Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

10 ushqime dimërore që ju ndihmojnë të humbni peshë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

10 ushqime dimërore që ju ndihmojnë të humbni peshë​

supa-xeimonas



Dietologia-Dietologia, Ioanna Vlachou, nga logodiatrofis.gr na sugjeron 10 ushqime që janë të përshtatshme për stinën dhe në të njëjtën kohë janë aleatët tanë në rënien në peshë.​

Lakra jeshile
Një studim i kohëve të fundit zbuloi se lakra jeshile del fituese ndaj lakrës së thjeshtë, brokolit dhe lakrës së Brukselit për sa i përket aftësisë së saj për të përmirësuar tretjen dhe për të ulur kolesterolin, ndërkohë që ka edhe veti antikancerogjene. Kini kujdes të mos e piqni për të shmangur erën e pakëndshme. Preferohet të zihet me avull jo më shumë se pesë minuta.

Shega
Një nga frutat më të vjetra të njohura, shega është e disponueshme gjatë gjithë vitit dhe është e pasur me fitokemikale . Një gotë me lëng shege përmban më shumë antioksidantë se vera e kuqe, boronicat dhe boronicat. Provoni ta shtoni të papërpunuar në sallatapër një krisje të ëmbël, përzieni në një gotë sangria ose hani si një version krokant i salcës së boronicës së kuqe.

Kanella
Jo vetëm për byrekun e përsosur të kungullit, kanella ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak duke rritur veprimin e insulinës dhe nxit ndjenjën e ngopjes, duke ju mbajtur më të ngopur për më gjatë. Sigurohuni që të mos konsumoni më shumë se ¼ lugë çaji në ditë, pasi është gjithashtu një hollues i fuqishëm i gjakut.

Shafrani
i Indisë Vetitë e tij shëndetësore dhe shëruese janë njohur dhe festuar për qindra vjet në traditat lindore, dhe tani shkenca ka filluar të zbulojë pse. Shafrani i Indisë ka veti shumë të forta anti-inflamatore , për shkak të pigmentit portokalli që përmban, kurkumin, një fitokimik që ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, si sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

karota-poluxroma.jpg

Karota shumëngjyrëshe
Bujare gjatë gjithë dimrit, na ofron këto perime të mrekullueshme me nuanca të ndryshme bazuar në pigmentete ndryshme të lëndëve ushqyese të tyre. Ashtu si varietetet standarde të portokallit, të gjitha ato përmbajnë beta-karoten dhe luteinë. Provojini në furrë me shurup panje dhe salcë mustardë.

Yucca
Një perime vendase në Amerikën Qendrore dhe Jugore e ngjashme me patatet , rrënja e yucca-s është më e trashë me një strukturë ngjitëse, duke e bërë atë ideale për supa, pure patatesh dhe madje edhe të skuqura. Është i njohur për efektin e tij të dobishëm në menaxhimin e simptomave të diabetit dhe artritit.

Angjinarja
Angjinaret renditen në vendin e shtatë në listën e 20 ushqimeve të pasura me antioksidantë të USDA-s. Ato janë një burim i mirë i magnezit, kaliumit, fibrave, vitaminave B6, C dhe K dhe ndihmojnë bakteret "e mira" të zorrëve për të luftuar sëmundje të ndryshme. Nëse kjo nuk ju duket e mjaftueshme për t'ju dhënë një provë, le të shtojmë gjithashtu se angjinaret janë të ulëta në kalori, por të larta në fibra, gjë që ju ndihmon të ndiheni të ngopur më shpejt. Provojini si dip së bashku me spinaqin tonë shumë të shëndetshëm.

Kërpudhat Reishi
Një superushqim sekret i përdorur nga kulturat aziatike për mijëra vjet. Këto kërpudha kanë një traditë për të përmirësuar pothuajse të gjitha aspektet e shëndetit, duke zgjatur jetëgjatësinë. Kërpudhat Reishi (shqiptohen REE-shee) ndihmojnë në menaxhimin e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të mëlçisë ose veshkave dhe shumë forma të kancerit. Zakonisht ato konsumohen në formën e kërpudhave të thata ose pluhurit, por mund të përdoren si hollues gjaku, ndaj konsultohuni me mjekun nëse tashmë po përdorni diçka të ngjashme ose nëse keni presion të ulët të gjakut.

seskoulo.jpg


Krapi i detit
Forever në listën e ushqimeve më të shëndetshme në botë, krapi i detit është treguar se përmban të paktën 13 antioksidantë të ndryshëm, të cilët ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak dhe gjithashtu janë të pasura me vitamina dhe minerale. Ne i ziejmë gjethet për të paktën tre minuta për të maksimizuar përfitimet shëndetësore ose përdorim gjethet e para për të pasuruar sallatat dhe smoothiet tona.

Patatja e ëmbël
Një ushqim niseshte, por i shëndetshëm, patatet e ëmbla kanë fituar një vend në tryezë falë përmbajtjes së lartë të fibrave , përmbajtjes së ulët të kalorive dhe lëndëve ushqyese të panumërta. Provojini të pjekura si pjatë anësore ose të pjekura në një menu klasike me tavë dhe shijoni shijen e tyre të ëmbël. Piqni një patate të ëmbël dhe shërbejeni me djegës në vend të bukës së misrit.

Ioanna Vlachou Dietologe
- Nutricioniste, BSc
Bashkëpunëtor Shkencor i Ekipit të NUTRITION
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.