Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Misteri i gropës më të madhe në botë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Misteri i gropës më të madhe në botë​

Nga
American Eye
-



Ajo u “zbulua” në vitin 1994 dhe ekspertët ende nuk janë të sigurt se si u formua.
Duke parë nga hapësira e jashtme në peizazhin e gjelbër të komunës rurale Chongqing të Kinës jugperëndimore, shfaqen një seri gërvishtjesh të thella dhe të errëta, të cilat e godasin tokën si një gjurmë aliene.

Disa ekspertë pyesin veten nëse këto formacione misterioze janë rezultat i përplasjes së një meteori në Tokë. Të tjerë besojnë se ato u formuan gradualisht gjatë 128,000 vjetësh, pasi uji që derdhej në lumenj nëntokësor gdhendi ngadalë shkëmbin gëlqeror përreth gjatë udhëtimit të tij.

Screenshot_1-3-1024x574.png


Por një gjë është e sigurt: me përmasa 660 metra thellësi, me një vëllim prej 130 milionë metra kub, Xiaoxhai Tiankeng i Kinës është gropa më e thellë dhe më e madhe në botë, sipas BBC.

Tiankeng do të thotë “Gropa Qiellore” dhe është shtëpia e një ekosistemi të lulëzuar prej rreth 1285 llojeve bimore dhe shtazore – duke përfshirë gingon e rrallë dhe leopardin me re. Përveç madhësisë së tij të madhe, ajo është një gropë me dy fole që mban dy kratere të bashkuar nga një buzë e pjerrët. Në sezonin e shirave, një ujëvarë bie nga gryka e gropës, duke ushqyer një lumë nëntokësor dhe një rrjet shpellash në bazën e saj.

Kjo nëntokë e thellë dhe e errët mbetet një nga misteret më të mëdha gjeologjike të Kinës.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.