Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Antropologjia: Një vështrim mbi civilizimin greko-romak përmes teatrit dhe arteve skenike

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Teatri i Antropologjisë


Antropologjia: Një vështrim mbi civilizimin greko-romak përmes teatrit dhe arteve skenike​


Besohet se shumë kohë para se të zbulohej ndërgjegjja njerëzore, njerëzit u mbështetën në fjalën e perëndive si zë brenda kokës së tyre. Zotat kanë luajtur një rol të madh në jetën njerëzore që nga fillimi i kohës. Besimi i njerëzve është ajo që çoi në krijimin e kulturës, festivaleve dhe natyrisht fesë. Një shembull i tillë besimi mund të gjurmohet në krijimin e Teatrit.

Teatri po interpreton art që shfaq histori ose ngjarje përmes këngës, vallëzimit, gjesteve, të folurit dhe më shumë. Shtë një formë bashkëpunuese që mund të gjurmohet në 6th Shekulli para Krishtit në Greqinë e Lashtë. Ashtu si lindja e Demokracisë, Greqia thuhet se është përgjegjëse për zbulimin e teatrit. Besimi luajti një rol të madh në lindjen e teatrit, sepse ishin ithtarët e Zotit grek Dionis që filluan traditën.

Dionysus​

mitologjia antropologjike

Burimi i figurës: Flickr

I njohur si Zoti i Verës, Dionisi, si shumica e heronjve tragjikë, ishte një i huaj midis njerëzve të tij. Ai ishte djali i Zeusit dhe Seleme, një princeshë njerëzore që vdiq para se ta lindte atë, ndërsa ajo ishte mashtruar nga një Hera xheloze për të parë formën e vërtetë të Zeusit. Megjithatë, fëmija i palindur thuhej se ishte qepur në kofshën e Zeusit dhe së shpejti lindi prej andej. Dionisi u rrit mes nimfave të shiut në malin Nysa ku mësoi si të kultivonte rrushin dhe ta kthente atë në verë. Ai mori njohuritë e tij dhe u mësoi njerëzve në të gjithë botën rreth sekretit të verës.
Vetëm pas udhëtimit të tij të gjatë nëpër botë ai arriti në Greqi dhe u pa si i huaj. Edhe pse Dionisi ishte pjesë e dymbëdhjetë olimpikëve, ai ishte i çuditshmi. E tij mënyra e jetesës, dashuria e tij për verën, muzikën dhe vallëzimin, është ajo që tërhoqi ndjekësit e tij që e konsideruan atë si një "çlirues" nga kufizimet e shoqërisë.

Origjina e Zotit, mënyra se si ai u rrit dhe besimet e tij e bënë atë tërheqës për ndjekësit e tij dhe të pacivilizuar për perënditë. Ai u festua në qytetin antik të Athinës gjatë "Qytetit të Dionysia", një festival që mirëpret Dionisin përmes këngës, vallëzimit dhe teatrit.

Dithramba dhe Kori​

Koncepti i teatrit filloi pak më ndryshe nga ai që ne njohim si teatër sot. Në fillim, nuk kishte aktorë, regjisorë apo producentë, ishte vetëm interpretuesi. Festivali që festonte Dionisin përfshinte himne të lashta që këndoheshin për nder të Zotit. Këto himne të lashta njiheshin si Dithramba.

Së shpejti, dithyrambs u bë një projekt bashkëpunues ku njerëzit do të vishnin kostume dhe do të performonin me maska. Kjo përfundimisht bëri që disa anëtarë të korit të merrnin role specifike. Ishte nën sundimin e tiranit Pisistratus që "qyteti i Dionisit" u bë një festë e Zotit nën të cilën kishte shumë gara muzikore, vallëzimi, këndimi dhe poezie. Fituesi atëherë do të konsiderohej një Thespis (bard endacak).

Thespis - Aktori i Parë​

Historia e antropologjisë. Maska speciale, të veshura nga aktorët gjatë një shfaqjeje

Burimi i imazhit: Mësimdhënia e Historisë 100

Lindur në vitin 6th Shekulli para Krishtit, një Thespis ishte një bardh endacak që udhëtonte nga qyteti në qytet duke recituar poezi. Sipas Aristotelit, Thespis prezantoi konceptin e prologut dhe fjalimeve të brendshme brenda një shfaqjeje tragjike. Ata ishin të parët që lidhën këngët korale me një dialog tragjik.

