Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kafsha më e vjetër tokësore në botë mbush 190 vjeç: Rekordet e breshkës Jonathan

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Kafsha më e vjetër tokësore në botë mbush 190 vjeç: Rekordet e breshkës Jonathan​

Nga
American Eye
-




Ishulli i Shën Helenës në Atlantikun e Jugut po feston ditëlindjen e kafshës tokësore më të vjetër të gjallë në botë, atë të breshkës gjigante të Seychelles të quajtur Jonathan, që mbush 190 vjeç.

Shtëpia e guvernatorit të ishullit, ku Jonathan ka kaluar pjesën më të madhe të jetës është e hapur për tri ditë për vizitorët që dëshirojnë të festojnë këtë ditëlindje historike
Zyrtarët në ishull, i cili është një territor britanik jashtë shtetit, kanë bërë gjithashtu një seri pullash përkujtimore.

Ndërsa nuk ka asnjë të dhënë të vërtetë për lindjen e breshkës, Jonathan mendohet të ketë lindur rreth vitit 1832.

Ai u soll në Shën Helena nga Seychelles në 1882 si dhuratë për Sir William Grey-Wilson, i cili më vonë u bë guvernator.

Por Jonathan mund të jetë deri në 200 vjeç, sipas kreut të turizmit të ishullit. Jonathani është si një njeri i famshëm. Kafsha e moshuar jeton së bashku me tre breshka të tjera gjigante, David, Emma dhe Fred.

Sipas rekordeve botërore të Guinness, Jonathan është më i moshuari chelonian i kategorisë së familjes së breshkave.

Megjithëse pleqëria e ka lënë të verbër dhe pa shqisën e nuhatjes, dëgjimi i tij është i shkëlqyer. Sipas Guiness World Records, ai i përgjigjet mirë tingullit të zërit të veterinerit të tij.
jonathan-tortoise-wikimedia-5-1167845-1669994878-1280x720-1-1024x576.jpg
breshka2.jpg
breshka5.jpg
breshka1.jpg


https://www.facebook.com/sharer.php...-mbush-190-vjec-rekordet-e-breshkes-jonathan/
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.