Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Inteligjenca: përkufizimi, karakteristikat, teoritë, si matet, llojet

Lina

NeTeDy.com ?
Kontributor
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,764
Inteligjenca: përkufizimi, karakteristikat, teoritë, si matet, llojet

Inteligjenca: përkufizimi, karakteristikat, teoritë, si matet, llojet - Shkencë



Inteligjenca: përkufizimi, karakteristikat, teoritë, si matet, llojet - Shkencë


Përmbajtje:​


inteligjencënShtë aftësia që lejon përshtatjen me situatat e reja, duke mësuar nga përvoja e vet, manipulimin e koncepteve abstrakte, zhvillimin në mjedis duke përdorur njohuritë e marra për të ose zgjidhjen e llojeve të ndryshme të problemeve.
Studimi i inteligjencës është një nga fushat më të gjera dhe më të rëndësishme brenda psikologjisë. Për shkak të kompleksitetit të fenomenit ka shumë teori në këtë drejtim, të cilat ndryshojnë si në natyrën e tyre, mënyrën në të cilën mund të zhvillohet apo zonat që prek.

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos.webp


Gjatë gjithë historisë së psikologjisë, autorë të ndryshëm janë përqendruar në fusha të ndryshme në përpjekje për të përcaktuar se çfarë është saktësisht inteligjenca. Për shembull, klasikët e Greqisë besonin se aftësia për të arsyetuar logjikisht ishte gjëja më e rëndësishme kur merret parasysh nëse një person ishte pak a shumë inteligjent. Për të tjerët, çelësi ishte të menduarit matematikor ose aftësitë verbale.

Sidoqoftë, sot shumica e teorive pajtohen se karakteristika kryesore e një personi shumë inteligjent është aftësia e tyre për tu përshtatur me mjedisin. Kjo aftësi shprehet në mënyra shumë të ndryshme në varësi të mjedisit. Përveç kësaj, nuk mendohet më se është një tipar i vetëm, por një përzierje e disa prej tyre që duhet të punojnë së bashku kur zgjidhin problemet.

Çfarë është inteligjenca? Përkufizimi

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-1.webp


Nga këndvështrimi i psikologjisë, inteligjenca është përcaktuar në shumë mënyra gjatë gjithë historisë. Ndër të tjera, ajo është përshkruar si aftësia për të menduar logjikisht, për të kuptuar botën, për të zhvilluar vetë-ndërgjegjësimin, arsyetimin, planifikimin, mendimin kritik, zgjidhjen e problemeve dhe zbatimin e krijimtarisë.
Në një mënyrë më të përgjithshme, inteligjenca mund të kuptohet gjithashtu si aftësia për të perceptuar ose nxjerrë informacion, për ta memorizuar atë dhe për të gjetur një mënyrë për ta zbatuar atë për të gjeneruar sjellje që lejojnë personin të funksionojë në mënyrë adekuate brenda mjedisit në të cilin ndodhet.

Sidoqoftë, nuk ka një përkufizim të vetëm të qartë të konceptit të inteligjencës. Çdo rrymë brenda fushës së psikologjisë vlerëson disa tipare më shumë se të tjerat kur përcakton këtë aftësi; dhe ka shumë teori dhe besime rreth asaj se cila është origjina e saj, si manifestohet dhe mënyra në të cilën një person inteligjent mund të njihe

Për më tepër, studimi i inteligjencës tek kafshët dhe sistemet artificiale ka ngritur edhe më shumë pyetje në lidhje me këtë koncept.

Përkufizime gjatë gjithë historisë

Kur filluan studimet për inteligjencën, teoria më e pranuar gjerësisht ishte se ekzistonte vetëm një tipar, i njohur si "faktori g", që do të përcaktonte aftësinë e një personi në këtë fushë. Psikologu Charles Spearman kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke u përpjekur të gjente faktorin g, megjithëse kurrë nuk arriti ta gjente atë.

Më vonë, studiues të tjerë si Raymond Cattell zhvilluan teorinë se kjo aftësi njohëse mund të ndahet në dy aftësi të lidhura: inteligjenca e lëngjeve dhe inteligjenca e kristalizuar.