Ata supozohej të ishin aktorët e parë që luanin personazhe të ndryshëm brenda ditirambeve duke ndryshuar maskat e tyre. Thespis ishte interpretuesi i parë i Tragjedive në greke e lashtë qytetërimi. Është gjithashtu origjina e fjalës angleze "thespian" që përdoret për t'iu referuar aktorëve.

Thespis ishte gjithashtu fituesi i parë i një çmimi për shfaqjen e tyre të një tragjedie gjatë festivalit të Dionisit. Kjo u bë një traditë ku dramaturgët u thirrën të shkruanin tre tragjedi dhe një satirë që do të interpretohej gjatë festivalit katër ditor. Amfiteatrot në qytetin e madh të Athinës ishin vendosur për shfaqje për një audiencë masive dhe më në fund, në fund të festimit katër ditor, do të shpallej një fitues.

Fatkeqësisht, jo të gjitha veprat e dramaturgëve të asaj kohe mbijetojnë. Ne kemi vetëm veprat e Eskilit, Sofokliut dhe Euripidit, të cilët tani shihen si themeli i tragjedive/shfaqjeve tragjike. Shfaqjet e tyre përshkruanin ngjarje nga mitologjia greke, ngjarje historike dhe ndonjëherë edhe ngjarje të fundit. Teatri u bë zëdhënës i asaj që po ndodhte rreth njerëzve, veçanërisht kur u prezantuan komeditë greke. Përmes velit të të qeshurit, dramaturgët grekë do të vendosnin shfaqje që flisnin për çështjet shoqërore, dhe kështu teatri u bë mënyra e përsosur për të treguar atë që nuk ishte në rregull me shoqërinë.

amfiteatër​

Historia e antropologjisë
Teatri antik grek.
Burimi i imazhit: Origjina e lashtë

Tragjeditë Greke u bënë një tipar i rregullt në Qytetin e Dionisisë. Publiku, megjithatë, përbëhej vetëm nga qytetarë meshkuj. Edhe pse auditori përbëhej vetëm nga një gjini, Amfiteatri ishte i njohur për gamën e tij vizuale dhe akustike. Teatrot grekë janë disa nga më të mirët në botë sepse janë akustikisht disa nga teatrot më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë.

Mikrofonët nuk ekzistonin në 6th Shekulli para Krishtit, por gjëja tjetër më e mirë ishte arkitektura dhe krijimtaria. Maskat e veshura nga Thespis thuhet se kanë qenë të mëdha sa një bust i tërë njerëzor ose edhe më i madh. Por madhësia nuk ishte e vetmja gjë që ishte e veçantë për këto maska. Thuhej se ata kishin një hapje përmes së cilës Thespis mund të fliste dhe se hapja do të vepronte si një mikrofon. Akustika e Amfiteatrit ndihmoi që tingulli të udhëtonte në çdo cep të teatrit. Për më tepër, Thespis ishte gjithashtu e njohur që mbante këmbë/thembra për të dalë në një madhësi normale njerëzore për personin që ulej më larg në Amfiteatrin.

Grekët e dinin se çfarë po bënin kur filluan kulturën e teatrit. Ata planifikuan gjithçka në përputhje me rrethanat dhe u siguruan që secili qytetar që erdhi të provojë teatrin të ketë përvojën e plotë.

Struktura​

Historia e antropologjisë
Teatri i Dionisit në Athinë.
Burimi i imazhit: Shënime të Teatrit Grek

Teatrot fillimisht përbëheshin nga një dysheme e sheshtë për shfaqjen e korit dhe pjesën tjetër të strukturës së teatrit të njohur si Theatron. Me artet e shfaqjes duke u bërë më të njohura këto teatro u rindërtuan dhe modifikuan rregullisht. Përfundimisht, ata u shndërruan në struktura të hapura me një orkestër, the Skene, dhe auditori.
Struktura më e rëndësishme dhe qendrore e këtyre teatrove të hapur ishte Orkestra. Zakonisht ishte një zonë rrethore ose drejtkëndore ku kori këndonte, vallëzonte dhe interpretonte.

