Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Lagja e RRUGACII

XX001Y02B007

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Prill 27, 2020
Mesazhe
8,856
Kjo dhome eshte vec per mua, faleminderit per Mirkuptimin.

Si të kontrolloj mendimet e mia?​


mendimet

Shumica e stresit që ne e kemi në jetën tonë është për shkak të mendimeve të përhershme të njëjta, pa ndonjë motiv për ti ndryshuar ato.
Këto modele të mendimit nuk janë të dobishme ose produktive dhe shpesh çojnë në ankth dhe depresion. Një mënyrë për të çliruar veten nga modelet e mendimeve shkatërruese është që të praktikoni një formë të thjeshtë të vëmendjes: vëzhgoni mendimet tuaja në vend që të përfshiheni në përmbajtjen e tyre. Të bëhesh vëzhgues i mendimeve dhe i shqetësimeve të tua ndihmon të tejkalosh fuqinë tënde mbi veten.
Provoni këtë eksperiment: thjeshtë vëzhgoni mendimet tuaja për një kohë.
Ku shkojnë?
face_girl_planet_mind_57986_2560x1440-1024x576.jpg

A mendoni për gjërat që keni bërë në të kaluarën, ose ndoshta e mendoni të ardhmen?

Kjo, sigurisht, është krejtësisht e natyrshme. Njerëzit kalojnë shumë kohë duke u shqetësuar për të ardhmen dhe duke u mërzitur për të kaluarën.​

Por, këto mendime nuk i bën askujt mirë. Përkundrazi, sapo identifikohesh me këto shqetësime, ato të mbizotërojnë ty dhe gjendjen tënde emocionale.
Pra, kur jeni të stresuar, nuk mendoni “tani jam i ndërgjegjshëm se po përjetoj ndjenja të caktuara të dëshpërimit”, por do të thoni “Oh Zot, gjithçka është e tmerrshme dhe nuk ka rrugëdalje”.
Por ka një mënyrë për të dalë nga kjo situatë; duke përdorur teknikën meditative të ndërgjegjes, ju mund të ndani mendimet dhe shqetësimet tuaja nga vetja.

Kur meditoni, ju bëheni të vetëdijshëm për përmbajtjen e ndërgjegjes suaj – përshtypjet tuaja, ndjenjat dhe mendimet tuaja.​

Jo vetëm që ju bëheni të vetëdijshëm për to por do të filloni të kuptoni se ato nuk përfaqësojnë realitetin. Ato janë thjesht ndërtime të mendjes suaj.
download.jpg

Është sikur të shikosh një film horror: nëse e lejon veten të përfshihesh në film, atëherë do të kesh më shumë gjasa që të imagjinosh skena të tilla dhe zhurma të papritura.
Megjithatë, kur ju kujtohet se është vetëm një imazh në një ekran, tmerri do të humbasë fuqinë e tij. Mund të mbeteni të frikësuar, por do të keni më shumë kontroll.

Të jesh i vetëdijshëm nuk është çështje e të menduarit më të qartë në lidhje me përvojën; është akti i përjetimit më të qartë.​

 

Edukata i paraprinë dijes​


edukata-810x540.jpeg

Edukata në njërën anë, si dhe dija në anën tjetër, janë dy anë të monedhës, të cilat gjithherë duhet të jenë paralele, duke e plotësuar njëra-tjetrën e asesi të ndara.
Një monedhë e cila ka vetëm njërën anë si duhet, kurse anën tjetër jo si duhet, këtë monedhë nuk e çmon askush, as njeriu që e posedon, madje as “tregu në të cilin shitet”.

Është thënë bukur që moti se, edukata i paraprinë dijes, jo për faktin se është e para për nga gjeneza, por për faktin të rëndësisë dhe peshës që posedon.
Nuk mendohet një i ditur pa edukatë, ngase nëse dija që posedon nuk ndikon pozitivisht në edukatën e tij, atëherë themi: “Çfarë dije qenka kjo?”. Po njësoj, nuk mendohet as një i edukuar pa dije, ngase nëse edukata që ka nuk ndikon pozitivisht për nxënien e dijes, atëherë pyes: “Çfarë edukate na qenka kjo?”.
Pra, pas gjithë kësaj vëmë re se edukata dhe dija janë dy komponente esenciale për të formuar një personalitet “të përkryer” në rrafshin njerëzor. Njeriut të cilit i mungon cila nga këto dy komponente, ky njeri kurrë në jetën e tij nuk do jetë i suksessshëm, por do mbetet njeri i gjorë, nën blozën e paedukatës dhe injorancës.

Nuk ka petk më të bukur që mund t’i mvishet dijes, sesa edukata. Kjo e fundit përbën shpirtin dhe thelbin e dijes. Le të jetë përfund një mesazh të cilin e përçon vetë titulli i këtij punimi: “Edukata le t’i paraprijë dijes, nëse dëshirojmë që kjo dije të jetë e dobishme dhe kjo edukatë të reflektojë pozitivisht”.
 

Studimet tregojnë që gjysma e grave kanë një mashkull “rezervë”​


grua.jpg

Sipas një studimi të kryer në Angli , 50% e grave të përfshira kanë një mashkull “rezervë” në rast se lidhja nuk kthehet në dicka më afatgjate dhe se gratë e martuara kanë më shumë gjasa të kenë këtë “plan B”!

Ky studim, i cili përfshinte 1000 gra, zbuloi se për pjesën më të madhe kjo “rezervë” është një mik i vjetër që gjithmonë ka treguar interes.

Pjesa tjetër vjen nga marrëdhëniet e kaluara ose nga burrat që takoi, si në punë ashtu edhe në ditë, si në shkollë, për shembull!
Për më tepër, 10% e grave pranuan që Plani B kishte shprehur dashuri të përjetshme për to dhe 20% pohonin se ishin të sigurtë se do të linin gjithçka, por gjëja më e çuditshme është se një në katër pranojnë se partneri i tij aktual takoi “rezervën” e saj dhe një në pesë gra madje pranuan të ishte mik i partnerit të saj.
 

