Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

iOS 14: Si të fshehni fotot nga biblioteka në aplikacionin Fotografitë

Kresh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 8, 2020
Mesazhe
45
Për vite, përdoruesit e iPhone dhe iPad kanë kërkuar mënyra për të fshehur fotografi nga kamera kryesore në aplikacionin Fotografitë. Apple më në fund ka shkuar në një farë mënyre për të adresuar këtë funksion me iOS 14 falë një ndërrimi të ri të Hidden Album. Ja se si të fshihni fotot nga kamera në iPhone në iOS 14.Ka shumë arsye pse njerëzit duan të fshehin fotot, mbase ju keni bërë fotografi vetëm për njerëz të caktuar për të parë ose keni pamje nga ekrani që dëshironi t'i mbani, por nuk doni të grumbulloni bibliotekën tuaj kryesore të Fotografitë. Ndoshta ju keni bërë një fotografi të një dhuratë për fëmijën tuaj që dëshironi të mbani një surprizë për pak më shumë69662


Në versionet e mëparshme të iOS, ju jeni në gjendje të ‘fshehni’ fotot. Zgjidhni një foto, shtypni butonin Share dhe shtypni Fshih. Kjo e heq foton nga skeda kryesore e Bibliotekës, kështu që të duket sikur është e fshehur.

Sidoqoftë, fotografia mund të gjendet lehtësisht duke shkuar te Albumet -> Albumet e Tjera -> Të Fshehura
69663


Ky lloj i mposht pikë, sepse dikush që shikon të gjitha fotot tuaja mund të arrijë shumë lehtë. Një vogëlush mund të trokasë aksidentalisht në pamjen e albumit të fshehur, madje as nuk është e nevojshme ta kërkojnë qartë atë.

Me iOS 14, megjithatë, tani mund të shkoni një hap më tej. Tani mund ta fshehni albumin e fshehur nga shfaqja, duke hequr të gjitha gjurmët e imazheve të fshehura nga aplikacioni Fotografitë.
69664


Për ta bërë këtë, hapni Cilësimet -> Fotografitë dhe ndërroni albumin e fshehur. Pastaj, kthehuni te aplikacioni Fotografitë dhe do të vini re se nuk ka asnjë mënyrë për të shkuar te albumi i fshehur dhe fotot tuaja të fshehura janë vërtet të padisponueshme në aplikacionin Fotografitë.

Edhe pse ky është një hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur, përsëri do të ketë përdorues që dëshirojnë më shumë. Padyshim, nëse në të vërtetë po përpiqeni të fshehni diçka, një ndërhyrës mund të hapë shumë lehtë aplikacionin Settings dhe të çaktivizojë ndërrimin për të zbuluar vetë albumin Hidden.

Shumë njerëz i kanë kërkuar Apple një mënyrë për të kyçur albumin e fshehur, si me Touch ID ose Face ID, kështu që vetëm ata mund të përdorin atë si një shtresë e dytë e vërtetimit përtej zhbllokimit të vetë telefonit. Për fat të keq, ky lloj funksionaliteti nuk është i disponueshëm në aplikacionin vendas të Fotove në iOS 14 (Apple megjithatë ju lejon të bllokoni dhe të mbroni shënimet me fjalëkalim në Shënime.)
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.