Skena ose skena ishte prej druri dhe ishte afërsisht një metër e lartë me shkallë në qendër. Kishte zona në të dyja anët e skenës dhe një derë qendrore për aktorët që të bënin hyrjen e tyre. Skena zakonisht ndante zonën e ndryshuar nga skena që ishte e dukshme për auditorin, atë që ne sot e njohim si prapaskena. Ai gjithashtu përshkruante pamje të ndryshme dhe shërbeu si një sfond për shfaqje të ndryshme.
La ekkyklema ishte një trupë popullore e përdorur në teatrot në atë kohë. Ishte një platformë lëvizëse me rrota që u soll për ndryshimin e skenës. E mekanike u përdor brenda shfaqjeve dhe u dha aktorëve lartësinë dhe autoritetin për të përfaqësuar perënditë dhe heronjtë. Ishte thjesht një vinç që i lejoi aktorët të futeshin dhe t'i merrnin në ajër për një skenë që përfshin Zotat. Vendosja e skenës kishte shumë rëndësi për dramaturgët grekë dhe struktura e teatrit përfshiu këto nevoja dramatike.

Teatri Romak​

Historia e antropologjisë

Aktorët e teatrit romak.
Burimi i figurës: Wikipedia

Teatri romak u frymëzua nga feja dhe grekët. Ceremonitë që përfshinin shfaqje teatrore për të kënaqur perënditë u shndërruan në shfaqje teatrale për argëtim. Para se të shndërrohej tërësisht në një formë argëtimi, teatri romak ishte i njohur për frymëzimin nga tragjeditë greke, ndikimet etruske duke u përqëndruar në një shfaqje akrobatike/të ngjashme me cirkun dhe farsat Atellan.
Më vonë u zbulua se u kryen edhe komedi greke si ato të shkruara nga Aristofani. Sidoqoftë, shumica e këtyre shfaqjeve u luajtën në gjuhën latine në Itali, që do të thotë se një pjesë e madhe e publikut mund të mos ketë qenë e interesuar për këto shfaqje. Latinishtja nuk ishte gjuha e njerëzve.

Teatrot e përkohshëm​

Rreth vitit 240 para Krishtit, teatri ishte bërë një formë argëtimi e rastësishme për turmat që të shijonin gjatë festivaleve të mëdha. Sidoqoftë, ndryshe nga grekët, romakët u detyruan të kishin një strukturë teatrore të përkohshme të ndërtuar me dru. Këto struktura do të qëndrojnë lart për kohëzgjatjen e shfaqjeve dhe më pas do të hiqen. Hapësirat e përhershme të shfaqjeve u kundërshtuan nga njerëzit e rangut më të lartë brenda shoqërisë romake sepse ata besonin se konsumi i rregullt i teatrit do të shkatërronte mendjet e njerëzve.
Teatrot e përkohshëm mund të lejonin vetëm një atmosferë minimaliste ku spektatorët duhej të uleshin ose të qëndronin për të parë shfaqjen brenda Cavea, së bashku me një skenë ose skena. skena frons veproi si sfond për skenën, dhe skena kryesore ku interpretuan aktorët u quajt prokenium.

Për më tepër, ndërtimi i një teatri nuk ishte një punë e lehtë. Kërkonte një sasi masive burimesh dhe infrastrukture. Ndërsa teatrot u ndërtuan, më vonë, ideja për të pasur një strukturë të përhershme guri mori breza ndihme, burimesh dhe infrastrukture.

Struktura dhe Diskriminimi​

Historia e antropologjisë
Leptis Magna, Libi: Amfiteatri romak
Burimi i imazhit: Britannica

Shumë teatro të ndërtuar më vonë në perandorinë romake u frymëzuan nga struktura e teatrove grekë. Ulëset ishin rregulluar rreth orkestrës në një gjysmërreth. Skena dhe skena (skena) ishin pjesë e auditorit dhe ishin aq të larta sa ulën vendet duke formuar një lloj rrethimi. Strukturat ishin në fakt, shumë të ngjashme me teatrot e ditëve moderne.
Përkundër faktit se teatri ishte i arritshëm për pothuajse të gjithë në shoqërinë romake, feudalizmi ishte ende në lojë. Ndarja klasore brenda shoqërisë mund të shihet në mënyrën se si u ndanë edhe teatrot. Shumica e teatrove u ndanë në ima, media dhe summa cavea. Gratë, fëmijët, të varfërit dhe skllevërit duhej të uleshin në pjesën e pasme ose në suma cavea. Diskriminimi gjinor ishte shumë i fortë në atë kohë dhe gratë që vendosën të marrin pjesë në këto aktivitete të dominuara nga meshkujt iu nënshtruan të njëjtit trajtim si skllevërit.

