Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Burri më i vjetër në Iran, i cili sipas dokumenteve të tij zyrtare ishte 138 vjeç, ka ndërruar jetë.

Hera

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
46,773
Burri më i vjetër në Iran, i cili sipas dokumenteve të tij zyrtare ishte 138 vjeç, ka ndërruar jetë.


Lajmi u raportua nga agjencia shtetërore Irna, duke specifikuar se ai vdiq “nga pleqëria”. Ahmad Soufi, anëtar i pakicës kurdë, vdiq në Saqqez, në provincën perëndimore të Kurdistanit, afër kufirit me Irakun.

Sipas kartës së tij të identitetit, ai lindi në 28 shkurt 1882, pak para se të lindte personi që njihet zyrtarisht si më jetëgjati në botë, japonezi 117-vjeçar Kane Tanaka.
Soufi nuk u rendit në listën e njerëzve më të vjetër në botë, ku japonezët renditen zyrtarisht të parët. Agjencia Irna boton një kopje të “chenasnameh” -it të tij (ekuivalente me regjistrin familjar) dhe kartën e tij të identitetit, që të dy mbajnë datën e lindjes që daton në shekullin e 19-të, gjë që do ta bënte njeriun një bashkëkohës të presidentit të Shteteve të Bashkuara Franklin D. Roosevelt, i cili vdiq në vitin 1945. Kurdët janë të njohur në Iran për të pasur në mesin e tyre persona mbi 100 vjeçar.

© Panorama.al
lg.php

lg.php
70059
lg.php
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.