Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Për herë të parë në 12 vjet, Apple ia kalon Samsung-ut

Qatipi

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jan 8, 2024
Mesazhe
2,314
1705571766234.png

Apple tani mbizotëron në tregun global të smartfonëve, duke e rrëzuar Samsung-un nga vendi i parë për herë të parë në 12 vjet.
Gjiganti amerikan i telefonave përbënte më shumë se një të pestën e telefonave të dërguar vitin e kaluar, sipas të dhënave nga International Data Corporation (IDC).
Samsung mori 19.4% të pjesës së tregut me prodhuesit kinezë të telefonave Xiaomi, OPPO dhe Transsion pas.
IDC raporton se pothuajse 1.2 miliardë telefona u shitën vitin e kaluar – një rënie prej më shumë se 3% në krahasim me vitin e kaluar. Kjo është shuma më e ulët e shitur në një dekadë, pasi shumë konsumatorë ngurrojnë të ndryshojnë telefonat e tyre përballë sfidave ekonomike dhe normave të larta të interesit. Ekspertët parashikojnë se tregu do të rimëkëmbet këtë vit.
Megjithatë, IDC tha se Apple – e cila shiti më shumë se 234 milionë telefona vitin e kaluar – është “fituesi më i madh”.
Ofertat për tregtimin e modeleve të vjetra, si dhe planet e financimit pa interes po nxisin gjithashtu kërkesën për pajisje premium si Apple.
Është një lajm zhgënjyes për Samsung, i cili – deri më tani – kishte vendin e parë si prodhuesi më i madh në botë i çipave të memories, smartfonëve dhe televizorëve.
Kohët e fundit, gjiganti i elektronikës koreano-jugore paralajmëroi se fitimet e tij do të bien më shumë sesa pritej pasi kërkesa globale për elektronikë të konsumit mbetet e dobët.
Ai po përballet gjithashtu me konkurrencë nga modelet më të lira Android, duke përfshirë Transsion dhe Xiaomi, të cilat po marrin një nxitje si nga konsumatorët e prirur për çmimin, ashtu edhe nga tregjet në zhvillim.

N24
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.