Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Hija e Pelegrinit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Legjenda e hijes së pelegrinit, legjenda e një dashurie të madhe​


3227D302-9C1A-4343-A058-541B04E33667.jpeg

Legjenda flet për një prift dhe dashurinë e tij për një murgeshë. Sipas legjendës së vendosur në rrugën e Santiagos në Spanjë, prifti dilte vazhdimisht për shëtitje me murgeshën e re në këtërrugë. Të dy kalonin orë të tëra shëtitje në atë zonë, derisa në njëmoment prifti u bind se kishte rënë në dashuri me murgeshën. Pas shumë vështirësish, ai mori guximin dhe i rrëfeu asaj dashurinë që ndjente dhe i propozoi t’ia mbathnin së bashku.Murgesha, duke u ndjerë edhe ajo e dashuruar, pranoi.

Ata e lanë takimin në qendër të Santiago di Compostela, prapa kishës. Në mënyrë që të mos njiheshin nga të tjerët, ata vendosën të visheshin si pelegrinë. Mirëpo murgesha nuk u paraqit në takim, pasi ndjenjat dhe plani i saj u zbuluan nga nëna murgeshë, e cila e dënoi duke e mbyllur në manastir dhe duke iahequr të drejtën për të dalë prej tij.

Legjenda thotë se prifti i dashuruar nuk hoqi dorë kurrë nga dashuria e tij, dhe ende sot e pret murgeshën prapa kishës.Kështu, sa herë “troket” nata në sheshin e Quintanës, mund tëshihet hija e burrit të dashuruar në pritje të së dashurës së tij. Ai nuk u dorëzua asnjëherë dhe ende sot vazhdon ta presë. Që nga ajo natë, ai e pret daljen e saj çdo mbrëmje, me shpresën se ajo do të vijë dhe do t’ia mbathin bashkë.

Fotot e artikullit i përkasin “Piazza della Quintana” në Santiago de Compostela në Spanjë, ku mund të shihet iluzioni optik i njëpersoni gjatë orëve të natës dhe mendohet të jetë pikërisht prifti i legjendës më sipër. Nëse ende nuk e keni vizituar këtë pikëturistike, bëni mirë ta vizitoni, pasi është një nga më të vizituarat dhe më të pëlqyerat nga turistët.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.