Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

E dyta Greqia, Italia kryeson për kuzhinën më të mirë në botë, e shqiptarët ku renditen?

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

E dyta Greqia, Italia kryeson për kuzhinën më të mirë në botë, e shqiptarët ku renditen?​





Italia zë vendin e parë në botë sa i përket kuzhinës. Kuzhina greke është renditur e dyta në mesin e pesëdhjetë kuzhinave më të mira dhe Spanja e treta, sipas një liste të përgatitur nga The World TasteAtlas.
Sipas publikimit, vlerësimi i çdo vendi merret nga vlerësimi mesatar i përdoruesve për tridhjetë pjatat, pijet dhe produktet ushqimore më të mira në atë vend. Vendet që nuk janë në listë nuk kanë artikuj të mjaftueshëm për të vlerësuar. Në atë listë, njëri nga vedet tona, Shqipëria, mban pozitën e 40-të ndërsa Kosova “nuk na paska artikuj të mjaftueshëm”. Thjeshtë përralla me mbret!.
wsdw.jpg

TasteAtlas është një udhëzues udhëtimi me përvojë për ushqimin tradicional që mbledh receta autentike, komente të kritikëve të ushqimit dhe artikuj kërkimor rreth përbërësve dhe pjatave të njohura.

Duke e përshkruar veten si “një atlas botëror i pjatave tradicionale, përbërësve vendas dhe restoranteve autentike”, ai përmban një hartë globale interaktive ushqimore me ikona të pjatave të shfaqura në rajonet e tyre përkatëse dhe supozohet se përmban gati 10,000 pjata, pije dhe përbërës, si dhe 9,000 restorantet./Greekreporter.com
 
Pfff kuzhina Rumune ne vend te 4, kuzhina jone ne vend te 40. Ne fakt, fiks na kane renditur se ne vec Lakra e Groshe dime te ziejme...vone e kemi mesuar se peshku gatuhet edhe ne furre???
 
Po tkesh parasysh qe, ne gare jan 188 vende nga e gjith bota e cdo vend ka nga 15 krahina, mir i bje tjem ?
I hekurose rrobat per t'henen ti?
Jo i bie keq.
I kisha hekuros para 1 jave sot jam pushim ?
 
Pfff kuzhina Rumune ne vend te 4, kuzhina jone ne vend te 40. Ne fakt, fiks na kane renditur se ne vec Lakra e Groshe dime te ziejme...vone e kemi mesuar se peshku gatuhet edhe ne furre???
Kur me pyesin mua cka keni tradicionale ne vendin tend, skam pergjigje te ju jap ?
Lakna me mish thiu ??
 
Pfff kuzhina Rumune ne vend te 4, kuzhina jone ne vend te 40. Ne fakt, fiks na kane renditur se ne vec Lakra e Groshe dime te ziejme...vone e kemi mesuar se peshku gatuhet edhe ne furre???
Na kane rendit sipas viteve qe kemi jetuar ne komunizem . ?
 
Kur me pyesin mua cka keni tradicionale ne vendin tend, skam pergjigje te ju jap ?
Lakna me mish thiu ??
Kuzhina jone ka qene e ndikuar shume nga Kuzhina Turke & Greke. Byrek, Bakllava, Kukurrec, Imam Bayalldi, Hasude etj jane Turke. Tani situata eshte ndryshe, gastronomia Shqiptare ka filluar te eksperimentoje dhe te pasurohet me receta te reja duke i kombinuar me recetat tradicionale.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.