9 libra që do të ndryshojnë përgjithmonë mënyrën se si mendoni!​


libra-810x540.jpeg

Momente që ndryshojnë me të vërtetë se si mendoni se janë të rralla dhe të veçanta, por duke i I lënë vetës hapësirë për të eksplorar një një gamë të gjerë idesh, rritni shanset për të ndryshuar perspektivën tuaj.
Provoni të lexoni këto 10 libra. Kjo është këshilla jonë. Unik rekomandon këta 10 tituj, përmes së cilëve mund të ndryshoni përgjithmonë mënyrën e të menduarit.
  1. Roli i fshehur i fatit, Nassim Nicholas Taleb
Ne rëndë nënvlerësojnë ndikimin e fatit dhe ngjarjet e rastit në jetën tonë, duke përdorur terma si “aftësi”, dhe “determinizëm”, kur “fati” është faktori kryesor në lojë.
Në këtë libër, Nassim Nicholas Taleb citon shembujt e botës reale për të rrëmbyer maskën e sigurisë nga sytë tanë dhe shpjegon se jeta është më së shumti e drejtuar nga rastësia. Lexoni këtë për një pikëpamje të ndriçuar pse jeta është jolineare dhe jo gjithmonë e drejtë.

  1. Urtësia e turmave, James Suroëiecki
A janë të shumtët më të mençur se të paktët? Provat më të fundit se çfarë mund t’i bëjë më të mençur grupet e njerëzve – por që mund t’i çojnë edhe në rrugë krejt të gabuara. Në një epokë që përgjithësisht konsiderohet individualiste dhe egoiste, është e habitshme që vazhdojmë të kemi shumë besim tek urtësia e turmave, sidomos kur është dukshëm larg shënjestrës. Megjithatë, ka një farë të vërtete në idenë që masat mund të bëjnë gjykime kolektivë më të saktë, se sa individët ekspertë. Turmat mund të jenë të rrezikshme, por në rrethanat e duhura turmat mund të marrin vendime çuditërisht inteligjente dhe madje të prodhojnë rezultate më të mira sesa ekspertët apo individët më të mençur në ato grupe. Nëse grupi është plot me mendimtarë të pavarur të cilët nuk kanë problem të bashkojnë inteligjencën për të mirën e përbashkët, keni arritur kulmin e shkëlqimit kolektiv. Në këtë libër, James Suroëiecki merr shembuj nga kultura popullore, psikologjia dhe biologjia, dhe më shumë për të ilustruar implikimet e kësaj ideje në atë se si ne votojmë, vendosim, bëjmë biznes dhe lëvizim nëpër botë.

  1. Made to Stick nga Chip Heath dhe Dan
Ky libër ngritë nëj cështje shumë të rëndësishme që lidhet me atë se pse disa ide mbijetojnë dhe të tjerat vdesin. Pse disa fushata reklamimi dhe ide me fuqi të përhershme ndajnë të njëjtat karakteristika të njohura: ato janë të thjeshta, të papritura, konkrete, të besueshme dhe emocionale – dhe tregojnë një histori të unifikuar. Në këtë libër, Chip & Dan Heath eksplorojnë pse disa ide mbijetojnë e të tjera jo.




  1. Ide të çuditshme që punojnë
Si ta ndërtojmë një kompani creative dhe inovative? Cka është e rëndësishme për suksesin e një kompanie. Mësoni shumë gjëra të rëndësishme të lidhura drejtpërdrejt me këto cështje. Profesori Stanford Robert I. Sutton ofron një pasqyrë mbi natyrën e inovacionit dhe eksperimentimit, dështimit dhe lirisë krijuese.

  1. E vërteta e asaj që ju motivon, Daniel Pink
Mësoni mbi të vërtetën e habitshme për atë që na motivon.Mësnoni një formë të re motivimi, që vjen nga brendia e juaj, bazuar kryesisht në shpërblime dhe sanksione që vijnë jashtë vetës tuaj.Në planin afatgjatë, megjithatë, është pasioni dhe përkushtimi që karakterizon motivimin e brendshëm dhe me të vërtetë ushqen kërkimin për kuptimin dhe suksesin. E dyta në këtë listë nga Daniel Pink “Drive” ju mëson në lidhje me motivimin e jashtëzakonshëm dhe të brendshëm, çfarë ndikon çdo lloj, dhe si mund të ndërgjegjësoni motivimin e brendshëm për të përmirësuar produktivitetin tuaj dhe për të frymëzuar të tjerët.

  1. Leximet që përshtatin mendimet tuaja me të të tjerëve , Susan Kain.
Të dy llojet si introvertët ashtu edhe extrovertët kanë cilësi që mund të jenë jashtëzakonisht të vlefshme për njerëzit në mjediset e tyre, por këto personalitete kanë nevojë për hapësira dhe trajtime të ndryshme për të arritur potencialin e tyre të plotë. Në qetësi, shkrimtari dhe hulumtuesi Susan Kain zbulon dallimet në mes të introverteve dhe extroverteve, dhe si mund të kombinohen talentet e dy tipeve të personalitetit për një shkallë mahnitëse e suksesit. Lexoni këtë për të hyrë në kontakt me introvertën tuaj të brendshme dhe të mësoni se si ta përdorni atë në jetë.
  1. Shtytje, përmirësim i shëndetit, pasurisë dhe lumturisë, Richard H. Thaler & Cass R. Sunstein
Jo gjithmonë bëjmë më të mirën për vete. Pse ndodhë kjo? Ndonjëherë kemi informata shumë pak ose tepër komplekse, ose veprojmë me ndjenjat e zorrëve dhe jo në plane të arsyeshme. Ndonjëherë ne i dorëzohemi tundimit, dhe nganjëherë ne jemi të manipuluar nga forca të jashtme. Thaler, një nga ekonomistët kryesorë të sjelljes dhe dikur këshilltar i Barak Obamës, tregon se si ndryshimet e hidhura ose ndryshimet delikate në kontekstin që e bëjnë më të vështirë marrjen e një vendimi të dobët, mund të na ndihmojë të arrijmë qëllimet tona.

