Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

aktivizoni regjistrimin 4k në kamerën e telefonit tuaj për rezolucion më të lartë dhe video më të qetë

Kresh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 8, 2020
Mesazhe
45
Jashtë kutisë, iPhone juaj nuk do të filmojë video 4K. Nëse doni të ngritni cilësinë e videos tuaj për të shkuar përtej 720p ose 1080p HD, do t'ju duhet ta bëni atë manualisht. Sidoqoftë, jo të gjitha modelet e iPhone mund të filmojnë në rezolucion 4K. Nëse keni një iPhone 6 ose më poshtë, nuk keni fat, por nëse është iPhone 6S ose më i ri, mund ta lëkundni 4K pa problem.


Për të qenë shumë të qartë, modelet e vetme të iPhone që mund të merrni regjistrim video 4K përfshijnë sa vijon. Nëse keni një nga këto pajisje, vazhdoni të lexoni për të parë gjithçka që duhet të dini për regjistrimin e videos në rezolucion 4K me aplikacionin Kamera.

iPhone 6S
iPhone 6S Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone X
iPhone SE
Si i Aktivizoni Video 4K?
Hapni preferencat "Kamera" në Cilësimet, më pas prekni "Regjistro videon". Tjetra, zgjidhni cilësinë në të cilën dëshironi të regjistroni. Ka katër ose gjashtë opsione të ndryshme për të zgjedhur, një ose tre prej të cilave janë me rezolucion 4K. Sa më i lartë të jetë shkalla e kornizës, aq më të qetë janë pamjet dhe aq më i madh është skedari video (më shumë për atë më poshtë).

720p HD me 30 fps
1080p HD në 30 fps
1080p HD në 60 fps
4K me 24 fps *
4K me 30 fps
4K me 60 fps *
  1. 69658696596966069661
Sa ruajtje përdorin videot 4K?
Faqja e parë më sipër ju ofron një ndarje të përshtatshme se sa kujtesë do të marrë secila cilësi e regjistrimit për një video një minutëshe. Paralajmërimi i dëmtuesit: përdor shumë hapësirë ruajtëse. Nëse keni një iPhone 16 GB, mund të dëshironi të shmangni videot 4K plotësisht, pasi do të duheshin rreth 40 minuta regjistrim me 4K 60 fps për të mbushur të gjithë hard diskun tuaj.

Sipas Apple, një minutë video do të jetë rreth:

40 MB me 720p HD në 30 fps (kursyes hapësire)
60 MB me 1080p HD në 30 fps (parazgjedhur)
90 MB me 1080p HD në 60 fps (më e butë)
135 MB me 4K në 24 fps (stili i filmit)
170 MB me 4K në 30 fps (rezolucion më i lartë)
400 MB me 4K në 60 fps (rezolucion më i lartë, më i butë)
Në cilën cilësi po regjistroni?
Brenda ndërfaqes së kamerës video, në aplikacionin Kamera, ju mund të shihni cilësinë që po regjistroni menjëherë pranë butonit të diafragmës. Sidoqoftë, nëse regjistroni në cilësimet e paracaktuara 1080p me 30 fps, ky tregues nuk do të jetë i pranishëm.



Cili është ndryshimi?
Për ta mbajtur të thjeshtë, 4K do të thotë më shumë piksele (4096 x 2160); afërsisht 8 milion pixel më shumë se 1080p (1920x1080). Për t'ju ndihmuar të shihni ndryshimin, këtu është një krahasim i cilësisë së paracaktuar kundrejt 4K (vini re se do t'ju duhet një ekran i aftë për të parë video 4K në mënyrë që të shihni me të vërtetë ndryshimin dhe sigurohuni që të zgjidhni "4K" nga menyja e cilësisë )
Pra, a po planifikoni të kaloni në regjistrim vetëm 4K në iPhone tuaj të ri, apo 1080p do të jetë mirë për ju? Tingëllon në seksionin e komenteve më poshtë.
 
Po për ne androidët??
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.