Ndërsa e para do të kishte të bënte me aftësinë për të lidhur informacionin e dukshëm të ndarë, e dyta do të kishte të bënte me aftësinë për të marrë dhe përdorur njohuri të reja.
Më vonë, me shfaqjen e degëve të reja në fushën e psikologjisë, secila prej tyre vendosi një përkufizim të ri të asaj që ai besonte të ishte pikërisht ky aftësi mendore. Kështu që, nuk është e mundur të flitet për një përkufizim të vetëm të inteligjencës, por përkundrazi njëri ose tjetri do të përdoren në secilin kontekst dhe në varësi të secilit profesionist.

Karakteristikat e një personi inteligjent


Kur mendojmë për një person shumë inteligjent, gjëja e parë që na vjen ndërmend është dikush që do të shënonte lartë në një test të inteligjencës ose që është i mirë në matematikë. Sidoqoftë, këto nuk janë tiparet e vetme tipike të një individi me inteligjencë të lartë. Në fakt, ato nuk janë as më të rëndësishmet.
Megjithëse nuk ka një konsensus të përgjithshëm mbi të cilat janë të gjitha karakteristikat që tregojnë se një person është shumë inteligjent, sot disa prej tyre janë identifikuar. Tjetra do të shohim se cilat janë më të rëndësishmet.

Përshtatet më mirë me situatat e reja

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-2.webp

Ne tashmë kemi parë që një nga përkufizimet më të pranuara të konceptit të inteligjencës është se bëhet fjalë për aftësinë për të zgjidhur problemet dhe për t'iu përshtatur nevojave të çdo momenti dhe ambienti. Për këtë arsye, njerëzit tepër inteligjentë shquhen për aftësinë e tyre për tu përshtatur me të gjitha situatat në të cilat gjenden, pa marrë parasysh sa komplekse mund të jenë.

Kështu, ndërsa një individ jo inteligjent do të kishte probleme për të funksionuar si duhet në një mjedis të ri, dikush me një inteligjencë shumë të lartë do të ishte në gjendje të hartonte një strategji të përshtatshme dhe të sillej në mënyrën më të dobishme në çdo kohë.

Tregoni kuriozitet të shtuar

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-3.webp

Sipas shumicës së hulumtimeve në fushën e të mësuarit, shumica e njerëzve ndalojnë të marrin njohuri të reja pasi të kenë arritur moshën e rritur. Sidoqoftë, me sa duket individët tepër inteligjentë do të vazhdojnë të mësojnë gjatë gjithë jetës së tyre, kryesisht sepse ata kanë kuriozitet shumë më të lartë se mesatarja.

Disa ekspertë besojnë se kjo kuriozitet shfaqet sepse njerëzit inteligjentë janë të aftë të realizojnë gjithçka që nuk dinë. Kështu, ka shumë më shumë të ngjarë që ata të ngrenë gjëra, të dyshojnë në idetë e tyre, të hetojnë dhe të dëgjojnë mendime të tjera që në fillim duken në kundërshtim me mendimet e tyre.

Mindshtë me mendje të hapur

Një karakteristikë e lidhur ngushtë me atë të mëparshme është mendja e hapur. Studime të ndryshme të kryera në fushën e psikologjisë tregojnë se njerëzit që janë të aftë të dëgjojnë ide të reja dhe t'i peshojnë ato në një mënyrë racionale priren të marrin rezultate më të larta në testet tradicionale të inteligjencës.
Sidoqoftë, kjo mendje më e madhe nuk do të thotë që njerëzit inteligjentë të besojnë gjithçka që dëgjojnë pa diskutim. Përkundrazi, para se të miratojnë një këndvështrim të ri ose të pranojnë një ide të vlefshme, ata duhet të gjejnë prova të qëndrueshme për t'i mbështetur ato. Prandaj, ata janë përgjithësisht më skeptikë se mesatarja dhe kanë nevojë për prova para se të ndryshojnë mendjen e tyre.

Ableshtë në gjendje të jetë mirë vetëm

Ndoshta një nga tiparet më pak të dukshme të ndara nga shumica e njerëzve me inteligjencë të lartë është aftësia e tyre për të qenë mirë pa pasur nevojë të jenë me individë të tjerë. Sigurisht, kjo nuk do të thotë se nuk u pëlqen shoqëria ose se duhet të jetojnë si vetmitarë; Por shpesh, ata që janë shumë inteligjentë mund ta gjejnë veten mirë kur janë vetëm.
Zakonisht, përveç kësaj, njerëzit me inteligjencë më të lartë se mesatarja priren të ndikohen më pak nga mendimet e të tjerëve. Kjo i bën ata të jenë mjaft individualistë dhe të kenë bindjet e tyre, këndvështrimet dhe mënyrat e të parit të gjërave.