  1. Librat që ndryshojnë si e perceptoni veten, Carol Dëeck
Si mund të përmbushni potencialin tuaj? Si fëmijët e vegjël adoptojnë një mendim, fiks ose rritje. Kjo përzgjedhje përcakton se si ne do të ndjehemi, besimin që jemi të aftë për të arritur, dhe rreziqet që mund të marrim. Dëeck, profesor i psikologjisë në Stanford, na mëson se si të identifikojmë mentalitetin tonë, të ballafaqohemi me qëndrimet dhe idetë tona dhe të zhvillojmë një mentalitet rritjeje për të realizuar potencialin tonë të plotë.

  1. Mendja e Drejtë, Jonathan Haidt
Pse njerëzit e mirë janë të ndarë nga politika dhe feja? Gjykimi moral rrjedh nga miku ynë i përhershëm, intuita. Intuita punon më tepër si një avokat, duke justifikuar gjykimet morale të tjerëve dhe vetes, duke mbështetur reputacionin dhe interesin tonë. Mendja e Drejtë ekspozon se si është emocioni dhe intuita, jo arsyeja, që nxit gjykimin moral, duke na treguar se si të kuptojmë bazat morale mbi të cilat bazohen interesat tona, mund të na sjellë dobi në marrjen e vendimeve.
 

Budalliqe Interneti / Zgjidh se fito :lolx: :lolx: :lolx:

Zgjidhni njërin nga engjëjt dhe lexoni mesazhin që shpirti juaj do të dëgjojë /​


e4ngjejt-810x424.jpg

Engjëjt e ndiejnë shpirtin tonë. Testi që ne ofrojmë sot është i saktë 98%, e gjitha çfarë duhet të bësh është të zgjedhësh një engjëll në imazhin më poshtë dhe të lexosh mesazhin që shpirti yt duhet të dëgjojë.

Cilin nga këta engjëj ju zgjidhni?

Nëse keni zgjedhur engjëllin nr.1:
E nesërmja premton shumë gjëra interesante. Juve do t’iu ofrohet një ofertë shumë interesante, të cilën ju absolutisht nuk mund ta refuzoni. Kjo do t’ju sjellë shumë energji pozitive. Gjithmonë përpiquni maksimalisht, dhe ju do të keni gjithçka që ju meritoni. Engjëjt e tu të vëzhgojnë.

Nëse keni zgjedhur engjëllin nr.2:
Dita do të jetë shumë e zënë për ju7. Ju do të jeni në gjendje të përballeni me të gjitha problemet që jeta vendos para jush. Pjesa e dytë e nesërm do të jetë e mbushur me surpriza për ju. Së fundi do të keni atë që keni pritur për një kohë të gjatë. Mos u dorëzoni, ju jeni një luftëtar.

Nëse keni zgjedhur engjëllin nr.3:
E nesërmja do të jetë me sa duket e qetë dhe paqësore. Engjëjt tuaj ju japin këshilla, largohuni nga njerëzit që kanë ndikim të keq mbi ju. Duhet të jeni të qetë. Fundi i ditës do të jetë shumë premtues, më në fund pak pushim pas një pune aq të vështirë.
 

12 thënie për jetën dhe dashurinë nga legjenda e muzikës, Johnny Cash​


Johnny-Cash-courtesy-Sony-Music-Entertainment-810x608.jpg

Këngëtari dhe kantautori i njohur amerikan ka lindur me 26 shkurt 1932 dhe vdiq me 12 shtator të vitit 2003. Cash konsiderohet si një ndër muzikantët amerikan më me influencë të shekullit njëzet.
Cash kujtohet si një ikonë e muzikës Country. Këngët e tij karakterizohen dhe me një përzierje të muzikës rok, soul e blues. Karrierën e tij, Johnny Cash e filloi në Tenesi në vitin 1954 dhe këngët e tij të para janë “Hey Porter” dhe “Cry! Cry! Cry!”.
Gjatë karrierës së tij pesë dekadeshe, Cash ka realizuar 96 albume dhe ka bashkëpunuar me emrat më eminent të muzikës botërore. Ndër albumet e tij më të mira janë “At Folsom Prison”, “Unchained”, “Bitter tears”, “I walk the line”, “Man in Black”, “The thing called love” e shumë e shumë të tjerë.

9639832-3x2-700x467.jpg

Unik sot ka përzgjedhur 12 thënie të Cash mbi jetën dhe dashurinë, të cilat do t’ju inspirojnë tej mase.​

  1. Gjithë jetën tuaj, do të ballafaqoheni me një zgjedhje. Ju mund të zgjidhni dashurinë ose urrejtjen … Unë zgjedh dashurinë.
  2. Ti ndërton dështimin.Ti e përdorë atë si një gur. Mbyll derën e së kaluarës. Nuk përpiqesh të harrosh gabimet, por nuk qëndron në to. Ti nuk e lejon atë të ketë ndonjë nga energjitë tënde, ose kohën tënde.
  3. Ka dashuri të pakushtëzuar atje. Ti dëgjon atë frazën, që është shumë e vërtetë. Më pëlqen mua pavarësisht nga gjithçka, pavarësisht nga vetja ime. Ajo e ka shpëtuar jetën time më shumë se një herë. Ajo ka qenë gjithmonë aty me dashurinë e saj dhe me siguri më ka bërë të harroj dhimbjen për një kohë të gjatë, shumë herë. Kur bëhet natë të gjithë shkojnë në shtëpi dhe dritat janë të fikura, jemi vetëm unë dhe ajo.
4.Nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur pikëllimin dhe humbjen. Mund t’i shmangni për një kohë, por herët a vonë ju do të kaloni nëpër to, me shpresë, të dilni nga ana tjetër. Bota që gjeni atje nuk do të jetë kurrë e njëjtë me botën që keni lënë.
  1. Është mirë të dini se kush ju urren dhe është mirë që të urreheni nga njerëzit e duhur.
  2. Unë nuk jam i hidhëruar. Pse duhet të jem i hidhëruar? Unë jam i kënaqur me jetën dhe me vdekjen.
  3. Ato janë të fuqishme, ato këngë. Herë pas here ato kanë qenë rruga ime e vetme, dera e vetme nga vendet e errëta dhe të këqija.
  4. Nëse nuk do të thoni saktësisht se si dhe çfarë mendoni, mund të mos thoni asgjë për çdo gjë.
  5. Ti duhet të jesh ai që je. Çfarëdo që të jesh, ti prapë duhet të jesh.
cc293fc5d4834afb94c0833247c0177a.jpg

