Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Lloji i rrallë i pëllumbit “të humbur” gjendet pas më shumë se një shekulli

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Lloji i rrallë i pëllumbit “të humbur” gjendet pas më shumë se një shekulli​

Nga
American Eye
-



Një lloj i rrallë pëllumbi është rizbuluar pas 140 vjetësh. Shkencëtarët mundën që të kapnin disa pamje të zogut të rrallë në Papa Guinea e Re.

Ishte një përpjekje e madhe e cila përfshiu intervista me banorë vendas dhe disa kamera kurth.

“Ishte një ndjesi sikur të gjeje një njëbrirësh”, tha bashkëdrejtuesi i ekspeditës John Mittermeier.




Kërkuesit shpresojnë që zbulimi të ndihmojë specien të mos zhduket. Studiuesit kishin kohë që tentonin të zbulonin pëllumbin, por kishin dështuar.

Imazhet që kanë kapur shkencëtarët janë të parat të dokumentuara që prej vitit 1882.
“Ky është një moment që e ëndërron gjithë jetën”, tha Mittermeier.

Në lidhje me llojin e pëllumbit dihet shumë pak, por shkencëtarët shpresojnë që të zbulojnë më shumë në të ardhmen.

https://www.facebook.com/sharer.php...r-gjendet-pas-me-shume-se-nje-shekulli-video/
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.