Më në fund, megjithëse njerëzit inteligjentë mund të kënaqen me shoqërinë e të tjerëve, studime të ndryshme sugjerojnë që ata zakonisht marrin më pak kënaqësi se normalisht kur janë me më shumë njerëz.

Ka vetëkontroll më të madh

Kur janë bërë studime shkencore mbi inteligjencën, një nga tiparet më të spikatura në mesin e njerëzve me IQ më të lartë është aftësia për të shtyrë kënaqësinë për të arritur një qëllim që vlerësojnë. Me fjalë të tjera, individët inteligjentë priren të kenë më shumë vetëkontroll se normalisht.
Marrëdhënia midis këtyre dy tipareve besohet të ketë të bëjë me një zonë të trurit të njohur si "lëvore paraballore". Kjo fushë merret me detyra të tilla si planifikimi, vendosja e qëllimit, krijimi i strategjisë dhe aftësia për të menduar për pasojat e një veprimi të caktuar.

Ka një sens të mirë humori

Në përgjithësi, kur mendojmë për dikë inteligjent, gjëja e parë që na vjen në mend është imazhi i një personi serioz, duke punuar në diçka të rëndësishme dhe pa kohë për të shijuar. Sidoqoftë, sipas hulumtimeve mbi këtë tipar, njerëzit me inteligjencë të lartë do të dilnin mjaft jashtë këtij stereotipi.
Kështu, shkencëtarët kanë zbuluar se inteligjenca ndërlidhet me një aftësi më të madhe për të krijuar humor dhe për ta shijuar atë. Kjo mund të ketë të bëjë si me aftësinë e madhe verbale që kanë shumica e njerëzve me këtë tipar, ashtu edhe me një aftësi më të mirë për të kuptuar këndvështrime të ndryshme nga ato të tyre.

Përveç kësaj, disa studime mbi këtë tipar kanë zbuluar se njerëzit inteligjentë priren të shijojnë më shumë se shaka normale me shije të keqe, humor të zi dhe elementë të tjerë të ngjashëm.

Ju mund ta vendosni veten në vendin e njerëzve të tjerë

Kurioziteti dhe mendja e hapur e individëve inteligjentë i lejon ata të vendosin veten në vendin e të tjerëve më lehtë se zakonisht. Kështu, është shumë e zakonshme që njerëzit me IQ të lartë të tregojnë më shumë ndjeshmëri sesa mesatarja, përveç vlerësimit më të lartë në testet e krijuara për të matur këtë tipar.
Nga ana tjetër, kjo aftësi më e madhe për të kuptuar motivimet, nevojat dhe shijet e të tjerëve i bën njerëzit inteligjentë të aftë të veprojnë me dhembshuri me ata përreth tyre.

Mendoni ndryshe

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-4.webp


Së fundmi, mënyra unike që njerëzit e zgjuar zakonisht mendojnë i bën ata të vënë në dyshim absolutisht gjithçka. Nuk ka rëndësi nëse janë tradita, norma shoqërore ose besime të pranuara nga të gjithë të tjerët: individët me një inteligjencë të lartë do të reflektojnë mbi të dhe në përgjithësi do të kenë diçka për të thënë në lidhje me të.
Për shkak të kësaj karakteristike, është shumë e zakonshme që njerëzit inteligjentë të kenë mënyra mendimi shumë të ndryshme nga ato të zakonshmet. Për ta, nuk mjafton që diçka "është bërë gjithmonë kështu" ose të pranohet nga të tjerët. Kjo i bën ata shumë krijues, individë të guximshëm dhe të aftë për të çuar përpara shoqërinë kur vendosin mendjen e tyre për të.

