Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Anija kozmike Orion e NASA-s arrin në Hënë, 50 vite pas Apollos

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Anija kozmike Orion e NASA-s arrin në Hënë, 50 vite pas Apollos​


Nga
American Eye
-



Kapsula Orion e NASA-s arriti në Hënë të hënën. Është hera e parë që një kapsulë hapësinore viziton Hënën që nga programi Apollo i NASA-s 50 vjet më parë dhe përfaqëson një moment historik masiv në fluturimin testues prej 4 miliardë eurosh që filloi të mërkurën e kaluar.

Kamerat e kapsulës dërguan një fotografi të botës – një rruzull i vogël blu i rrethuar nga errësirë.

“Pika jonë e zbehtë blu dhe 8 miliardë banorët e saj njerëz po shfaqen tani”, tha komentatorja e “Mision Control”, Sandra Jones.

Kapsula u përshpejtua shumë përtej 8,000 km/h pasi rifitoi kontaktin me radio, tha NASA. Më pak se një orë më vonë, Orioni u ngjit mbi bazën e “Qetësisë”, ku Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin zbarkuan më 20 korrik 1969.

“Kjo është një nga ato ditë për të cilat keni menduar dhe folur për një kohë të gjatë,” tha drejtori i fluturimit Zeb Scoville.
 
Si ka mundesi qe gjith kto vite skane ik me ne hene kta:rolleyes:
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.