Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Arsim Privat apo Shteteror?

Pepsi

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 27, 2020
Mesazhe
10,968
Un, per vete jam per Arsimin Shteteror me bindje te plote.
Sipas meje, arsyet jan pafund se pse duhet te jet zgjedhja e Arsimi Shteteror.
 
Arsim privat.
Por si privat si shteteror nqf do ti fokusohesh nje profesjoni e arrin kudo qe t kesh shkuar.
Shumicen e rasteve per profesjon tjeter mbaron dhe pun tjeter ben.
Profesjonet qe te meson jeta kan me shume rendesi.
 
Të dyja kanë të mira e të këqija.
 
Une jam me teper per arsimin shteteror pavaresisht se ktu te ne ka shume po shume nevoje per permiresim.
Arsimi shteteror pike se pari eshte falas
Eshte pak me i drejte se arsimi privat sipas kendveshtrimit tim, ne perzgjedhjen e nxenesve, studenteve dhe personelit/stafit akademik, gjithsesi cdo gje varet dhe nga institucioni
Dhe per arsimin privat varet nga shkolla/uni pasi ke shkolla private shume serioze. Gjithsesi mendoj se ne arsimin privat sado seriozitet te kete leku luan rolin nr. 1 (jo se ne shtet nuk luan rol, por nuk eshte njesoj)
Ka shkolla private qe i kushtojne me teper rendesi praktikave dhe angazhimit te studenteve se shkollat shteterore dhe e trajtojne nxenesin me mire se shkollat shteterore (normale se paguan leke), ambienti eshte me komod, ka me pak nxenes neper klasa etj.
Megjithate ne arsimin privat ka shume padrejtesi pasi notat dihet qe merren qyl ne shumicen e shkollave/universiteteve

Nejse ne Shqiperi ka shume nevoje per permiresim qofte privat qofte shtet
 
Nuk i them dot gjerat fikse pasi ke shkolla serioze dhe ne privat dhe ne shtet
 
Ne shtet rrogat e mesuesve jane me te vogla e si pasoje nuk perkushtohen aq shume ne shpjegime per nxenesit gje qe e ben shkollen te veshtire per nje pjese te konsideruar te nxenesve .
Leku si ne privat si ne shteteror te nxjerr nga situata . Por sic jane shprehur komentuesit me lart ka shkolla te mira e jo te mira si ne shtet dhe ne privat .
Per nxenesit qe mesojne shume privati ka privilegje me teper gjithsesi plus kushtet e plot te tjera pozitive ...
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.