Teoritë e inteligjencës

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-5.webp


Teoria e parë e inteligjencës që u zhvillua ishte ajo e "koeficientit të inteligjencës" ose IQ. Krijuar në fillim të shekullit të 20-të nga William Stern, dhe zhvilluar më vonë nga Alfred Binet, ajo e kuptoi inteligjencën si ndryshimin midis aftësive mendore të një personi dhe atyre që në teori duhet të kishin sipas moshës së tyre. Këta dy psikologë ishin gjithashtu të parët që zhvilluan një test për të matur IQ.
Sidoqoftë, nga ky moment, studimi i inteligjencës është bërë shumë më kompleks dhe janë zhvilluar një mori teorish që përpiqen të shpjegojnë se si funksionon kjo atribut, si lind dhe pse ka ndryshime midis njerëzve. Në këtë pjesë do të shohim disa nga ato më të rëndësishmet.

Inteligjenca: Një aftësi e lindur apo e fituar?

Gjëja e parë për të kuptuar në lidhje me teoritë e inteligjencës është se të gjitha ato mund të ndahen në dy fusha: ato që i japin më shumë rëndësi përbërësit të lindur dhe ato që besojnë se kultura luan një rol më të rëndësishëm. Megjithëse shumica e shpjegimeve pranojnë se të dyja janë të rëndësishme, pothuajse të gjitha i kushtojnë më shumë vëmendje njërit prej tyre.
Deri më sot, hulumtimi mbi këtë aftësi mendore gjithnjë e më shumë tregon se inteligjenca është kryesisht e lindur. Studimet me binjakë dhe me vëllezërit e motrat e ndarë gjatë lindjes zbulojnë se gjenet mund të shpjegojnë deri në 90% të ndryshimeve që ekzistojnë në IQ të njerëzve. Kjo është arsyeja pse ka kohë që besohet se inteligjenca përcaktohet që në lindje dhe se pak mund të bëhet për ta ndryshuar atë.
Sidoqoftë, sot ne gjithashtu e dimë që edhe pse gjenet krijojnë kufirin e inteligjencës që një person mund të arrijë, ambienti i tyre luan një rol shumë të rëndësishëm në zhvillimin e tyre. Kështu, një person me më pak aftësi gjenetike, por më i stimuluar mund të jetë aq inteligjent sa një tjetër me tipare shumë të mira të lindura.

Gjatë 100 viteve të kaluara, teori të panumërta janë shfaqur duke u përpjekur të shpjegojnë ndryshimet në inteligjencë. Sidoqoftë, vetëm disa kanë marrë mbështetje të mjaftueshme empirike për t'u marrë seriozisht dhe kanë mbijetuar deri më sot. Tjetra do të shohim ato më të rëndësishmet.

- Teoria e inteligjencës së përgjithshme

Një nga teoritë e para në lidhje me inteligjencën ishte ajo e Charles Spearman, i cili përshkroi konceptin e "inteligjencës së përgjithshme" ose "faktorit g". Duke përdorur një teknikë të njohur si analiza e faktorëve, ai u përpoq të gjente një tipar që lidhej me të gjitha masat e aftësisë mendore që ekzistonin deri më tani.
Spearman zbuloi se aftësia që lidhet më ngushtë me këtë faktor g ishte kujtesa e punës - aftësia për të mbajtur informacionin në mendje për një kohë të shkurtër gjatë kryerjes së detyrave të tjera. Nga ky zbulim, ai zhvilloi disa teste inteligjence që përdoren edhe sot.

- Louis Thurstone dhe Aftësitë Primare Mendore

Sidoqoftë, teoria e Spearman ishte larg nga e vetmja që u shfaq në kohën e tij. Në të njëjtën kohë kur ai po punonte për konceptin e tij të inteligjencës, një tjetër psikolog krijoi një shpjegim krejtësisht të ndryshëm. Po flasim për Louis L. Thurstone, i cili zhvilloi teorinë e Shkathtësive Primare Mendore.
Sipas këtij studiuesi, inteligjenca lidhet me shtatë aftësi kryesore: të kuptuarit verbal, arsyetimin logjik, shpejtësinë perceptuese, aftësinë numerike, rrjedhshmërinë verbale, kujtesën shoqëruese dhe vizualizimin hapësinor. Bazuar në këtë teori, u zhvilluan mënyra të shumta për të matur aftësinë mendore dhe përdoren edhe sot.

