Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

9 llojet e depresionit (dhe karakteristikat e tyre)

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,411

Përmbajtje​

  • Çfarë është depresioni?
  • A mund të parandalohet?
  • Cilat lloje të çrregullimeve depresive ekzistojnë?
  • 1. Depresioni i madh
  • 2. Distimia
  • 3. Depresioni pas lindjes
  • 4. Çrregullimi bipolar
  • 5. Depresioni sezonal
  • 6. Depresioni psikotik
  • 7. Çrregullim ankth-depresiv
  • 8. Ciklotimia
  • 9. Depresioni atipik
  • Referencat bibliografike

Humori i ulët, pagjumësia, vetëvlerësimi i ulët, humbja e energjisë dhe vitalitetit, shtim ose humbje peshe, probleme përqendrimi ... Depresioni është një nga sëmundjet që kërkon më shumë vëmendje, pasi simptomat e tij ndikojnë shumë në aftësinë e të prekurve për të bërë një jetë të plotë.

Përkundër kësaj dhe faktit se pothuajse 300 milion njerëz vuajnë nga ajo në të gjithë botën, si me të gjitha çrregullimet që lidhen me mendjen, është e vështirë për ne të flasim për të. Kjo shkakton që natyra e kësaj sëmundjeje nuk është kuptuar mirë.

Shëndeti mendor vazhdon të jetë një temë tabu në shoqëri, pasi është ende e vështirë për ne të pranojmë që truri është vetëm një organ tjetër dhe se si i tillë, mund të sëmuret. Prandaj, në artikullin e sotëm do të flasim për depresionin, duke analizuar si natyrën e tij ashtu edhe llojet që ekzistojnë.

Çfarë është depresioni?​

Depresioni është një sëmundje serioze mendore që, përkundër përpjekjeve tona për ta fshehur, është më e zakonshme nga sa mendojmë. Dëshmi për këtë është ajo më shumë se 300 milionë njerëz vuajnë prej tij në të gjithë botën.

Vuajtja nga depresioni nuk ka asnjë lidhje me "të qenit i trishtuar" për një kohë. Shtë një gjendje serioze klinike në të cilën personi përjeton ndjenja shumë më të thella që shprehen me simptoma fizike. Përzierja e afeksioneve fizike dhe mendore e bën depresionin një nga çrregullimet që ndërhyn më së shumti në cilësinë e jetës së njerëzve.

Dhe a është ajo trishtim, zbrazëti emocionale, pagjumësi (edhe pse ndonjëherë shfaqet duke fjetur më shumë orë se zakonisht), humbje interesi për të bërë aktivitete që në kushte normale ishin të këndshme, humbje e oreksit (edhe pse ndonjëherë ka një rritje), dhimbje koke , lodhje e vazhdueshme, dobësi dhe lodhje, nervozizëm, ndjenja faji dhe madje edhe shfaqja e mendimeve vetëvrasëse e bëjnë atë një sëmundje që ndërhyn shumë në jetën e përditshme të të prekurve.



Për fat të mirë, me kusht që të keni forcë të mjaftueshme për të kërkuar kujdes mjekësor nëse dyshoni se vuani nga ajo, depresioni mund të trajtohet. Terapitë psikologjike, së bashku me administrimin e barnave nëse është e nevojshme, mund t'i ndihmojnë njerëzit të shërohen ose, të paktën, që kjo sëmundje të ketë ndikimin më të vogël të mundshëm në jetën e tyre.

A mund të parandalohet?​

Zhvillimi dhe shfaqja e depresionit janë të lidhura me shumë faktorë të ndryshëm, nga gjenetika e vetë personit në përvojën e përvojave të caktuara, kështu që nuk ka asnjë mënyrë të pagabueshme për ta parandaluar atë.

Sidoqoftë, ka një sërë këshillash për të zvogëluar shanset për të vuajtur prej tij: përpiquni të zvogëloni stresin, mbështetuni tek familja dhe miqtë, mos abuzoni me alkoolin ose drogat e tjera, bëni sport rregullisht, hani mirë, punoni për vetëvlerësimin, kërkoni kujdes psikologjik shpejt nëse keni përjetuar një ngjarje traumatike ose ka shenja se një çrregullim depresiv mund të zhvillohet, përpiquni të mos jeni të varur emocionalisht nga askush, flisni për ndjenjat tuaja me të dashurit tuaj ...



