Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Komentoni thënien filozofike.

Zeus

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 16, 2021
Mesazhe
4,316
“Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”.
FB_IMG_1637507855215.jpgHannah Arendt

Pse është kaq e vështirë të thellohësh në mëndime, të lexosh diçka, të japësh një mendim të pjekur e të matur. Mbase për një lexues mund të jetë mendimi yt një pikënisje e re në jetën e tij.

Kaq e vështirë është të hysh pak më thellë në botëkuptimin e botës se artit, kulturës, o në fusha të tjera që nuk njihni sepse nuk keni pasur kurr interes...por që mund të bëhen interesante më pas.

Kultura, horizonti i gjërë pak nga të gjitha fushat, mbase ndihmon për të kuptuar atë që po ndodh në një moment të caktuar të jetës, dhe shërben për formimin e mendimit kritik.
Kshu, duket se zgjedhja e argëtimit është heqje dore, një largim nga ai realitet. Të zgjedhësh argëtimin është një mënyrë sikur momentet e tregimit të një përralle?!

Sipas këndvështrimit tuaj, si do e komentoni këtë shprehje: “Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”. ?
⚡ Zeus⚡
 
“Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”.
View attachment 128168Hannah Arendt

Pse është kaq e vështirë të thellohësh në mëndime, të lexosh diçka, të japësh një mendim të pjekur e të matur. Mbase për një lexues mund të jetë mendimi yt një pikënisje e re në jetën e tij.

Kaq e vështirë është të hysh pak më thellë në botëkuptimin e botës se artit, kulturës, o në fusha të tjera që nuk njihni sepse nuk keni pasur kurr interes...por që mund të bëhen interesante më pas.

Kultura, horizonti i gjërë pak nga të gjitha fushat, mbase ndihmon për të kuptuar atë që po ndodh në një moment të caktuar të jetës, dhe shërben për formimin e mendimit kritik.
Kshu, duket se zgjedhja e argëtimit është heqje dore, një largim nga ai realitet. Të zgjedhësh argëtimin është një mënyrë sikur momentet e tregimit të një përralle?!

Sipas këndvështrimit tuaj, si do e komentoni këtë shprehje: “Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”. ?
⚡ Zeus⚡
Te vleresoj me respect per sa te lexoj ne forum.
I gezohem ketij fakti, qe ketu nje mashkull di te jet intelektual dhe ne forum, di te sillet e flase edhe ne forum! I perceptoni shume mire temat dhe komentet!
Kete shprehje e kuptoj : se nese kerkon vlera te virtytshme, nuk i gjen ne zhurmen e nje turme, por ne veçanti te atyre qe dinë te degjojne dhe aq me shume dine te kuptojne.
" Mos behemi turme" eshte nje keshille e bukur per mua, qe kush e kupton e di kufirin e pikes mi i...
Dhe une jam shume selective, si ne kete rast!
Te pershendes perzemersisht ?
 
Kisha dashur qe te luftojne truret tane
Mirepo e shof qe ju jeni pa arme zoteri...
(Franz Kafka)
 
Te vleresoj me respect per sa te lexoj ne forum.
I gezohem ketij fakti, qe ketu nje mashkull di te jet intelektual dhe ne forum, di te sillet e flase edhe ne forum! I perceptoni shume mire temat dhe komentet!
Kete shprehje e kuptoj : se nese kerkon vlera te virtytshme, nuk i gjen ne zhurmen e nje turme, por ne veçanti te atyre qe dinë te degjojne dhe aq me shume dine te kuptojne.
" Mos behemi turme" eshte nje keshille e bukur per mua, qe kush e kupton e di kufirin e pikes mi i...
Dhe une jam shume selective, si ne kete rast!
Te pershendes perzemersisht ?
Janë jo më tepër se gishtat e një dore antarët që ndjek hollësisht, varet edhe nga tematika e temave natyrisht...:)
Një nga këta je edhe ti @Ablla ?
Më intereson bagazhi i të tjerëve...dhe e vlerësoj nëpër rreshtat që shkrimit :)

PS. Unë kërkova një këndvështrim tuajnë mbi tematikën e temës miq ?
Pse kultura është e limituar per Pak njerëz, dhe shumica kërkon vetëm argëtim??
 
Pse kultura është e limituar per Pak njerëz, dhe shumica kërkon vetëm argëtim??


@ZEUS Mirembrema dhe me fal se dola nga tema jote ?

