pas një sëmundjeje të gjatë.

Caligula​

Caligula
Kredia: Britannica

Kaligula si një nga sundimtarët famëkeq, doli përtej kufijve të njohur të famës duke shkaktuar gjakderdhje të paprecedentë në mezi katër vjet sundim, pikërisht kur mendonit se Neroni ishte aq i tmerrshëm sa mund të shkonte. Romakët nxorrën frymë me lehtësim kur ai u bë perandor në vitin 37 pas Krishtit, sepse mbretërimi i Tiberit kishte përfunduar. Gjashtë muajt e parë të presidencës së tij nuk mund të kishin shkuar më mirë. Ai vendosi reforma popullore dhe liroi individë që Tiberius i kishte burgosur gabimisht. Fatkeqësisht, ai u sëmur shumë rreth gjashtë muajve, dhe kur u shërua në tetor të vitit 37 pas Krishtit, ai nuk ishte i njëjti person.

Sjellja e tij e çuditshme u bë gjithnjë e më e çuditshme. Ai filloi duke veshur veshje femërore si rroba mëndafshi në vend të togave tradicionale. Në çmendurinë e tij, ai e deklaroi veten një zot të gjallë dhe ndërtoi një urë midis pallatit të tij dhe tempullit të Jupiterit, në mënyrë që të mund të konsultohej me perëndinë çdo ditë. Ai madje u përpoq të emëronte kalin e tij Incitatus në Senat si konsull. Ata që u shprehën kundër kësaj marrëzie u dënuan rëndë. Ai ishte i pamëshirshëm në dërgimin e kundërshtarëve të tij, madje duke i detyruar prindërit të shikonin ekzekutimin e fëmijëve të tyre. Më në fund, Romës i kishte mbaruar durimi. Më 24 janar 41 pas Krishtit, ai u godit me thikë për vdekje nga një skuadër rojesh.

Genghis Khan​

Genghis Khan
Kredia: Shkenca e Vendit të Zbulimit

Genghis Khan, i njohur gjithashtu si Temujin, ishte një mongolian luftëtar dhe mbret dhe një nga sundimtarët famëkeq që themeloi Perandorinë Mongole, perandorinë më të madhe në botë. Forcat e tij plaçkitën nëpër Azinë verilindore për 21 vjet. Ata asgjësuan çdo fis që qëndronte në rrugën e tij dhe pushtuan mbi 12 milionë kilometra katrorë tokë. Në zgjerimin e tij, Genghis Khan ishte brutal. Ai bëri një masakër që përfshiu Azinë dhe Evropën, duke vrarë miliona. Megjithatë, pavarësisht se sa e frikshme ishte kjo rritje e paprecedentë, ai ishte në gjendje të modernizonte kulturën mongole. Ai ishte popullor për tolerimin e feve të ndryshme, duke i lejuar të gjithëve në perandorinë e tij lirinë e plotë fetare për sa kohë që i paguanin taksat.

Ai ishte bujar me secilin nga miqtë e tij, por frikësues për armiqtë e tij. Nëse dikush e tradhtonte ose ishte i pabesë, ai do t'i vriste ata dhe të gjithë ata që ishin të lidhur me ta. Numri i saktë i individëve të vrarë nga Genghis Khan gjatë pushtimeve të tij të gjera në Azi dhe Evropë është i panjohur, megjithëse historianët vlerësojnë se është midis 38 dhe 40 milionë.


Në realitet, të dhënat tregojnë se popullsia vendase kineze në Kinën kontinentale u ul me miliona gjatë pushtimit të tij. Gjatë konfliktit midis Mongolëve dhe Perandorisë Khwarezmid, historianët besojnë se ai mund të ketë vrarë tre të katërtat e banorëve të Iranit të sotëm. Zgjerimi mongol mund të ketë rezultuar në një reduktim prej 11% të popullsisë globale.

Tiberius​

Tiberius
Kredia: Origjina e lashtë

Augusti nuk donte që Tiberius ta pasonte atë, dhe ishte vetëm vdekja e parakohshme e nipërve të perandorit Gaius dhe Lucius, si dhe vendimi i Augustit për të internuar vëllain më të vogël, Agrippa Postumus. Ai e vuri Tiberin në radhë për fronin perandorak.

Tiberius ishte një komandant ushtarak i aftë që respektonte autoritetin e Senatit. Megjithatë, ai kishte një pikëpamje të zymtë dhe mosbesuese. Kjo i fitoi pak miq dhe çoi në një grindje të dhunshme me Agrippina, e veja e nipit Germanicus. Tiberius, një nga sundimtarët famëkeq të historisë, ishte fatalisht i varur nga ambiciozët. Ai ishte i egër ndaj Aelius Sejanus, i cili imponoi një mbretërim terrori derisa Tiberius, duke mësuar për planet e Sejanusit për të marrë pushtetin, e arrestoi dhe ekzekutoi.


Tiberius u bë shumë dyshues për të gjithë rreth tij. Ai u tërhoq në ishullin Kapri dhe ringjalli akuzën e lashtë të maiestas (tradhti). Atje ai ekzekutonte këdo që akuzonte. Suetonius dhe Tacitus pikturojnë një pamje të Tiberius si një grabitqar seksual i ndyrë që banon në Capri. Tiberius nuk ishte përbindëshi si disa nga paraardhësit e tij. Megjithatë, ai vendosi tonin për atë që do të vinte.

përfundim​

Historia njerëzore ka parë të dyja anët e ndritshme dhe të shëmtuara të natyrës njerëzore që nga agimi i qytetërimit. Fatkeqësisht, shumë personalitete të njohura kanë një reputacion si mishërim fizik i së keqes. Sot, ne i kujtojmë ata jo për të mirën e tyre, por për aktet e urryera që ata kryen për të ruajtur pushtetin dhe për të qenë sundues famëkeq. Ata nuk kishin asnjë shqetësim për torturimin dhe vrasjen e individëve të pafajshëm nëse kjo i shërbente agjendës së tyre egoiste.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.