Gjithsesi, Eshtë e rëndësishme të mbani mend se depresioni mund dhe duhet të trajtohet. Nëse ndihma nuk kërkohet, personi rrezikon që ajo të rezultojë në probleme shumë serioze: izolimi social, zhvillimi i mbipeshës ose çrregullimeve të tjera të të ngrënit, përpjekjet për vetëvrasje, vetë-gjymtimi, përdorimi i drogës, konfliktet në marrëdhëniet personale, zhvillimi i fobive dhe madje edhe një rrezik në rritje për të vuajtur nga të gjitha llojet e sëmundjeve fizike.

Prandaj, kur dyshoni se mund të vuani nga ky çrregullim, duhet të kërkoni ndihmë nga një profesionist i shëndetit mendor. Por së pari, është e rëndësishme të theksohet se jo të gjitha depresionet janë të njëjta. Ato klasifikohen në lloje të ndryshme bazuar në karakteristikat e tyre.

Cilat lloje të çrregullimeve depresive ekzistojnë?​

Në varësi të simptomave tuaja, kohëzgjatja e këtyre shenjave, ndikimi në jetën e përditshme, shkaktarët, etj. çrregullimet depresive klasifikohen në lloje të ndryshme që do të shohim më poshtë.



Fakti që këta lloje janë shumë të ngjashëm me njëri -tjetrin dhe se simptomat nganjëherë kalojnë pa u vënë re ose mund të ngatërrohen për shqetësime më të lehta të humorit e bën të vështirë diagnostikimin dhe trajtimin e çrregullimeve depresive.

1. Depresioni i madh​

Depresioni madhor është lloji më serioz i çrregullimit depresiv, meqenëse përputhet me të gjitha simptomat e lartpërmendura, përveçse paraqet një rrezik të dukshëm të zhvillimit të komplikimeve më serioze nga të cilat mund të rrjedh depresioni.

Karakteristika kryesore e tij është se episodet depresive shfaqen periodikisht me kalimin e kohës dhe se derisa ato zgjasin, personi shpreh apati të madhe. Nuk është trishtim. Shtë mungesë empatie me veten dhe me atë që të rrethon.

Në përgjithësi duke filluar në adoleshencë ose në moshën e rritur të hershme, depresioni i madh zakonisht shfaqet në episode që zgjasin rreth 2 javë. Më pas, muaj ose vite mund të kalojnë pa një manifestim, por do të rishfaqen.



Zakonisht nuk shkaktohet nga një shkaktar i qartë, kështu që nuk ka gjithmonë një arsye që shpjegon pamjen e saj. Shpesh, ajo shkaktohet nga gjenetika, karakteristikat fizike dhe / ose kimike të trurit dhe madje edhe hormonet e personit.

2. Distimia​

Distimia është e ngjashme me depresionin e madh, edhe pse në këtë rast simptomat janë më pak të rënda. Sigurisht, është më e gjatë në kohë. Episodet serioze nuk shfaqen periodikisht, por personi është i zhytur në këto ndjenja apatie në mënyrë më të vazhdueshme.

Problemi është se shumë herë, njerëzit me distimi gjithashtu zhvillojnë episode të depresionit të madh. Kjo, së bashku me faktin se "krizat" mund të zgjasin deri në më shumë se 2 vjet dhe që simptomat nuk janë aq të qarta, bëjnë që distimi të zbulohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

3. Depresioni pas lindjes​

Deri në 15% të grave që lindin vuajnë nga ky çrregullim depresiv në vitin e parë pas lindjes. Ndryshimet fizike, emocionale, si dhe ato hormonale që pëson një grua pas lindjes së foshnjës, bëjnë të mundur që ajo të zhvillojë depresion.



Sidoqoftë, simptomat nuk janë gjithmonë serioze dhe megjithëse ndonjëherë mund të përfshijnë disa nga shenjat më karakteristike të depresionit, këto zakonisht nuk zgjasin më shumë se disa muaj. Sapo trupi të rimarrë gjendjen e tij normale fizike dhe hormonale, depresioni tenton të zhduket.

