Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Florida refuzon fitoren e Lia Thomas në garën e notit mes debatit për pranimin e “femrave” transgjinore në sporte

Lina

NeTeDy.com ?
Kontributor
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Florida refuzon fitoren e Lia Thomas në garën e notit mes debatit për pranimin e “femrave” transgjinore në sporte​



lia.png



Lia Thomas fitoi garën e 500-metrave stil i lirë në kompeticionin në Atlanta, SHBA javën e shkuar, duke u bërë femra e parë transgjinore e kompeticioni të kolegjeve amerikane (NCAA), një titull mjaft i repektuar në SHBA.

Ajo mundi Emma Weyant nga Florida me 1.75 sekonda por guvernatori i Florida, DeSantis ka refuzuar ta njohë fituese duke i dhënë trofeun Weyant me argumetimin se “ideologjia nuk mund të vihet përpara dhenies së mundësive për atletet femra”.

Guvernatori DeSantis tha se fitorja e Thomas “minonte integritetin e kompeticionit dhe se shoqata e sporteve NCAA duke lejuar konkurimin e saj si ‘grua’ është duke shkatërruar atletikën e femrave”.

“Ata po kurorëzojnë dikë tjetër si kampione të grave dhe kjo është e gabuar. Ata vendosin ideologjinë para mundësisë për atletet femra dhe unë mendoj se njerëzit vetëm kanë frikë të flasin për këtë që ata po bëjnë”.

Shoqëria e notarëve në SHBA kohët e fundit ka lejuar atletet transgjinore (të lindur burra e të kthyer më pas në gra ose anasjelltas) të konkurojnë edhe në nivelet më të larta.

Thomas e cila konkuronte për Universitetin e Pennsylvania, ka notuar më parë për tre sezone si burrë para se të niste terapinë e zëvendësimit të në vitin 2019.


gu-3.png



Lia Thomas,e lindur mashkul e kthyer me pas ne femer, fitoi garën e 500-metrave stil i lirë në kompeticionin në Atlanta







Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.