- Teoria e inteligjencave të shumëfishta

inteligencia-definicin-caractersticas-teoras-cmo-se-mide-tipos-6.webp

Një nga teoritë më të fundit në fushën e inteligjencës, por një që është më e popullarizuar tani, është ajo e Inteligjencave të Shumëfishta të zhvilluara nga Howard Garner. Sipas këtij autori, testet tradicionale të inteligjencës matin vetëm një seri aftësish të lidhura ngushtë që do të jepnin një pamje jo të plotë të aftësisë mendore të vërtetë të njerëzve.

Kështu, për Gardner do të kishte 8 lloje krejtësisht të ndryshme të inteligjencës, të cilat do të mateshin dhe zhvilloheshin ndryshe. Këto janë si më poshtë: vizuale - hapësinore, verbale, kinestetike, logjike - matematikore, muzikore, ndërpersonale, ndërpersonale dhe natyraliste.

- Teoria Triarkike e Sternbergut

Psikologu Robert Sternberg u pajtua me Gardner që inteligjenca përfshin një numër aftësish krejtësisht të ndryshme; Por ai besonte se disa nga llojet e përshkruara nga ky autor kishin të bënin më shumë me talentet sesa me aftësitë e lindura mendore.
Ndryshe nga Gardner, Sternberg besonte se inteligjenca përbëhej nga tre aftësi mendore:
  • Inteligjenca analitike, ose aftësia për të kuptuar dhe zgjidhur probleme të të gjitha llojeve.
  • Inteligjenca krijuese, ose aftësia për të aplikuar përvojat e kaluara dhe aftësitë ekzistuese në situata të reja.
  • Inteligjenca praktike, ose aftësia për tu përshtatur në një mjedis të ri.

- Teoria e Strukturës së Intelektit Guildford

Gëzimi Paul Guilford e konsideronte inteligjencën si konceptime njohëse të funksionimit intelektual. Kjo dëshirë për të dëshiruar të dijë dhe të dijë ndikon në aftësitë dhe performancën e individëve.
Ai ndërlidh tre faktorë të pavarur: operacionet (proceset mendore), përmbajtjet (semantike, simbolike, vizuale dhe të sjelljes) dhe produktet (llojet e përgjigjeve të kërkuara ose mënyra e marrjes së informacionit të përpunuar) për të shpjeguar inteligjencën.

Vlen të përmendet se Guilford zgjeroi aftësitë e inteligjencës nga 120 në 150, përveç se mori në konsideratë mosekzistimin e një faktori "g".

- Modeli hierarkik i Vernonit

Philip E. Vernon vendosi në modelin e tij hierarkik ekzistencën e një sërë kapacitetesh specifike të grupuara nën faktorë të ndryshëm (arsimor-verbal dhe motor-hapësinor). Nga këto u ngritën aftësi të tilla si aftësia mekanike, gjuhësore, numerike, krijuese ose psikomotorike.
Risia kryesore e prezantuar nga ky psikolog kanadez është ekspozimi i tij mbi tre llojet e inteligjencës (A, B dhe C).
Inteligjenca A i referohet kapacitetit të saj biologjik për adaptim dhe zhvillim në një mjedis specifik.
Inteligjenca B për aftësinë për të kuptuar realitetin dhe nivelin e aftësive të demonstruara në sjellje.
Së fundmi, inteligjenca C është ajo manifestim i kapaciteteve të nxjerra nga testet e aftësive njohëse, siç janë testet e inteligjencës.

Si matet inteligjenca?

inteligencia-kinestsica-caractersticas-y-ejemplos-1.webp


Përkundër faktit se ka kaq shumë teori të ndryshme rreth asaj që saktësisht është inteligjenca, e vërteta është se sot mënyrat më të zakonshme për të matur këtë atribut bazohen në ato të Spearman dhe Thurstone. Kështu, IQ ose IQ e një personi kontrollohet bazuar në faktorin e tyre g ose aftësitë e tyre kryesore mendore.
Ka shumë teste për të matur secilën nga këto ndryshore; por më të përdorurat janë Raven për faktorin g dhe WAIS për aftësitë primare mendore. Zgjedhja midis njërit dhe tjetrit do të varet nga rrethanat në të cilat kryhet prova, origjina e pjesëmarrësit, mosha e tij dhe qëllimi i matjes.