4. Çrregullimi bipolar​

Çrregullimi bipolar, edhe pse mund të përfshihet në llojet e depresionit, përfshin çrregullime depresive dhe maniakale. EShtë një nga format më serioze të depresionit, sepse përveç që ka episode të depresionit të madh, përfshin edhe faza të manisë, të karakterizuara nga eufori e papritur, hiperaktivitet, akte detyruese, nervozizëm, probleme me gjumin ... Prandaj, zbulimi juaj i hershëm dhe trajtimi janë të një rëndësie jetike.

5. Depresioni sezonal​

Sezoni është një lloj depresioni që shfaqet tek njerëzit në mënyrë ciklike, gjithnjë duke u zhvilluar në një kohë të caktuar të vitit që është zakonisht dimër. Simptomat nuk janë aq serioze sa ato të depresionit të madh, por një mënyrë për ta identifikuar atë është se shenjat intensifikohen me ardhjen e të ftohtit dhe përfshijnë trishtimin, izolimin shoqëror, problemet e gjumit, humbjen e vitalitetit ...

Nuk ka gjithmonë një ndikim të madh në aftësinë për të funksionuar normalisht, megjithëse është gjithmonë e rëndësishme të kërkoni vëmendje profesionale në rast dyshimesh. Duhet gjithashtu të theksohet se ka njerëz që vuajnë nga kjo në muajt e verës.

6. Depresioni psikotik​

Depresioni psikotik është ai që, përveç përfshirjes së simptomave tipike të depresionit, manifestohet edhe me shenja psikotike, domethënë halucinacione dhe iluzione që ndikojnë në mënyrën e perceptimit të realitetit. Ky shtrembërim psikologjik, së bashku me mendimet depresive, e bëjnë jashtëzakonisht të rëndësishme diagnostikimin dhe trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur, pasi probabiliteti i zhvillimit të komplikimeve serioze është veçanërisht i lartë.



7. Çrregullim ankth-depresiv​

Ky lloj çrregullimi përzien të dy simptomat e depresionit dhe ankthit, edhe pse këto zakonisht nuk janë ekstreme. Kjo do të thotë, as episodet e depresionit nuk janë aq të rënda sa ato të depresionit të madh, as ankthi nuk është aq serioz sa të ndikojë në kryerjen e aktiviteteve të përditshme.

Në çdo rast, kompromenton cilësinë e jetës së personit, pasi ai duhet të jetojë me ndjenja trishtimi dhe stresi. Problemi është se është një çrregullim i vazhdueshëm me kalimin e kohës, kështu që personi përfundon duke besuar se është thjesht mënyra e tyre e të qenit. Por jo. Ekzistojnë gjithashtu mënyra për ta zbuluar dhe trajtuar atë.

8. Ciklotimia​

Në ciklotiminë, siç sugjeron emri i saj, personi kalon nëpër cikle përsa i përket humorit të tij.

Për disa ditë, mund të shfaqen simptoma të depresionit, ankthit dhe madje edhe manisë. Sidoqoftë, ata kanë tendencë të zhduken pas disa javësh dhe mund të duhet kohë për t'u kthyer, kështu që nuk është gjithmonë e lehtë të zbulohen për personin, i cili beson se ata janë gjëra normale të mënyrës së tyre të të qenit. Në mënyrë të ngjashme, ka mënyra për ta trajtuar atë.



9. Depresioni atipik​

Depresioni atipik është në kufirin midis asaj që mund të klasifikohet si depresion dhe cilat janë thjesht faza të ndryshimit të humorit. Dhe është se karakteristika e tij kryesore është se edhe pse personi mund të jetë viktimë e mendimeve të forta të trishtimit, apatisë dhe shenjave të tjera tipike të depresionit, këto mund të zhduken relativisht lehtë kur përjetoni ngjarje pozitive. Në çdo rast, është e rëndësishme që ta merrni parasysh dhe ta trajtoni për të siguruar që episodet të shfaqen me tendencën më të vogël të mundshme.

Referencat bibliografike​

  • Benazzi, F. (2006) "Forma të ndryshme të depresionit". Dialogët në Neuroshkencën Klinike, 8 (2), 151-161.
  • Smith, M., Robinson, L., Segal, J. (2019) "Simptomat e Depresionit dhe Shenjat Paralajmëruese". HelpGuide.
  • Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor. (2015) "Depresioni: çfarë duhet të dini". SHBA Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.