10.Ti duhet ti dish kufizimet tuaja. Unë nuk e di se cilat janë kufizimet tuaja. E kuptova se cili ishte kufizim im kur isha dymbëdhjetë vjeç. Kam kuptuar se nuk ka shumë kufizime, nëse e bëj rrugën time.
  1. Sa më shumë që mësoj me i ekzaltuar ndihem.

Në një rast kur u pyet se si do ta përshkruante parajsën Cash tha “Këtë mëngjes, me të, duke pasur kafe”.​

 
  • Pëlqej
Reactions: .

10 thënie inspiruese që të ndiheni më optimist nga Robert Downey Jr.​


thënie

Robert Downey Jr. është një aktor dhe këngëtar amerikan dhe definitivisht një nga artistët më të respektuar në Hollywood.
Gjatë katër dekadave, karriera e tij kishte shumë ulje dhe ngritje, por disi ai gjithmonë arriti të rriste bazën e tij të fansave. Për tre vjet rresht, Downey ishte ndër aktorët më të paguar të Hollivudit.
Downey u lind në një familje të film-krijuesve me shumë mundësi, por u prezantua edhe me drogën nga babai i tij i varur në moshë të re. Ai u përball me varësinë e drogës dhe disa konflikte të rënda ligjore, por ishte mjaft i fortë për të kapërcyer gjithçka dhe të kishte një karrierë të lartë. Duke qenë optimist dhe duke besuar në potencialin e tij, e fitoi çdo luftë.
robert_downey_jr_screenshot_20180414102556_1_original_560x313_cover.jpg

Këtu gjeni 10 thënie inspiruese nga Robert Downey Jr.:​

Dëgjoni, buzëqeshni, pajtohuni me ata dhe pastaj bëni atë që do ta bënit qysh në fillim.”
“Mësimi është që ende mund të bëni gabime dhe të falni.”
“Unë mendoj se ju përfundoni duke bërë gjërat që ju duhej të bënit në kohën që duhej ti bënit.”
“Mos harroni se vetëm për shkak se ju goditët fundin nuk do të thotë që ju duhet të qëndroni atje.”
robert-downey-jr-height-weight-age-6.jpg

“Ndoshta synimi duhet të jetë një jetë që vlerëson nderin, detyrën, punën e mirë, miqtë dhe familjen.”
“Unë gjithmonë i inkurajoj njerëzit që të jenë të sigurt në vete dhe madje edhe pak të rrejshëm për të, kështu që ju mund t’i jepni vetes një mundësi.”
“Asgjë nuk do t’ju shërbejë më mirë se një etikë pune e fortë. Asgjë!”
“A dua të jem një hero për djalin tim? Jo. Dua të jem një qenie shumë e vërtetë njerëzore. Kjo është mjaft e vështirë.”
 
  • Pëlqej
Reactions: .
Ofron shërbime të tjera në.dhomë ??
 

Për gruan​


për gruan

Poezi e shkruar nga Nëna Terezë.​

Mos harro se lëkura rrudhet,
e flokët mbulohen me borë;
Ditët bëhen vite…
por më e rëndësishmja
nuk ndryshon kurrë!
Forca jote e bindja jote s’njohin moshë.
Shpirti yt e shtrin pëlhurën e merimangës
që mosha ta endi mbi fytyrë!
Pas çdo pikarritje, ka një pikënisje.
Pas çdo suksese, një zhgënjim.
Përderisa je gjallë, gjallëro!
Në qoftë se të mungon çka bëje më parë,
bëje përsëri,
mos rri duke parë fotografi
të zverdhura nga koha!
Mos e lerë të ndryshket hekuri
që ke brenda vetes.
Sillu në mënyrë që, në vend të mëshirës,
të gëzosh respekt.
Kur të rëndojnë vitet e s’mundesh më të vraposh,
ec shpejt.
Kur s’do të mundesh as të ecësh shpejt,
ec!
E kur as të ecësh s’do të mundesh,
përdore shkopin e shko…
Veç për t’u ndalë,
ti kurrë mos ndalo! Drita
 
  • Pëlqej
Reactions: .

7 thënie nga Zonja më e fuqishme në histori, Margaret Thatcher!​


Margaret Thatcher

Margaret Thatcher ishte një nga gratë më të fuqishme në historinë njerëzore, e cila shërbeu si Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar për 11 vjet.
Ajo është gruaja e parë dhe e vetme që e ka mbajtur këtë pozitë.

Unik Portal mblodhi citimet më të mira nga “Zonja e Hekurt” që ndihmuan në krijimin e trashëgimisë së saj.​

“Një grua me një dëshirë të fortë quhet “e keqe”, ndërsa një burrë me dëshirë të fortë quhet “i fortë”.”
“Dështim? Nuk e kuptoj këtë fjalë.”
“ Fuqia është sikur të jesh një Zonjë. Nëse duhet tu tregosh njerëzve që je, atëherë nuk je.”
“Gratë janë shumë më të mira për të thënë “JO” se burrat.”
“90% e shqetësimeve tona kurrë nuk ndodhin.”
“Është mirë të njohësh armikun, sepse ndonjëherë mund të kesh mundësinë për ta pasur mik.”
“Një grua që kupton problemet që hasë njeriu për të drejtuar shtëpinë, mund të kuptojë problemet që hasim për të drejtuar shtetin.”
 
  • Pëlqej
Reactions: .

