Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sekrete psikologjike të personalitetit

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,408
1- Përpiquni t'u drejtoheni personave që takoni për herë të parë me emrat e tyre, kjo do t'i bëjë ata të ndihen të sigurt dhe miqësor ndaj jush, pasi njerëzve u pëlqen të dëgjojnë emrat e tyre.
2- Nëse dikush përpiqet t'i shmanget pyetjes suaj ose përgjigjet me një përgjigjeje të shkurtër, vazhdoni ta shikoni në sy në heshtje, pasi kjo do ta turpërojë dhe do ta bëjë të vazhdojë të flasë.
3- Nese doni të kërkoni një nder të madh nga një person me të cilin nuk jeni të afërt, kërkojini fillimisht një kërkesë të thjeshtë, si p.sh stilolaps, para se t'i kërkoni atë që dëshironi. Ky truk quhet "Foot on the door", apo të futësh këmbën brenda derës. Kjo do te të bëjë të mundur të vazhdosh tutje ngase njerëzit janë më të prirur të pranojnë kërkesën e njerëzve që e kanë pranuar më parë kërkesën e tyre.
4- Nëse jeni ulur me një grup njerëzish dhe të gjithë fillojnë të qeshin, shikoni personat që ju shikojnë automatikisht, pasi shpesh njeriu fillon të shikojë personin me të cilin ndihet më i afërt.
5- Nëse jeni në një diskutim të zjarrtë, shmangni përdorimin e fjalës ju, sepse është një fjalë akuzuese dhe nuk do të ndihmojë në afrimin e këndvështrimeve.
6- Përtypni çamçakëz para se të bëni gjëra në të cilat ndiheni nervoz, si p.sh. t'i drejtoheni publikut, pasi kjo ju largon ndjenjën e rrezikut nga mendja, pasi ju dërgon një mesazh në mendjen tuaj se për sa kohë që hani, jeni mirë dhe jo në rrezik.
6- Kur dikush fillon t'ju bërtasë, qëndroni të qetë, pasi kjo do të rrisë zemërimin e tij në fillim, pastaj do ta bëjë të turpërohet nga vetja më pas dhe me shumë mundësi do të ndihet më i lënduar se ju.
7- Nëse doni të dini nëse dikush dëshiron që ju të dialogoni me të, atëherë shikoni këmbët e tij dhe nëse ato po shkojnë drejt jush, kjo është dëshmi se ai dëshiron të flasë me ju, nëse ai ju drejtohet me ju me këmbët e tij në një drejtim tjetër, atëherë kjo do të thotë se ai dëshiron të largohet.
8- Njerëzit nuk e mbajnë mend atë që keni thënë, ata kujtojnë se si janë ndjerë kur e keni thënë.
9- Dëshira për të fjetur shumë është një sjellje e natyrshme e shpirtit për të shmangur ndjenjën e shpeshtë të vetmisë. Kjo është një shenjë e zhgënjimit në emocion.
10- 70% e njerëzve pohojnë se janë mirë sepse nuk duan të shqetësojnë të tjerët në zgjidhjen e problemeve të tyre.
Dhe në fund, mos prit mirësinë e dikujt, mësoni të jepni dhe të silleni mirë. Mirësjellja është virtyt dhe jo shkëmbim!

322707810_470771061693038_7856091918032717939_n.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.