Diskriminimi nuk u ndal vetëm në aranzhimet e ulëseve. Aktorët që interpretuan në shfaqje teatrore ishin me pozitë të ulët edhe brenda shoqërisë. Aktorët nuk posedonin ndonjë politikë ose te drejtat civile brenda shoqërisë romake sepse ata as nuk konsideroheshin qytetarë. Për më tepër, atyre iu mohua pjesëmarrja edhe në ushtri, e cila i fshiu plotësisht shanset e tyre për t'u bërë ndonjëherë pjesë e shoqërisë romake. Të gjithë qytetarët romakë pritej të kishin një prapavijë ushtarake për t'u konsideruar si qytetar. Sidoqoftë, skllevërit kishin një shans më të mirë për të qenë të lirë nëse vërtetonin se ishin aktorë të mirë.
Besohej se gratë nuk ishin pjesë e këtyre trupave teatrore në Itali, se vetëm burrat interpretonin në skenë. Sidoqoftë, u spekulua se aktoret femra ishin pjesë e korit dhe madje kishin role folëse në disa nga shfaqjet.

Teatri Perëndimor Sot​

Teatri vazhdoi të merrte shumë forma gjatë viteve. Ndërsa tragjeditë dhe komeditë mbetën struktura bazë e shfaqjes, stilet e interpretimit ndryshuan. Me kalimin e viteve, historitë që përshkruheshin në teatër morën një kthesë drastike. Perëndimi ishte i njohur për lëvizjet e tij radikale letrare që ishin një ndikim i madh edhe në teatrin e kohës.

Historia e antropologjisë

Trupa e Commedia dell'arte
Burimi i imazhit: Britannica

Commedia dell'arte, melodrama, dialogët e stilit të prozës dhe një qasje më realiste ndaj aktrimit u bënë normë. Rilindja krijoi humanizmin dhe modernitetin që ndikoi në dramaturgët e kohës. Pastaj erdhën puritanët, të cilët thjesht nuk e pëlqyen idenë e arteve interpretuese dhe i ndaluan krejtësisht teatrot.

Deri në atë kohë shumica e Evropës ishte e kënaqur me idenë e teatrit dhe dramaturgët nga të gjitha anët po dilnin. Kjo gjithashtu krijoi forma të ndryshme të teatrit në atë kohë.

Historia e antropologjisë

Një nga Samuel Beckett "Duke pritur për Godot"
Burimi i imazhit: Bota e teatrit dhe artit

Ngjarjet historike dhe politike të vendeve të ndryshme formuan formën e teatrit. Romantizmi, burlesku, Natyralizmi, Realizmi, Teatri muzikor të gjitha u bënë të njohura gjatë viteve 19th Shekulli. Këto tendenca vazhduan edhe në vitet 20th shekulli me formën reale të teatrit nga Stanislavsky, Teatri i Absurdit të Samuel Beckett, Teatri i të Shtypurve të Augusto Boal, Bertolt Brecht dhe Teatri Politik i Erwin Piscator.

Rëndësia në Antropologji: Marrëdhëniet Greko-Romake dhe Teatri​


Teatri ka qenë gjithmonë një formë arti që ka informuar auditorët e tij në të tashmen dhe të ardhmen se si ishte shoqëria. Shumë dëshmi historike që kemi sot për qytetërimet greke dhe romake vijnë nga teatrot dhe arti i tyre. Një nga arsyet e pakta që ne e dinim se marrëdhëniet greko-romake ishin të mira për një kohë të gjatë ishte për shkak të artit dhe teatrit.
Teatri i ditëve moderne është ndërtuar mbi bazën që këto dy qytetërime krijuan për shoqërinë perëndimore. Nga struktura e teatrove tek llojet e shfaqjeve që shkruhen, pothuajse gjithçka vjen nga koha greko-romake. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se shumë gjëra kanë ndryshuar gjithashtu. Ndërsa struktura dhe ideja prapa konceptit të teatrit mbeten të ngjashme, praktikat diskriminuese janë eliminuar. Në fakt, teatri është bërë një përvojë luksoze në shumicën e vendeve dhe aktorët e teatrit tani festohen për talentin e tyre.


 
Per romaket kan histori kan krijuar pothuajse gjithcka, sa per greket, greket nuk kan histori greket e kan blere historine esht popull sllav!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.