Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

20 sekrete nga mendimtarët më të mëdhenj të historisë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

20 sekrete nga mendimtarët më të mëdhenj të historisë​


Doni të viheni në punë? Provoni disa nga këto këshilla produktiviteti prej mendjeve më të ndritura dhe influencuese në botë.
774C3677-2C44-43C0-8E8E-56287BCEFE02.jpeg

1 – Si shumë prej nesh, Beethoven e fillonte ditën duke bërë kafe. Ai insistonte në përdorimin e 60 fasuleve për çdo filxhan.

2 – Benjamin Franklin flinte herët e zgjohej herët edhe në vitet e tij të fundit. Mëngjeset e tij konsistonin në lexim dhe shikim për rreth një orë brenda banjove me avull. Më pas vishej e shkonte në punë.

3 – Shumë shkrimtarë e artisë të famshëm siguroheshin të hanin mëngjes. Viktor Hygo preferonte vezët e ziera.

4 – Përpara se Frojdi të shkonte në zyrë, rruante mjekrën tek berberi i tij.

5 – Agatha Christie nuk kishte kurrë një tavolinë. Ajo shkroi 80 novela, 19 drama dhe një numër veprash të shumta kudo që ulej.

6 – Ernest Heminguej shkruante në këmbë.

7 – Thomas Volfe gjithashtu shkruante në këmbë duke përdorur frigoriferin e tij si tavolinë pasi ishte 2 metra i gjatë.

8 – Disa e përdorin Starbucks vetëm për të pirë kafe, ndërsa Rainbow Rovell, autor i novelës “Elanor and Park” e shkruajti të gjithë librat e tyre në këtë zinxhir kafenesh.

9 – Richard Wright i ka shkruar të gjithë veprat e tij në stolin e parkut Fort Greene në Bruklin.

10 – Maya Angelou është e paaftë të shkruajë në mjedise të bukura. Ajo preferon të punojë në dhoma hotelesh e motelesh.

11 – Frank Lloyd Wright nuk punonte dot në presion. Ai nuk mund të punonte nëse nuk e kishte dizajnin e tërë në kokën e tij.

12 – Truman Capote tha për Paris Review: “Nuk mund të mendoj nëse nuk rri shtrirë”. Të njëjtën gjë tha edhe Proust.

13 – Kur kompozitori Igor Stravinsky ndjehej i bllokuar, ai ulej me kokë poshtë për të qartësuar mendjen

14 – Woody Allen futet në dush shumë herë në ditë kur ka nevojë për ide.

15 – Pianisti klasik Glenn Gould agjëronte në ditët që regjistronte muzikë. Ai mendonte se e bënte mendjen e tij më të mprehtë.

16 – Poeti gjerman Friedrich Schiller insistonte se era e mollëve të kalbura në sirtarin e tavolinës stimulonte krijimtarinë e tij.

17 – Shpeshherë, mjafton të fokusohesh. Shkrimtari Jonathan Franzen punonte në kompjuter duke vendosur tapa në vesh.

18 – Stephen King shkruan çdo ditë të vitit me një qëllim për të arritur 2000 fjalë në ditë. I duhen 5 orë për ta bërë këtë.

19 – Duke filluar nga viti 1950, Vladimir Nabokov shkroi draftet e para për kartat e indeksit. Ai i korigjon paragrafët dhe kapitujt me një riorganizim të shpejtë.

20 – Kur Anthony Trollope përfundoi së shkruari një libër, ai filloi menjëherë një tjetër.

Bota.al
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.