Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Nëse doni që bateria e iPhone-it tuaj të zgjasë më shumë, atëherë duhet të përdorni patjetër këto dy metoda

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,428
1708019708027.png

Telefonat inteligjentë kanë evoluar shumë që kur Steve Jobs prezantoi iPhone-in e parë në vitin 2007 – por bateria ende mbetet një pikë e dobët edhe pothuajse pas dy dekadave.

Por, si mund ta ruajmë baterinë e iPhone-it dhe të sigurohemi që të zgjasë tërë ditën dhe çdo ditë, transmeton Telegrafi.


Fatmirësisht, Apple ka dy opsione fantastike se si mund ta arrini këtë, dhe asnjëra nga opsionet nuk përfshinë veçorinë ‘saver mode’.

Apple thotë se për të përfituar sa më shumë nga pajisja e juaj, atëherë duhet të rregulloni ndriçimin e ekranit dhe të përdorin Wi-Fi-n në vend të rrjetit telefonik kudo që të jetë e mundur.

“Ekzistojnë dy mënyra të thjeshta për të ruajtur jetëgjatësinë e baterisë – pavarësisht se si e përdorni pajisjen tuaj: rregulloni ndriçimin e ekranit dhe përdorni Wi‑Fi”, thotë Apple.


Zvogëlimi i ndriçimit të ekranit
Zvogëlimi i ndriçimit të ekranit do të zvogëlojë sasinë e energjisë që përdor, pasi mbajtja e panelit të ndezur është një nga harxhimet më të mëdha të baterisë së telefonit tuaj.
Iphone.jpg

Arsyeja që jetëgjatësia e baterisë në celularët modernë nuk është shumë më i mirë se 17 vjet më parë, janë ekranet e mëdhenj me rezolucion të lartë që përdorim tani, të cilët harxhojnë sasi të mëdha energjie.
Përdorni rrjetin e Wi-Fi-s dhe jo rrjetin celular në telefon
iphonee.jpg

Apple këshillon përdoruesit që të përdorin rrjetin e Wi-Fi-s kudo që të jetë e mundur për të ruajtur baterinë kur konsumoni të dhëna.
“Kur përdorni pajisjen për të pasur qasje në të dhëna, rrjeti me Wi-Fi përdor më pak fuqi se sa një rrjet ceular”, potencoi gjiganti teknologjik. /Telegrafi/
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.