Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mashtroi “të pasurit”, dënohet me 11 vjet burg sipërmarrësja shtatzënë në SHBA!

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Mashtroi “të pasurit”, dënohet me 11 vjet burg sipërmarrësja shtatzënë në SHBA!​



sipermarrsja.png


Edhe pse shtatzënë, gjykata nuk u lëkund në dhënien e një vendimi të ashpër për sipërmarrësen Elizabeth Holmes e cila u dënua me më shumë se 11 vjet burg për mashtrimin e investitorëve, të cilët kishte tentuar t`i bindte se kompania e saj e re “Theranos” kishte zhvilluar një pajisje mjekësore revolucionare, që mund të diktonte një sërë sëmundjesh dhe gjendjen shëndetësore, vetëm përmes një analize të thejshtë gjaku.

38 vjecarja u shpall fajtore për dy akuza për mashtrim financiar dhe dy akuza për komplot, për të kryer mashtrim financiar. Dënimi i dhënë nga gjykatësi Edward Davila ishte më i shkurtër se 15 vitet burg që kishin kërkur prokurorët federal, por shumë më i rreptë se ulja e ndjeshme që pretendonte ekipi ligjor i saj.

Holmes u shfaq në shumë revista të njohura biznesi, ku etiketohej si pionere në fushën e teknologjisë, e madje krahasohej dhe ish-drejtuesin e Apple, Steve Jobs. Ajo arriti të tërheqë një sërë investitorësh të famshëm, përfshirë manjatin e programeve kompjuterike, Larry Ellison, atë të medias Rupert Murdoch, dhe familjen Walton, e cila është pronare e kompanisë Walmart.

38 vjecarja është nënë e një djali një vjec, dhe pret fëmijën e e saj të dytë. Gjykatësi vetëm këtu u tregua pak zemërgjerë dhe i dha më shumë se pesë muaj në liri përpara se të nisë vuajtjen e dënimit në 27 prill.



Top Channel
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.