A e dini se Stephen Hawking ka vdekur në ditëlindjen e Ajnshtajnit? Kjo nuk është e rastësishme. Çdo gjë në univers është e lidhur!​


Stephen Hawking

Shkencëtari Stephen Hawking vdiç qetësisht në shtëpinë e tij, në moshën 76 vjecare më 14 Mars – ditëlindjen e Albert Einstein.
Ai u njoh më së shumti për punën e tij të mrekullueshme mbi relativitetin dhe vrimat e zeza të përshkruara në librin best-seller “A brief History Of Time” (1988)

Hawking vuante nga sëmundja ALS e njohur si sëmundja e cila shkatërron neuronet të cilat kontrollojnë muskujt.​

einstein-0417-social.jpg.480x0_q71_crop-scale.jpg

Mirëpo vdekja e tij në ditën e numrit PI dhe në ditëlindjen e shkencëtarit të njohur Albert Einstein, nuk mund t’iu tingëllojë si një rastësi, apo jo?
Siç dihet, Hawking po ashtu ka lindur në ditën e njëjtë me Isaac Newton dhe po ashtu në 300 vjetorin e vdekjes së Galileo Galilei.
newton.jpg

Kur u diagnostikua me sëmundjen ALS, mjekët i thanë që kishte vetëm 2 vite jetë. Por ai ua dëshmoi të kundërtën.
Si e shpjegoni ju këtë lidhje? A do të thotë kjo që çdo gjë në Univers është e lidhur dhe e planifikuar?
 
  • Pëlqej
Reactions: .

10 rregullat e Elon Musk për të gjetur suksesin​


Elon Musk

Gjetja e suksesit është e vështirë për të gjithë.
Duajeni ose urreni atë, Elon Musk ka një rekord impresiv. Emri i tij u bë i njohur për hapësirën, veturat, internetin e shumë të tjera, por ju tashmë i keni ditur këto.
Ajo që ne duam që ju të dini është se si Elon Musk arriti të bëhet aq i suksesshëm dhe të ketë pasuri prej 20 miliard dollarësh?

Përgjigja më e afërt që kemi, është të ndjekim rregullat e tij për të arritur atë që doni në jetë dhe për të gjetur suksesin.​

1. Kurrë mos u dorëzo;
Pasi deklaroi bankruptimin, ai nuk u dorëzua asnjëherë. Provoi përsëri. Ai në një intervistë tha : “Unë nuk dorëzohem kurrë, përvec kur të vdes.”
2. Duhet me të vërtetë ta duash atë që bën;
“Në çfrarëdo fushe të jeni futur, edhe nëse jeni më i miri nga më të mirët, gjithmonë ka një shans për dështim. Prandaj është me të vërtetë e rëndësishme ta duani atë që jeni duke bërë. Sepse nëse nuk jë pëlqen, duhet ta dini se jeta është mjaft e shkurtë.”
3. Mos dëgjoni njerëzit e vegjël;
Nëse besoni në vetëvete, mos dëgjoni ata që ua kanë zili. Tregojuni atyre të kundërtën.
4. Keni guxim dhe rrezikoni;
“Tani është koha të rrezikoni. Sa më të vjetër që jeni aq më shumë obligime keni, dhe nuk merrni mundin të rrezikoni. Prandaj tani është koha e duhur të rrezikoni. O tani o kurrë!
5. Punoni “super shumë”;
“Punoni shumë. Çdo orë që nuk jeni në gjumë, punoni. Le të themi se dikush ka kompaninë e njejtë si tuajen, por ai punon 50 orë, kurse ju 100, atëherë ju do të bëni shumë më shumë se ajo kompani për 1 vit.”
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Ja pse Bill Gates ndaloi të shikonte TV e të dëgjonte muzikë në moshën 20 vjeçare​


104967933-9I9B0059.1910x1000-810x424.jpg

Udhëheqësit më inovativë në botë kanë disa zakone të përditshme mjaft të çuditshme, por produktiviteti i Bill Gates mund të jetë në krye të listës.

Miliarderi kohët e fundit ka shkruar një postim në blog për zakonin e tij “ekstrem” nga mosha e tij e hershme: mos shikimi i televizorit apo dëgjimi i muzikës.​

“Ndalova të dëgjoja muzikë dhe të shikoja televizor në të 20-at. Kjo tingëllon ekstreme, por e bëra sepse mendova se ato do të më tërheqin mendjen nga të menduarit rreth softuerit.
Kjo periudhë ndërprerje zgjati vetëm rreth pesë vjet, dhe këto ditë unë jam një tifoz i madh i emisioneve televizive si Narcos dhe dëgjoj shumë U2, Willie Nelson dhe Beatles “.
Këto ditë, ai mund të dëgjojë muzikë dhe të shikojë shfaqje televizive, por ai bën një ‘hap’ të ri të produktivitetit – dhe është praktika e saktë që shmangu si i ri: meditimi.
“Nuk jam i sigurt se sa meditim do të më ndihmonte të përqendrohesha në ditët e mia të hershme të Microsoft-it, sepse unë isha fokusuar maksimalisht thotë Gates.
Rory-John-Gates-780x400.jpg

“Por tani që unë jam i martuar, kam tre fëmijë dhe kam një sërë interesash profesionale dhe personale, është një mjet i shkëlqyeshëm për të përmirësuar fokusin tim”.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Muniba Mazari: Histori inspiruese nga “Zonja e hekurt e Pakistanit”​


Muniba Mazari

Muniba Mazari ndryshe e njohur si “zonja e hekurt e Pakistanit” ka fituar këtë emër për shumë arsye.​

Në moshën 21 vjeçare, Muniba u paralizua nga këmbët e poshtë pas një aksidenti të tmerrshëm me makinë. Boshti I saj kurrizor u shtyp dhe ajo përjetoi plot thyerje në krahë, duar e brinjë. Doktorët I thanë asaj që ajo nuk do të mund të ecte, të pikturonte apo të kishte fëmijë. Kjo e la atë shumë të dëshpëruar.
“… atë ditë kam vendosur që unë do të jetoj vetëm për veten time. Unë nuk do të jem ai person i përsosur për dikë. Unë do të marrë këtë moment dhe do të bëjë atë të përsosur për veten time, për të luftuar frikat e mia.”
Nëntë vjet më vonë, historia e saj frymëzuese vazhdon të prekë njerëzit në të gjithë botën. Muniba u emërua një nga “100 gratë më frymëzuese në 2015” të BBC dhe u paraqit në Forbes “30 nën 30” në vitin 2016.

