Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Disa fakte të panjohura rreth Kullës Eiffel

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
32,038
Screenshot_1.png

https://www.facebook.com/sharer/sha...akte-te-panjohura-rreth-kulles-eiffel/430081/
Në vitin 1899, ajo u zbulua për herë të parë para botës dhe që atëherë është dashur nga shumë njerëz. Kulla Eiffel është një nga mrekullitë e jashtëzakonshme të botës.
Kulla është 1063 metra e gjatë dhe ka pamje nga qyteti i Parisit. Ajo nisi rrugën e inxhinierisë moderne dhe qytetërimit perëndimor.
Ndërsa kjo arkitekturë e lavdishme bëhet një vit më e vjetër sot, le të gërmojmë thellë për të ditur disa fakte të panjohura për këtë bukuri.

Fakte të panjohura rreth Kullës Eiffel:
Kur Kulla Eiffel ishte në krijimin e saj, ajo u cilësua si ‘katastrofike’, ‘qesharake’ dhe ‘e padobishme’. Njerëzit në atë kohë besonin se ndërtimi i kësaj strukture ishte i pamundur.
Është lyer në 3 nuanca të ndryshme kafeje, me nuancën më të errët në krye dhe më të hapur në fund.

Tkurret në dimër, domethënë metali i kullës tkurret.
U deshën 26 muaj për të krijuar këtë mega kullë.
Ka një dhomë sekrete në majë të kullës, e cila është bërë për arkitektin Gustave Effiel.
Vende si Las Vegas, Pakistani dhe Rusia e kanë kopjuar strukturën e këtij monumenti.
Kulla ishte menduar të qëndronte vetëm 20 vjet! Meqenëse Gustave Eiffel kishte vetëm një leje 20-vjeçare për të përdorur tokën.
Ajo lyhet çdo 6-7 vjet dhe kërkon 50,000 kilogramë (110 ton) bojë për t’u veshur.
7,000,000 njerëz vizitojnë Kullën Eiffel çdo vit, nga të cilët 75% janë vizitorë ndërkombëtarë.
Ka 20,000 llamba që vezullojnë dhe konsumi i energjisë elektrike është 7,500,000 kilovat në vit.
Drita e përdorur në kullë bie nën aktin e të drejtës së autorit të ligjit francez dhe duhet të marrë miratimin nga qeveria përpara se të publikojë foton e saj kudo.
Kulla Eiffel mori statusin e saj si struktura më e lartë në botë për 41 vjet.
Kulla Eiffel dikur ishte “shitur” nga një mashtrues te një tregtari skrap.
Kulla Eiffel fillimisht ishte menduar të ndërtohej në Barcelonë.
Ka 6 ashensorë të cilët marrin 100 ngjitje në ditë.

Burimi: Albeu
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.