Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vitamina C nuk mbron nga ftohja: Në vend të saj, merrni një tjetër mineral

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
32,038
1639029741246.png

Derisa shumica e njerëzve në sezonin e ftohjeve dhe gripit përpiqen të marrin sa më shumë vitaminë C, ndërsa në ushqimin e tyre shtojnë këtë suplement, hulumtuesit konsiderojnë që është plotësisht i padobishëm.

Shkencëtarët kanë përpunuar të dhënat nga 67 studime për të zbuluar se cili është treguar mjeti më efektiv në luftën me ftohjet.

Sipas studimit të publikuar në “Revistën kanadeze mjekësore”, mjetet tradicionale shëruese siç janë ehinacee, xhenseni, xheli për lehtësimin e frymëmarrjes së rënduar dhe ilaçeve për kollë nuk kanë dobi të qarta, ndërsa antibiotikët bëjnë më shumë keq sesa mirë.

Gjithashtu, ata kanë treguar që vetëm konsumimi i zinkut mund të ndihmojnë në preventivën dhe shërimin e infeksioneve, transmeton Telegrafi.

vvv.jpg


Edhe pse studimi është bërë në fëmijë, hulumtuesit kanë konstatuar që nuk ka arsye përse zinku do të duhej të ndikonte vetëm te fëmijët, e jo te të rriturit.

Kur është fjala për vitaminën C, shkencëtarët kanë theksuar që vitamina më e popullarizuar në botë, për të cilën është i ngulitur mendimi që më së miri i lufton viruset dhe bakteret, nuk ka efekt në ftohjet e zakonshme, pos që mund të shkurtojë kohëzgjatjen e infeksioneve.

Ata thonë që vitamina C është antioksidans dietal dhe mund të neutralizojë efektet e radikaleve të lira dhe të përkrahë mbrojtjen e sistemit të imunitetit.


“Zgjidhja më e mirë në preventivën e përhapjes së viruseve janë larja e duarve dhe konsumimi i zinkut”, ka konstatuar doktori Michael Alan.

Ilaçet siç janë ibuprofeni dhe paracetamoli mund të jenë të dobishëm në uljen e temperaturës dhe etheve, ndërsa marrja e mjaltit zbut dhembjen e fytit. /Telegrafi/
 
Eh une po des pel vete as vitamin c e as kjo gjeja shme ben pune?
 
Ti fus daja nja dy dacka bycve asja? Ti vijn mend verdall asaj budallices qe me semurin gocen e vogel mua. Me rent pika o zot ??
Po do te vliitet dola she i ka si beton ?
Te pelqafoj daja??
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.