“Ju e dini, kur të përfundoni duke qenë në karrocë, cila është gjëja më e dhimbshme. Njerëzit mendojnë se ata nuk do të pranohen nga të tjerët, sepse ne në botë njerëzit e përsosur jemi të papërsosur. Kështu që vendosa të shfaqem më shumë në publik “.

Prezenca e saj në Pakistan vazhdon të rritet ndërsa punon si një moderatore në Pakistan Television Corporation (PTV). Ajo gjithashtu ka punuar në fushatat për Toni & Guy dhe refuzon të portretizojë veten si viktimë e rrethanave.

Si artistja e parë e Pakistanit që përdor karrocë me rrota dhe ambasadorja e parë grua e vullnetit të mirë, Muniba vazhdon të modelojë, flasë dhe këndojë, duke dëshmuar se vendosmëria gjithmonë tejkalon vështirësitë.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

12 tekstet më të mira për ti thënë ‘Natën e Mirë’ të dashurit/ës​


tekstet

Ka shumë tekste të mrekullueshme të bukura që mund ti dërgoni dikujt me të cilin jeni në një lidhje dashurie. Këto tekste do të lejojnë personin në fjalë që ta kuptojë se kujdeseni për ta.
Lexoni disa nga këto mënyra për ti uruar një natë të mirë të dashurit apo të dashurës…
Doja të të them natën e mirë dhe se po mendoj për ty. (Ky është një tekst i mirë për t’ia rikujtuar dikujt që ai person është në mendjen tënde.)
Do të doja të më zinte gjumi në krahët e tu.
Gjumë të ëmbël dashuri.

Natë të mirë. Ëndërrofsh ëndrra sa më të bukura sonte!
Ti je bota ime, dhe mezi pres të të shoh.
Yjet duken bukur sot, po as afër bukurisë sate.
Nuk mund të fle, sepse po mendoja për ne…
Ti je e gjithë bota për mua!
Nuk do të doja asgjë më shumë se të flija në krahët e tua tani.
Të dua më shumë se cdo gjë në botë, gjumë të ëmbël!
Asgjë nuk mund të ndryshoj se sa shumë të dua…
Ti je në zemrën time sonte, nesër dhe gjithmonë. Ëndrra të bukura!
Ti je gjëja e fundit që mendoj çdo natë para se të fle…
 
  • Pëlqej
Reactions: .

5 shenja që tregojnë se ai/ajo është shpirti yt binjak!​


blaaaaaa-810x456.jpg

Shumë kush beson se mund të gjej shpirtin binjak, dhe kjo gjë është vërtetë e mundur, megjithëse ju duhet të kërkoni shumë për këtë. Kur ju takoni një njëri të tillë, ju ndiheni plotësisht të gjallë, plot pasion. Ju ndiheni sikur po kuptoheni në çdo nivel, në çdo aspekt.
A jeni në dilemë, nëse personi më të cilin po takoheni është pikërisht shpirti juaj binjak?

Unik ua bën më të lehtë për ta kuptuar këtë përmes këtyre 5 shenjave.

  1. Ju ndjeheni sikur këtë afërsi e keni shumë kohë më parë!
Ekuilibrin që e ndjeni tek njëri tjetri, ju bën të mendoni se ju njiheni për vite të tëra. Kaherë jeni me të, ju nuk ndjeheni asnjëherë keq, por gjithmonë këto momente ju ndihmojnë që të relaksoheni shumë më shumë. Çdo gjë mes jush rrjedh natyrshëm.
edel-illo-1024x964.jpg

  1. Ëndrrat dhe vizioni juaj për jetën përputhen
Nëse mendimet tuaja mbi shumë aspekte të jetës, karrierës, familjes, fëmijëve, janë të harmonizuara, kjo do të thotë që ju më të vërtetë keni gjetur shpirtin tuaj binjak.
  1. Ndiheni i/e lehtësuar prej se keni hyrë në këtë lidhje!
A ndjeni lehtësim brenda vetës sa herë e mendoni faktin që jeni në këtë lidhje. A ndiheni të bekuar për faktin që jeni bashkë. Ky person a ua jep ndjenjën e sigurisë së plotë brena vetës?
Atëherë mos mendo më shumë, ky është shpirti yt binjak.
  1. Keni lidhje telepatike me të!
Ju vërtetë keni lidhje telepatike me njëri tjetrin. Ju e ndjeni kur diçka nuk shkon tek partneri dhe menjëherë merrni masa për ta ndryshuar këtë gjendje për të mirë. Ju po ashtu do ta ndjeni kur ai/ajo janë në një situatë të vështirë dhe ju duhet ndihma juaj.
fall-in-love-1024x683.jpg

