Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Nga sekretet e psikologjisë

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,664
Nga sekretet e psikologjisë

1- Pse shpeshherë nuk na vjen në mendje përgjigja e duhur derisa situata të përfundojë dhe të pendohemi?

Arsyeja: sepse mendja ndalon së menduari në momentin e ngarkesës emocionale. Pra, mendja nuk funksionon nën presion.

Zgjidhja: njeriu duhet që të stërvite mendjen e tij për të kontrolluar emocionet mbi pozicionin e tij të ndjenjës së momentit.

2- Personat që kritikojnë më së shumti pamjet dhe format e veshjes së të tjerëve, janë më të këqijtë në shije mes tyre dhe përdorin metodën e përqeshjes për të kompensuar mangësitë brenda tyre!

3- Njerëzit që kritikojnë çdo gjë të madhe dhe të vogël vuajnë nga probleme në nivelin e vetëbesimit dhe nëse janë miqtë tuaj ndikojnë negativisht në suksesin tuaj. Dhe, jo vetëm por, ata ndikojnë edhe në gjithë jetën tuaj.

4- Jeni vetë ju ai që krijon egon e të tjerëve në mënyrën se si silleni me ta.

5- Ne kemi nevojë për mosmarrëveshje ndonjëherë për të ditur se çfarë fshehin të tjerët në zemrat e tyre. Në rast mosmarrëveshje mund të gjesh atë që të befason për të mirë ose për të keq. Zemërimi ekspozon moralin.

6- Forca e karakterit nuk do të thotë të kontrolloni të tjerët. Por, më tepër ka të bëjë me atë se si njerëzit ju shohin. Pra, kur ata ju shohin si një person të fortë, të ekuilibruar dhe ju besojnë juve, opinioneve dhe vendimeve tuaja.

7- Personi që inatoset me ju dhe më pas kthehet të flasë me ju pa kokëfortësi apo nervozizëm, është një personalitet i pastër dhe i ndershëm dhe është personi që më së paku duhet ta humbni. Ai është personi më besnik.

Më në fund, kur të hiqni dorë nga varësia ndaj diçkaje! Gjëja e parë me të cilën do të përballeni është të mendoni për të në kohën tuaj të lirë. Andaj, nëse e vret boshllëkun, fiton!

(E huazuar)
 
7- Personi që inatoset me ju dhe më pas kthehet të flasë me ju pa kokëfortësi apo nervozizëm, është një personalitet i pastër dhe i ndershëm dhe është personi që më së paku duhet ta humbni. Ai është personi më besnik.


Shume domethenëse kjo
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.