Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ky ushqim na mbush me energji

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
32,037
1640602515190.png

Ndoshta nuk ju ka shkuar nëpërmend, por është një ushqim që në rast se hahet në një sasi pak më të madhe, përfitimet e tij janë të shumta për trupin tonë.


Edhe pse kur e dëgjon, nuk e sugjerojnë për konsumim të tepërt, ky ushqim është një parandalues i përgjumjes dhe na mbush me energji edhe gjatë një dite të lodhshme.


Kërkimet shkencore kanë treguar se proteinat e vezëve largojnë përgjumjen dhe rrisin vigjilencën. Studiuesit nga Universiteti i Kembrixhit kanë zbuluar se proteinat e vezëve, dhe veçanërisht ato që gjenden në të bardhën e vezëve, janë shumë më efektive për stimulimin e menjëhershëm sesa karbohidratet që ofrohen nga ushqimet e shpejta të tilla si çokollata, biskota dhe ëmbëlsira.

Studiuesit kanë parë se si lëndë të ndryshme ushqyese mund të ndikojnë në qelizat e trurit që na mbajnë zgjuar, duke rritur shpenzimet e energjisë së trupit.


Ata zbuluan se një përzierje e ngjashme me përmbajtjen e proteinave në të bardhën e vezës aktivizonte këto qeliza, duke stimuluar prodhimin e oreksinës stimuluese. Kërkimet sugjerojnë që nëse dikush duhet të zgjedhë midis bukës së reçelit ose vezëve me bukë, duhet të preferojnë këtë të fundit.

//keshilla
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.