  1. Ju funksiononi më mirë kur jeni pranë tij/saj!
Kur keni gjetur shpirtin binjak, çdo gjë në jetë rrjedh mrekullueshëm. Ju fitoni më shumë energji pozitive dhe nuk ndikoheni nga negativiteti. Në të shumtën e rasteve ju jeni më produktiv/e kur jeni pranë partnerit tuaj.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Këto shenja tregojnë se ju jeni bërë për njëri tjetrin!​


dashuri-2-810x540.jpeg

Të qenit i/e çmendur në dashuri është një nga përvojat më magjike në jetë. Pyetjet që ju shkojnë nëpër mendje kur njoftoni dikë të ri janë: Të qëndroni apo të mos qëndroni? A është ai/ajo apo jo?A mund të jetë shpirti im binjak?
Ju nuk e dini gjithmonë nëse jeni “të bërë për njëri-tjetrin”.
Pra, si përgjigjeni vetës në ato pyetje?
Ndonjëherë përgjigjja është po aq e thjeshtë sa të rikthehesh dhe të hapësh zemrën tënde për atë që është para jush.
  1. Ju rrëfeni lirshëm për njëri tjetrin;
Nëse ju jeni hapur shumë me njëri tjetrin, dhe po tregoni çdo gjë mbi ju, atë që dëshironi dhe për personalitetin tuaj dhe nëse partneri po i pranon këto si vlera tuaja, kjo është një shenjë se ju po shkoni shumë mirë me njëri tjetrin dhe se mund të jeni krijuar për njëri tjetrin. Dashuria e vërtetë lulëzon vetën në raste të tilla. Nëse ju rrëfeni pa frikën se do të kritikoheni atëherë duhet të dini se ky njëri është krijuar për ju.
  1. Vlerësimi është i ndërsjellë;
Vlerësimi i ndërsjellët kërkon një nivel të pjekur besimi dhe respekti. Respekti kërkon ndershmëri. Forma më e mirë e dashurisë është se si sillesh me një tjetër në një marrëdhënie. Respekti fitohet,prandaj ju jeni të vetëdijshëm për këtë dhe gjithmonë ofroni respekt, dhe njëjtë shpërbleheni. Ju ndiheni të sigurt në këtë marrëdhënie sepse e dini mendimin e tij/saj për ju.
  1. Liria është e rëndësishme për të dy!
Ju dëshironi të kaloni kohë me njëri-tjetrin, por gjithashtu kërkoni hapësirë të mjaftueshme. Nuk keni vërejtur shenja xhelozie në marrëdhënie. Nuk i jeni rikthyer të kaluarës, lidhjeve të shkuara dhe asnjëherë nuk mendoni për këto gjëra. Po ashtu të dy jeni të lirë të kaloni kohë edhe me shoqëri dhe e dini se kur takoheni asnjëri nuk mban mëri për këtë. Sigurisht ju e dëshironi praninë e njëri tjetrit, por në anën tjetër e dini që ruajtja e raporteve të shëndosha me miq, kolegë dhe shoqëri është tepër e rëndësishme për përmbushje.
  1. Jeni të lumtur së bashku.
A qeshni vazhdimisht kur jeni së bashku? A ndiheni të plotësuar kur jeni me njëri tjetrin? Epo dashuria e vërtetë nuk është ndryshe.
“Askush nuk mund të jetë dielli, hëna apo yjet tuaj derisa të keni botën tuaj.” ~ K. M. Docherty
  1. Bëni cdo gjë për njëri tjetrin;
Të dy ju ndihmoni njëri-tjetrin për të arritur versionet më të mira të mundshme të vetes. Ju bëheni hulumtues dhe aventurierë në gjetjen e mënyrave për t’i sjellë gëzim njëri-tjetrit. Ju pranoni gjithçka për njëri-tjetrin pa u ndjerë të gjykuar. Nëse marrëdhënia juaj bazohet në admirim dhe frymëzim për njëri-tjetrin, ju keni gjetur një gur i çmuar.
Nuk ka asnjë udhëzues ideal për marrëdhëniet, por këto shenja do të ndihmojnë që të filloni të krijoni një lidhje të shëndetshme. Në fund të fundit, zemra juaj do t’ju njoftojë kur të gjeni personin e duhur.
 

3 mënyra të mençura për ta bërë një person t’ju pëlqejë sipas agjentëve sekret​


mënyra

Profesori i psikologjisë Jack Schafer ka punuar për shumë vite si një agjent special i FBI-së, duke mësuar të tjerët se si të aplikojnë metodat e ndikimit dhe bindjes. Ai pretendon se ekziston një rregull i artë, i cili, nëse ndiqet, garanton se dikush do të të pëlqejë.
jack-schafer-425824901_banner.jpg

Por si mund ta arrini këtë? Këtu janë tri këshilla nga Jack se si ta bëni një person t’ju pëlqejë.​

  1. Bëni një gabim;
Kur Jack Schafer fillon një semestër me një klasë të re studentësh, ai gjithmonë do të bëjë një gabim duke shqiptuar një fjalë gabim, sikur të ishte e rastësishme (kur në fakt ishte e qëllimshme) dhe u lejon nxënësve të tij ta korrigjojnë atë. ‘Unë pretendoj se jam i zënë ngushtë dhe i falënderoj ata për korrigjimin’ thotë ai.
Jack përdor këtë metodë për të arritur tre qëllime specifike. Së pari, korrigjimi i gabimit të mësuesit të tyre u jep besim studentëve të tij. Së dyti, kjo do t’i ndihmojë ata të relaksohen dhe, nga ana tjetër, të flasin më lirshëm me të. Së treti, do t’u lejojë atyre të ndiejnë se mund të bëjnë edhe gabime.
2. Fol me njerëzit për veten e tyre;
Shpesh, njerëzit përfundojnë të zhytur në vetvete dhe kanë shumë pak interes për të tjerët që takojnë. Në mënyrë që njerëzit të na pëlqejnë, ne duhet të interesohemi për ta.
Shkrimtari amerikan Dale Carnegie dikur tha se ‘Ju mund të bëni më shumë miq për dy muaj duke u bërë i interesuar për njerëzit e tjerë sesa mund të bëni në dy vjet duke u përpjekur ti bëni njerëzit të interesuar në ju’, dhe ai kishte të drejtë.
Ky citat thekson se sa e rëndësishme është të flitet me njerëzit për atë që po ndodh në jetën e tyre, me qëllim që të fitojnë miqësinë e tyre. Jini të interesuar për familjet e tyre, biografitë, fëmijët; mendimet e tyre në këtë apo atë çështje. Ata do të jenë mirënjohës ndaj jush në vetëdije.
how-to-make-someone-like-you-2.jpg