Sipas meje njerzit me horizont te shkurter nuk jane te interesuar per te mesuar dicka te re,ata/ato te cilet kane mungesen e vullnetit per tu mare me gjera produktive ose reale te jetes zhyten ne streset e jetes ose vete stresojn veten e tyre duke u mare me gjera jo frutdhenese dhe dija dhe hapi i tyre i vetme eshte argetimi i formave te lehta,disa njerez nuk duan te mesojn disa te tjere mesojn dhe e kthejn dhe argetimin ne pike interesi per te perthithur dicka me vlere edhe aty,argetim eshte edhe forumi ku ne jemi por varet sesi e menaxhojm cdo gje qe lexojm apo mesojm ketu,ka shume dyer ketu te cilat mund ti selektojm si ne favorin per te mbushur bagazhin e dijes ose per te bere chit-chat te padobishem dhe stresues.
Ka shume faktor mendoj dhe tema do shume diskutim te thell.
 
Njeriu është nga natyra një kafshë shoqërore, i shtyrë instinktivisht për të kërkuar një lidhje me njerëzit e tjerë dhe për të formuar një grup. Për këtë arsye, njerëzit në rrjetet sociale bashkohen me grupet dhe komunitetet e ndryshme me të cilat ndajnë ide, interesa dhe pasion.

Falë rrjeteve sociale, çdokush mund të bëjë të "dëgjohet" live mendimi i tij për çdo temë. Nga politika te futbolli, nga marketingu te moda etj, për të thënë fjalën e tij nëpërmjet çfarë shkruani dhe publikoni në një postim.
Atëherë edhe komuniteti e një social mund të vlerësohet në bazë të kategorisë së temave që trajton më se shumti :)
 
“Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”.
View attachment 128168Hannah Arendt

Pse është kaq e vështirë të thellohësh në mëndime, të lexosh diçka, të japësh një mendim të pjekur e të matur. Mbase për një lexues mund të jetë mendimi yt një pikënisje e re në jetën e tij.

Kaq e vështirë është të hysh pak më thellë në botëkuptimin e botës se artit, kulturës, o në fusha të tjera që nuk njihni sepse nuk keni pasur kurr interes...por që mund të bëhen interesante më pas.

Kultura, horizonti i gjërë pak nga të gjitha fushat, mbase ndihmon për të kuptuar atë që po ndodh në një moment të caktuar të jetës, dhe shërben për formimin e mendimit kritik.
Kshu, duket se zgjedhja e argëtimit është heqje dore, një largim nga ai realitet. Të zgjedhësh argëtimin është një mënyrë sikur momentet e tregimit të një përralle?!

Sipas këndvështrimit tuaj, si do e komentoni këtë shprehje: “Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”. ?
⚡ Zeus⚡
Po marr një shembull nga emisionet që transmetohen në tv.
Big brother,përputhen,love story e të tjera.
Shikueshmëria në maksimum dhe mesazhi që përcjellin 0.

Apo edhe këtu në forum.
Kemi plot tema informuese dhe interesante për diskutim dhe ne sërisht mbushim rreshtat tek tema kë do përqafoni apo kë do puthni ?


P.s mbase kushdo nga ne jetën jashtë forumit mund t'a ketë mjaft të vështirë e këtu hyn thjesht për t'u argëtuar.

(Mund t'a kem bo cik lëmsh komentin por i kam trutë dhallë momentalisht ?)
 
Ja më dolën tre që ndjek...nuk jam zhgënjyer ?
Ekzakt @Luledielli , një shoqëri e kalbur ku bazohet në hiq. Nuk e njoh atë program, edhe se tv thuajse nuk e shoh fare, por më le përshtypjen e "grande fratello" në Itali.
Kështu na lidhe përfekt me temën :) . Një shoqëri që edhe defrimin e gjenë në programet mbeturina të tv pa asnjë mesazh edukativ ?.
Për këto gjëra janë të interesuar masat e gjëra, llogje llafe thashetheme, intriga ngacmime sharje ofendime.... ç'bëri njëri e ç'bëri tjetri... U ndanë apo u bashkuan ??

E njëjta gjë duket edhe në rrjetin social, siç e përmende ti; sa kërkues të kulturës është një komunitet virtual, duket në temat më aktive që ka. Puth e përqafo gjithë ditën nga mjesi në darkë vonë ?
Të marrim anën pozitive: të bëjmë dashuri jo luftë ? mqs tema sensibiliteti mbi aktivitetin e tema informazioni arti e kulture dalin shumë rrallë në krye si tema aktive.
Kështu që, thënja është mjaft aktuale, dhe qëndron
“Shoqëria masive nuk do kulturë, por argëtim”
 
Mendimi im .....kane frike nga kultura se thjesht nuk e kuptojne se thjesht tremben pres saj
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.