Llojet e inteligjencës sipas Howard Gardner

qu-son-la-inteligencia-cristalizada-y-la-inteligencia-fluda.webp


Siç e kemi përmendur tashmë, teoria e inteligjencës së shumëfishtë e Howard Gardner është një nga më të pranuarat sot. Tjetra do të shohim se nga përbëhet secili prej tetë llojeve të përshkruar nga ky autor.

Inteligjenca vizuale - hapësinore

Kjo aftësi ka të bëjë me perceptimin e hapësirës dhe aftësinë për të krijuar imazhe në mendje. Shtë një nga kapacitetet më të rëndësishme në teori siç është faktori g.

Inteligjenca verbale - gjuhësia

Individët që vlerësojnë shumë në këtë fushë kanë një strukturë të shkëlqyeshme me gjuhë dhe fjalë. Ata përgjithësisht janë të mirë në leximin, shkrimin, memorizimin e fjalëve dhe datave dhe tregimin e historive.

Inteligjenca kinestetike

Inteligjenca kinestetike i referohet aftësisë për të kontrolluar trupin e vet, si në lëvizjet e mëdha që përfshijnë shumë muskuj në të njëjtën kohë, ashtu si në ato të tjera më delikate. Njerëzit me një kapacitet të madh në këtë fushë mund të fitojnë lehtësisht aftësi fizike.

Inteligjenca logjike - matematikë

Kjo fushë ka të bëjë me numrat, mendimin kritik, arsyetimin logjik dhe aftësinë për të nxjerrë përfundime. Njerëzit me rezultate të larta në këtë aftësi mund të zbulojnë parimet themelore të një zone dhe të gjejnë marrëdhënie shkakësore me lehtësi.

Inteligjenca muzikore

Kjo fushë ka të bëjë me aftësinë për të perceptuar dhe kuptuar tingujt, tonet, ritmet dhe muzikën në përgjithësi. Njerëzit me këtë aftësi kanë prirjen të kenë një vesh të mirë për muzikën, dhe zakonisht janë në gjendje të luajnë instrumente, të kompozojnë dhe të këndojnë më lehtë se normalisht.

Inteligjenca ndërpersonale

Inteligjenca ndërpersonale do të ishte e lidhur ngushtë me pjesën e inteligjencës emocionale që ka të bëjë me të kuptuarit dhe marrëdhëniet me të tjerët. Kështu, aftësi të tilla si ndjeshmëria dhe karizma do të gjendeshin brenda kësaj fushe.

Inteligjenca ndërpersonale

Përkundrazi, kjo aftësi ka të bëjë me lehtësinë që një person ka për të kuptuar dhe rregulluar gjendjet dhe mendimet e tyre emocionale.

Inteligjenca natyraliste

Lloji i fundit i inteligjencës që shfaqet në teorinë e Gardner ka të bëjë me aftësinë e një personi për të jetuar në harmoni dhe për t'u kujdesur për mjedisin e tij. Do të kishte të bënte me etikën dhe do të ishte shumë e pranishme në profesione të tilla si ajo e një fermeri, shefi kuzhinier apo botanist.

Si të zhvillojmë inteligjencën?

psicologa-del-amor-por-qu-nos-enamoramos-2.webp


Siç e kemi parë tashmë, shumë nga aftësitë intelektuale të një personi përcaktohen nga gjenetika e tyre. Prandaj, ka kohë që besohet se ishte e pamundur të përmirësohej inteligjenca drejtpërdrejt.

Sidoqoftë, sot e dimë që disa aspekte të këtij kapaciteti mendor mund të trajnohen. Në përgjithësi, ekspertët pajtohen që aftësimi i aftësive komplekse (të tilla si të mësuarit e një gjuhe ose të luash një instrument) rrit numrin e lidhjeve nervore në tru.
Përveç kësaj, kohët e fundit është zbuluar se zakone të caktuara si ushtrimi, debatimi duke përdorur logjikën, leximi ose vendosja e qëllimeve dhe ndjekja e tyre mund të shkaktojnë një proces të njohur si neurogjeneza, në të cilin krijohen neurone të reja. Kështu, sot e dimë që zakonet dhe veprimet tona mund të rrisin vërtet nivelin e inteligjencës.






Psikologjia
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.