3. Kërkoni një favor nga të tjerët;
Ben Franklin vuri në dukje se nëse ai kërkoi një koleg për një favor, kolegu e pëlqente atë më shumë se nëse nuk e kërkoi atë për një favor. Ky fenomen u bë i njohur si Efekti Ben Franklin. Në shikim të parë, kjo duket kundërshtuese.
Nëse ju kërkoni një person për një favor, ju do të mendoni se ju do të donit personin më shumë, sepse ata ju dhanë një nder; megjithatë, ky nuk është rasti.
Kur një person bën një favor ai ndjehet mirë për këtë. Rregulli i Artë thotë se nëse e bën një njeri të ndihet mirë për veten, ai/ajo do të pëlqej edhe ty. Të pyesësh dikë që të të bëjë një nder nuk është gjithçka për ty. Bëhet fjalë për personin që ju bën favorin.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Kur e injoroni atë, ju vetëm e mësoni se si të jetoj pa ju!​


couple-arguing-silhouette-1068x600-810x455.jpg

Shumë njerëz ende gabimisht besojnë se duke vepruar sikur juve nuk ju intereson për të do të merrni rezultatet që ju dëshironi. Se duke injoruar atë, ju do të bëni atë për vete. Disa njerëz madje mendojnë se nëse e trajtojnë keq gruan e tyre, ajo do t’u ofrojë atyre edhe më shumë dashuri dhe vëmendje.
E pra, shumë njerëz harrojnë faktin se këto teknika manipuluese mund të punojnë vetëm me vajza të papërvojë, dhe kurrë me gra të vërteta!
Një grua e vërtetë e di se çfarë dëshiron. Ajo është një grua e përmbushur që nuk ka kohë për të luajtur lojëra.

Nëse jeni gati të jeni real me të, ta doni atë dhe ta trajtoni atë në mënyrën e duhur, ajo do të bëjë të njëjtën gjë për ju.​

calmness-love-moment-of-calm-1024x682.jpg

Nga ana tjetër, në qoftë se ajo vëren se nuk je i sinqertë, se po luajnë lojëra dhe nuk jeni serioz për të, ajo do të largohet nga ju pa u kthyer prapa.
Sepse e di se kur e doni vërtet dikë, nuk mund ta injoroni atë. Kur e doni dikë, nuk mund ta mbani dashurinë tuaj, sepse është kaq kundër produktive.
Një grua e vërtetë pëlqen të jetë e dashur dhe e mbuluar me vëmendje gjatë gjithë kohës. Ajo dëshiron të jetë e sigurt se mund të llogarisë gjithmonë tek ju. Nëse nuk i jepni atë çfarë i nevojitet, ajo do t’ju lërë.
Gjithashtu, shumë njerëz mendojnë se në një marrëdhënie më mirë është të mos zbulojnë ndjenjat e tyre të vërteta ndaj partnerit të tyre.

Ata harrojnë se baza e çdo marrëdhënieje të suksesshme është ndershmëria.​

50515020_1174472922730419_2357677377853806650_n.jpg

Dhe gratë reale vlerësojnë ndershmërinë më shumë se çdo gjë. Ata e dinë se ata kurrë nuk mund të kenë intimitet të vërtetë me një partner të pandershëm.
Pra, burra, nëse doni të keni një grua të vërtetë nga ana juaj, fikni telefonin tuaj celular kur jeni me të dhe përqendrohuni vetëm tek ajo.
Jini të dashur, dhe të vëmendshëm. Dhe gjithmonë, gjithmonë trajtojeni me respekt.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Lidhjet e gjata dhe të lumtura janë punë e vështirë!​


lidhje-810x540.jpeg

Lidhjet nuk janë asnjëherë një udhëtim I qetë, ato kërkojnë punë dhe përkushtim.
Ato kërkojnë përballje dhe sakrificë për të ndërtuar një lidhje të shëndetshme, të lumtur dhe lidhje që zgjatë.
Asnjë lidhje nuk është përfekte. Secila prej tyre i ka baticat dhe zbaticat e veta , dhe të dy partnerët kanë obligim që përkushtohen dhe të punojnë së basku për të tejkaluar sfidat dhe problemet që mund të dalin në rrugë e të cilat mund ta shpiejnë drejtë përfundimit lidhjen e tyre.
Lidhjet e shëndetshme dhe tëe kënaqshme kërkojnë nga të dy partnerët që të lenë të kaluarën dhe të përkushtohen për të ardhmën e përbashkët. Ata duhet të lirohen nga dhimbja,humbja dhe dështimet e së kaluarës.
Lidhjet e forta dhe të lumtura nuk janë të arritshme lehtë. Për tu arritur ato kërkojnë shumë punë, kohë, durim, mirëkuptim, besim, respekt, vullnet për të bërë sakrificë dhe compromise.
Një lidhje që nuk i përfshinë këto sakrifica është e dëstinuar të dështoj.
Por, më e rëndësishmja është që, duhet dashuri për të ndërtuar një lidhje të fortë, kuptimplote dhe të sukseshme. Vetëm qiftet që nuk dorëzohen dhe nuk heqin dorë i tejkalojnë turbulencat dhe e bëjnë lidhjen e tyre edhe më të fortë e më të mirë.
Një lidhje e tillë mund të arrihet vetëm kur ju e pranoni parnterin tuaj për atë që është. Kur ju jeni I vetëdijshëm për të gjitha dobësitë, shprehitë, dhe teket. Ju duhet ta përqafoni personalitetin e tij/saj në vend që ta paragjykoni atë.
Një lidhje e mirë mund të arrihet në rastet kur ju e pranoni se partneri juaj nuk është përfekt, por ju e trajtoni si të tillë.
Dashuria nënkupton lënien e hapësirës suaj komforte, por nënkupton sakrificë për të ndarë nevojat, dëshirat dhe lumturinë tënde me dikë tjetër.
Dashuria e vërtetë nënkupton tejkalimin dhe nxjerrje të mësimit nga gabimet dhe ecja përpara. Ajo nënkupton investimin në kirijimin e momenteve sa më të këndshme në dashurinë tuaj.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.